Kiedy kierowca musi przejść badanie lekarskie?
REKLAMA
REKLAMA
Badanie lekarskie
REKLAMA
Zgodnie z treścią przepisów Kodeksu drogowego badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem podlega:
1. osoba ubiegająca się o wydanie prawa jazdy;
2. osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem cofniętym ze względu na stan zdrowia;
3. kierujący pojazdem skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego, jeżeli uczestniczył w wypadku drogowym, w wyniku którego inna osoba zginęła lub poniosła ciężki uszczerbek na zdrowiu;
4. kierujący pojazdem skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego, jeżeli kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu;
5. kierujący pojazdem skierowany decyzją starosty w przypadkach nasuwających zastrzeżenia co do stanu zdrowia;
6. osoba niepełnosprawna skierowana decyzją starosty na podstawie zawiadomienia powiatowego lub wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności;
7. kandydat na instruktora lub egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.
Tego typu badania może wykonywać wyłącznie lekarz posiadający specjalne uprawnienia.
Na czym polega badanie?
Celem badania lekarskiego jest ocena ogólnego stanu zdrowia osoby badanej, w szczególności stanu układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego, sprawności narządu ruchu i stanu psychicznego.
Zobacz również: Nowe prawo jazdy dla motocyklistów
W wyniku takiego badania lekarz stwierdza istnienie lub brak, m.in. chorób narządu wzroku, słuchu i równowagi, ruchu, zaburzeń psychicznych, cukrzycy czy objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu.
W polu, dotyczącym ograniczeń w korzystaniu z uprawnień do kierowania pojazdami ze względu na stan zdrowia, lekarz wpisuje odpowiednie kody i subkody odnoszące się do konkretnych ograniczeń. Oznaczenia te zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.
Zobacz również: Zapowiadają się duże zmiany w egzaminie na prawo jazdy
Osoba, która może prowadzić pojazd wyłącznie w okularach lub szkłach kontaktowych – kod 01.06., jazda z prędkością nie większą niż … km/h – kod 05.04., zmodyfikowana kierownica – kod 40.05.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA