Niepełnosprawni a znaki drogowe – na co zwracać uwage?
REKLAMA
REKLAMA
Gdy osoba niepełnosprawna ma kartę parkingową poświadczającą niepełnosprawność, może nie stosować się do pewnych znaków, które utrudniają jej dotarcie do miejsca przeznaczenia.
REKLAMA
Zobacz również: Gdzie nie można się zatrzymać?
Są to:
1. zakaz ruchu, zakaz wjazdu pojazdów silnikowych (B-3, autobusów (B-3a), motocykli (B-4) i motorowerów (B-10).
2. Nie dotyczą ich także znaki zatrzymywania (B-35, B-37, B-38, B-39), choć już zakazu postoju i zatrzymywania (B-36) należy przestrzegać.
Wyjątkiem wśród znaków postoju są te, które opatrzone są tabliczką „Dotyczy także niepełnosprawnych”. W wypadku poruszania się niezgodnie ze znakami należy zachować szczególną ostrożność, bo inni użytkownicy drogi mogą się poczuć zaskoczeni obecnością samochodu na przykład w miejscu, gdzie obowiązuje zakaz ruchu pojazdów silnikowych.
Zobacz również: Osoby niepełnosprawne- ułatwienia w ruchu
Niepełnosprawni powinni także zwracać uwagę na oznaczenia kopert, gdyż nie każda jest przeznaczona dla nich. O tym, że na kopercie (znak poziomy P-20) może zaparkować niepełnosprawny, informuje znak pionowy D-18a wraz z umieszczonym pod nim symbolem wózka (T-29). Jeśli tabliczki z symbolem nie ma, na kopercie powinien znajdować się rysunek wózka z osobą niepełnosprawną (P-24). Osoba niepełnosprawna zostawiając samochód w takim miejscu powinna włożyć za szybę oryginał karty parkingowej odwróconej rewersem (tam gdzie są dane).
REKLAMA
REKLAMA