REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Algieria

Kolumbia

 

Albania

Izrael i obszar podległy palestyńskiej władzy narodowej (zachodni brzeg i strefa gazy)

 

REKLAMA

Grecja

 

Afganistan: sytuacja w kraju

Afganistan: sytuacja w kraju? Na co warto uważać i o czym warto wiedzieć?

Kenia

Wyjazd do Kenii musi być przemyślany. Na turystę w tym kraju czyha bowiem wiele niebezpieczeństw: zachorowania na malarię, cholerę, żółtą febrę, napady rabunkowe, oszuści, naciągacze, a nawet piraci.

Wyjazd do Indii

Wyjeżdżając do Indii musimy przestrzegać nie tylko tamtejszych przepisów prawnych, ale również dostosować się do tamtejszych obyczajów. Ważne jest również niezaniechanie odpowiednich szczepień i ostrożność na każdym kroku…

REKLAMA

Europejski paszport dla zwierząt domowych

Europejski paszport dla zwierząt domowych ułatwia podróżowanie ze zwierzakiem po Europie. Jednak niektóre państwa wymagają, oprócz europejskiego paszportu naszego pupila, dodatkowych zaświadczeń o szczepieniach.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Przed wyjazdem za granicę pamiętaj koniecznie o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej. Cena ubezpieczenia jest niewielka, a koszty, jakie będziesz musiał ponieść w przypadku jej braku bywają kolosalne.

Irak: co musisz wiedzieć?

Irak uchodzi za kraj terrorystów i ciągłych konfliktów zbrojnych. Dlatego też Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega i odradza wyjazd w ten region. W sytuacji, gdy wizytę w Iraku wymuszają na nas interesy, warto zapoznać się z poniższymi informacjami.

Afganistan

Afganistan jest obecnie jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie. Zanim udamy się w podróż do tego kraju, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami i prawami obowiązującymi w tym kraju.

Pięć gwiazdek dla maluchów

Hyundai i20 poszedł w ślady większego brata i30 i tak jak on uzyskał maksymalną liczbę gwiazdek w pierwszej rundzie testów Euro NCAP samochodów segmentu B. Ten sam rezultat osiągnęła KIA Soul i nowa Honda Jazz.

Polecane hotele świata

Wybór hotelu wcale nie jest łatwy, trzeba wziąć pod uwagę wszystko: jakość usług, okolicę, obsługę, jedzenie. Przychodzimy Wam z pomocą, zbierając w jednym miejscu najlepsze wg nas hotele świata.

Hotele inne od wszystkich

Na całym świecie istnieje wiele nietuzinkowych i pomysłowych hoteli, w których pobyt na długie lata pozostaje w pamięci. Imponujące zamki, pokoje pod wodą, budowle pływające, noclegi w igloo – ofert jest mnóstwo.

Zielona karta

Zielona karta jest to popularna nazwa Karty Stałego Pobytu w Stanach Zjednoczonych, dokumentu uprawniającego do przebywania, zamieszkiwania i podjęcia pracy na terenie USA, a także do wielu innych aktywności, jak nauka lub studiowanie, wyrobienie prawa jazdy czy ubieganie się o świadczenia zdrowotne.

Infant

Infant (z fr. „dziecko”) - określenie to stosuje się wobec dzieci poniżej 2 roku życia, którym przysługują znaczne zniżki komunikacyjne.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, w skrócie EKUZ. Dokument ten uprawnia do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej.

Konsul

Konsul to oficjalny przedstawiciel jednego państwa na terytorium innego.

Strefa wolnocłowa

Strefa wolnocłowa (z ang. free-duty) - jest to jeden lub kilka połączonych obszarów, zwolnionych z opłat celnych oraz innych opłat za wszystkie lub wybrane towary podczas ich przewozu przez granice.

Cło

Cło to opłata, pobierana przez państwo w związku z przewożeniem towarów przez granicę.

Dowód tymczasowy

Dowód tymczasowy, dzieciom w wieku 13-18 lat przysługuje prawo do wyrobienia tymczasowego dowodu osobistego. Jest to dokument, który – podobnie jak paszport – umożliwia dziecku wyjazd za granicę pod opieką osoby trzeciej, nie będącej jego prawnym opiekunem.

Pobyt bezwizowy

Pobyt bezwizowy jest możliwy jeśli państwo, którego granicę chcemy przekroczyć, nie wymaga wyrabiania wizy. Czas jego trwania jest wyznaczony umownie przez konkretne państwo, zazwyczaj jednak wynosi 90 dni.

Wiza

Wiza jest to dokument, zezwalający na przekroczenie granic oraz pobyt w danym kraju

Paszport biometryczny

Paszport biometryczny to dokument tożsamości zawierający dane biometryczne, zapisane w formie elektronicznej i możliwe do odczytu przez urządzenia optyczne i elektroniczne.

Paszport

Paszport to podstawowy dokument urzędowy, stwierdzający tożsamość osobową i uprawniający do przekraczania granic państwowych.

Tanie i polecane hotele świata

Jeśli podróżujesz po świecie na własną rękę, ten artykuł jest dla Ciebie! Polecamy Ci sprawdzone hotele świata, w których za pobyt zapłacisz rozsądną cenę.

Jakie dokumenty są potrzebne podczas podróżowania po Unii Europejskiej?

Polacy podróżujący po krajach członkowskich UE powinni zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty. Choć w większości tych krajów zlikwidowano kontrole, to nadal musimy okazywać się dokumentem wjeżdżając np. do Anglii czy Irlandii.

