Jakie są skutki odmowy przyjęcia mandatu?
REKLAMA
REKLAMA
Czy warto odmówić przyjęcia mandatu?
REKLAMA
Zanim odmówimy przyjęcia mandatu zastanówmy się czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie i jakie są nasze szanse w postępowaniu przed sądem. W każdym przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa trafia do sądu. Wykroczenia drogowe rozpatrywane są przez sąd rejonowy według właściwości miejscowej, czyli w okręgu gdzie popełniono wykroczenie drogowe. Jeżeli zatem wybieramy się w dłuższą podróż a postępowanie mandatowe miałoby się toczyć w dużej odległości od naszego miejsca zamieszkania to musimy mieć świadomość, że również poniesiemy koszty dojazdu z powodu uczestnictwa w postępowaniu.
Postępowanie przed sądem rejonowym
W chwili odmowy przyjęcia mandatu, Policja (lub inny organ uprawniony np. straż miejska) sporządza wniosek do sądu rejonowego. Podaje również okoliczności zdarzenia oraz fakt, iż obwiniony odmówił przyjęcia mandatu. Sąd nie jest związany ustaleniami dokonanymi przez organ kontrolujący. Oznacza to, że wymiar kary może być zupełnie inny niż ten, który wskazał organ, który sporządził wniosek o ukaranie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby kara była surowsza niż tą, która nałożyła Policja, straż miejska lub inny uprawniony organ.
Zobacz serwis: Auto i prawo
Przyjmować mandat czy odmówić jego przyjęcia?
Jeżeli wykroczenie ewidentnie zostało przez nas popełnione to nie warto odmawiać przyjęcia mandatu. Sąd orzeknie karę grzywny a dodatkowo, jeżeli nasza wina zostanie udowodniona poniesiemy również koszty postępowania. Jak już wspominano, uwzględnić należy koszty naszego uczestnictwa związane z dojazdem do sądu. W wielu przypadkach odmowa przyjęcia mandatu po prostu nie będzie opłacalna.
Zobacz serwis: Mandaty i punkty karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.