Czy można odwołać się od wyniku egzaminu?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli naszym zdaniem egzaminator potraktował nas podczas egzaminu na prawo jazdy niesprawiedliwie, niesłusznie, po prostu nas skrzywdził, zgłośmy to u dyrekcji ośrodka egzaminowania. Powinniśmy wtedy bardzo dokładnie opisać na piśmie przebieg całego egzaminu. Szczególnie precyzyjnie musimy zaś opisać sytuację, która jest dla nas nie do końca jasna i z którą się nie zgadzamy. Podanie o zbadanie sprawy naszego egzaminu wraz z opisanymi niejasnościami, składamy we właściwym WORDzie, w którym zdawaliśmy egzamin.
REKLAMA
Zobacz również: Będzie łatwiej zdać na prawo jazdy?
Postępowanie wyjaśniające
Dyrekcja WORD-u, kiedy otrzyma taką skargę, rozpoczyna postępowanie wyjaśniające, polegające m.in. na wezwaniu egzaminatora do złożenia wyjaśnień. W trakcie postępowania odtwarzany jest cały przebieg egzaminu, który został przez WORD zarejestrowany za pomocą kamery w pojeździe oraz rejestratora dźwięku. Zarejestrowany obraz i dźwięk przechowuje się w ośrodku egzaminowania przez okres 14 dni od daty egzaminu. Obejrzeć taki materiał może osoba zdająca lub jej pełnomocnik. Regułą jest natomiast przeglądaniu zarejestrowanego egzaminu przez dyrektora WORD-u oraz egzaminatora, którego sprawa dotyczy.
Zobacz również: Kursant nauki jazdy może dostać mandat
Jeżeli zdający udowodni egzaminatorowi winę i podczas postępowania wyjaśniającego zostanie to uznane, osoba zdająca ma prawo bezpłatnie podejść jeszcze raz do egzaminu. Zdarza się jednak, że racja jest po stronie egzaminatora. Wówczas po zakończeniu postępowania nie pozostaje nic innego jak przeprosić.
REKLAMA
REKLAMA