Ile gotówki możesz mieć w podróży po UE

Od 15 czerwca 2007 roku podróżni wyjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium Unii Europejskiej mogą mieć przy sobie kwotę mniejszą niż 10.000 euro.

Kraje, w których używa się euro

Euro jest prawnym środkiem płatniczym dla ponad 325 milionów Europejczyków, żyjących w 16 krajach UE. Symbolem euro jest znak €.

W jakich krajach potrzebna jest wiza?

Wymarzyłeś sobie podróż do egzotycznego, mało popularnego państwa? Sprawdź jakie dokumenty będą Ci potrzebne przy przekraczaniu granicy. Zorientuj się także czy musisz wystąpić o wizę.

Jak złożyć wniosek paszportowy?

Wyrabianie nowych dokumentów wiąże się z wieloma wymogami. Należy złożyć odpowiednie dokumenty, wnieść odpowiednie opłaty i uzbroić się w cierpliwość. Niestety, podobnie jest w przypadku składania wniosku o paszport.

Bezpieczna podróż autokarem

Zanim wybierzesz się w podróż autokarem sprawdź, czy firma przewozowa zachowała wszelkie środki ostrożności i dostosowała się do obowiązujących przepisów.

Jak zachować ostrożność podczas podróży?

Wyjeżdżając za granicę, bez względu jaki środek transportu wybraliśmy, musimy zachowywać szczególną ostrożność w trakcie podróży. Niebezpieczeństwo bowiem czyha na każdym kroku…

Bezpieczna podróż samochodem

Jeśli zdecydowałeś się na wyjazd zagraniczny własnym samochodem, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów już przed podróżą. Drobne niedopatrzenie może zepsuć cały wakacyjny wypad…

Bezpieczna podróż pociągiem

Podróżowanie pociągiem niesie ze sobą pewne zagrożenia, dlatego ważne jest, aby przed podróżą zdać sobie z nich sprawę. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony…

Bezpieczna podróż samolotem

Zanim wejdziesz na pokład samolotu, zapoznaj się z przepisami bezpieczeństwa, które obowiązują na jego pokładzie. Unikniesz w ten sposób ewentualnych uwag załogi i niezręcznych sytuacji.

O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Wybór atrakcyjnej wycieczki wśród licznych ofert biur podróży to tylko jeden z kroków koniecznych do spędzenia udanych wakacji poza granicami swojego państwa. Ważne jest także przygotowanie się do podróży…

Dekalog podróżnika

Żeby Twoje wakacje były pełne samych pozytywnych wrażeń, bądź przezorny i zastosuj się do naszych wskazówek bezpieczeństwa. Ciesz się słońcem, pięknymi widokami, zamiast wpadać w tarapaty…

Budżetowy crossover Dacii

Na Salonie Samochodowym w Barcelonie oraz na równoległym specjalnym pokazie w Atelier Renault w Paryżu Dacia zaprezentowała model Sandero Stepway, odmianę Sandero wyróżniającą się terenowym wyglądem.

Test Honda Civic 1.8 5D: Powtórka z Civica

Minęło trzy lata, od kiedy wylądował na Ziemi pojazd jakby z innej planety. Gdyby Robert Zemekis chciał nakręcić na nowo swój „Powrót do przyszłości”, zastąpiłby pewnie wysłużonego DMC tym japońskim kompaktem.

Nadjeżdża Astra IV

Kolejna generacja Astry ujrzała światło dzienne. Oficjalnie nowy kompaktowy Opel zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności 17. września podczas salonu motoryzacyjnego we Frankfurcie.

Zwrot 425 zł z opłaty za kartę pojazdu

Obowiązujące do 1 maja 2006 r. rozporządzenia w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu wprowadzało wyższą opłatę dla samochodów rejestrowanych po raz pierwszy. W 2006 Trybunał Konstytucyjny uznał je za niezgodne z konstytucją.

Nowe prawo jazdy dla motocyklistów

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje m.in. nową kategorię prawa jazdy dla motocyklistów oraz inne pułapy wiekowe.

Rodzinny Francuz – Renault Grand Scenic

Renault konsekwentnie odnawia gamę swoich kompaktowych modeli. Po Megane w wersji hatchback i coupe przyszedł czas na Scenica. Nowa generacja prekursora europejskich minivanów już od czerwca w Polsce.

Szósta generacja ikony sportu - Golf GTI

Ponad 1,7 miliona sprzedanych egzemplarzy i bogata historia sprawiły, że Golf GTI już dawno stał się symbolem sportowych kompaktów. Po trzydziestu trzech latach od debiutu na rynek wchodzi szósta odsłona tego auta.

Quadem i skuterem bez prawa jazdy nie pojedziesz

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje wiele zmian w stosunku do obowiązujących przepisów. Wprowadza również nowe kategorie prawa jazdy dotyczące pojazdów małolitrażowych.

Będzie łatwiej zdać na prawo jazdy?

W czerwcu zmieni się rozporządzenie w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów. Zmianom ulegnie, w pewnym zakresie, egzamin praktyczny.

Nietrzeźwy poranek

Jeden na trzech kierowców prowadzi samochód rano, po kilku godzinach snu poprzedzonych spożywaniem alkoholu. Większość nie zdaje sobie sprawy, że aby w pełni wytrzeźwieć po wypiciu 4 piw musi upłynąć do 12 godzin.

Ruszyła produkcja Hyundaia i30 Blue

Hyundai i30 Blue wyposażony w system Idle Stop and Go (ISG) i benzynowy silnik Gamma o pojemności 1.6. Zużywa 7% mniej paliwa w cyklu mieszanym w porównaniu do standardowej wersji i30.

REKLAMA