REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto może nas zatrzymać do kontroli?

Piotr Mieszkowski
fot. Straż Miejska
fot. Straż Miejska

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola drogowa kojarzy się nieodzownie z policją drogową. Jednak nie tylko policjanci mogą zatrzymać nas do kontroli. Może to zrobić także: inspektor transportu drogowego, żołnierz, leśnik czy strażnik miejski, gminny lub funkcjonariusz straży granicznej.

Wszyscy kierowcy przyzwyczajeni są do faktu, że mogą być zatrzymani do kontroli drogowej przez policję. Kontroli nie musi jednak dokonywać tylko umundurowany policjant. Może on być po cywilnemu, lecz wówczas może zatrzymać auto tylko w terenie zabudowanym. Pozostali funkcjonariusze powinni być zaś umundurowani, choć są od tej reguły wyjątki.

REKLAMA

Postrachem zawodowych kierowców, szczególnie tych prowadzących ciężarówki i autobusy są tzw. krokodyle, czyli funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego. Zadaniem Inspekcji jest kontrola przestrzegania przepisów w zakresie szeroko rozumianego transportu drogowego. Kontroli ITD podlegają w szczególności kierowcy wykonujący krajowy i międzynarodowy transport drogowy.

Zobacz również: Koniec z redukowanie punktów karnych?

REKLAMA

Zatrzymać może także żołnierz, ponieważ Żandarmeria Wojskowa jest także uprawniona ustawowo do zatrzymywania kierowców. Żandarmi nie mogą jednak dokonywać kontroli drogowej, do tego potrzebny jest już policjant. Dlatego spotykane są patrole mieszane żandarmerii i policji.

Strażnicy miejscy mogą karać za wykroczenia drogowe, które rejestrowane są przy pomocy fotoradarów oraz kamer. Jeżeli naruszymy przepisy ruchu drogowego, straż miejska może nas skontrolować i powstrzymać przed dalszą jazdą do czasu przybycia policji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Funkcjonariusze Służby Celnej mają uprawnienia do zatrzymywania pojazdów znajdujących się w strefie nadgranicznej. Mogą sprawdzać dokumenty, przeszukać nasze auto, skontrolować paliwo w zbiorniku oraz zabronić dalszej jazdy. Funkcjonariusze Straży Granicznej mają zaś uprawnienia do wylegitymowania kierowcy, zbadania alkomatem. Mogą także sprawdzić stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie oraz ładunek.

Zobacz również: Jak wygląda policyjne postępowanie mandatowe?

Do pewnych czynności kontrolnych względem kierowców uprawnieni są także umundurowani strażnicy leśni czy parkowi. Mogą oni zatrzymywać kierowców pieszo lub oznakowanym pojazdem służbowym. Prawo do kontrolowania kierowców przysługuje im jedynie na terenach podlegających ich właściwości np. na terenach lasów czy parków narodowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA