Wada wzroku a prawo jazdy
REKLAMA
REKLAMA
O tym czy kierowca ma zanotowane w prawie jazdy wymagania lub ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia, decyduje lekarz wyspecjalizowany w badaniu kierowców (nie może to być zwykły lekarz rodzinny). Jeżeli u przyszłego kierowcy zostanie stwierdzona wada wzroku, lekarz w karcie badań sporządzi odpowiednią adnotację.
REKLAMA
Zobacz również: Kto może otrzymać prawo jazdy?
Soczewki lub okulary trzeba mieć ze sobą podczas egzaminu na prawo jazdy. Egzaminator nie dopuści do egzaminu osoby, która nie ma ze sobą szkieł korekcyjnych, jeśli te są zalecane przez lekarza.
REKLAMA
Po zdanym egzaminie, na wyrobionym dokumencie prawa jazdy znajdzie się informacja, że kierowca posiada wadę wzroku. W polu numer 12 otrzymanego dokumentu pojawią się oznaczenia, informujące o ograniczeniach czy wymaganiach dotyczących prowadzenia pojazdu. Są to:
01.01 – okulary,
01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e),
01.03 – szkła ochronne,
01.04 – szkło matowe,
01.05 – przepaska na oko,
01.06 – okulary lub szkła kontaktowe.
Należy zwrócić uwagę na to, że jeśli w polu numer 12 jest wpisane 01.01, to kierowca, który ma soczewki kontaktowe, mimo, iż ma założone szkła korekcyjne, nie spełnia wymogów dotyczących prowadzenia pojazdu i może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 200 zł. Niestety, przy niektórych wadach wzroku soczewki kontaktowe nie mogą być stosowane i stąd ten problematyczny zapis rozdzielający okulary i soczewki. Najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli nosimy tylko okulary, jest poproszenie lekarza o dopuszczenie do jazdy w okularach i soczewkach (01.06). Wtedy, jeśli w przyszłości zdecydujemy się na używanie szkieł kontaktowych, nie będziemy mieli problemu.
Zobacz również: Wygaśnięcie prawa jazdy
Dla osób ze stwierdzoną wadą wzroku wydawane jest prawo jazdy o ograniczonej ważności. W zależności od wady wzroku, okres ten wynosi od jednego roku do 10 lat. Pod koniec okresu ważności prawa jazdy, kierowca musi wykonać badania u lekarza uprawnionego do badania kierowców i zgłosić się z wynikami do Wydziału Komunikacji w miejscu zamieszkania, gdzie zostanie złożony wniosek o nowy dokument.
Daltoniści, czyli osoby posiadające zaburzenia w rozpoznawaniu barw, nie mają przeciwwskazań, co do posiadania prawa jazdy kategorii A czy B. W przypadku zawodowych kategorii C i D, kandydat musi poradzić sobie z rozpoznawaniem barw na tzw. lampie Wilczka. Jeśli badanie na lampie da wynik negatywny, kierowca nie może zdobyć uprawnień potrzebnych do prowadzenia ciężarówki lub autobusu.
W przypadku zaburzeń widzenia przestrzennego (obuocznego - stereoskopowego), lekarz na podstawie badań, może nie wydać pozwolenia na posiadanie prawa jazdy kategorii A, C i D.
REKLAMA
REKLAMA