REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie leczenie pokrywa Europejska Karta Ubezpieczania Zdrowotnego - EKUZ?

Paulina Sosińska
Przebywasz za granicą i potrzebujesz pomocy lekarza? Jeśli posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia  Zdrowotnego, możesz leczyć się w dowolnym kraju Unii Europejskiej.
Przebywasz za granicą i potrzebujesz pomocy lekarza? Jeśli posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, możesz leczyć się w dowolnym kraju Unii Europejskiej.

REKLAMA

REKLAMA

Przebywasz za granicą i potrzebujesz pomocy lekarza? Jeśli posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, możesz leczyć się w dowolnym kraju Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, na jakich zasadach i jakie leczenie pokrywane jest z EKUZ.

Kartę wystawia Narodowy Fundusz Zdrowia. W nagłych przypadkach uprawnia ona do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach co obywatele danego kraju. Wówczas koszty leczenia pokrywa za polskich pacjentów NFZ. EKUZ nie pokrywa jednak kosztów każdego leczenia.

REKLAMA

Prywatna służba zdrowia

Jeśli korzysta się z usług prywatnej służby zdrowia, wówczas leczenie nie jest refundowane. Dlatego aby mieć pewność, że za udzielone świadczenie w konkretnej placówce nie zapłacimy, warto przed skorzystaniem z usługi sprawdzić, czy ma ona podpisaną umowę z publicznym ubezpieczycielem. W wielu krajach Unii jest bowiem tak, że świadczeniodawcy, którzy mają podpisane umowy z publicznym płatnikiem, udzielają świadczeń również prywatnie. W takiej sytuacji dokładnie trzeba sprawdzić, jakie świadczenia zdrowotne są udzielane bezpłatnie, a za jakie przyjdzie nam płacić.

Zobacz też: Samochodem po Europie i świecie

Jak rozliczane są usługi medyczne

Przed wyjazdem należy także sprawdzić, jak poszczególne kraje regulują przepisy odpłatności za usługi medyczne. W Hiszpanii korzystanie z opieki medycznej w ramach publicznej służby zdrowia jest niepłatne. Trzeba jednak zgłosić się w odpowiednich godzinach, bo inaczej zostaniemy potraktowani jak pacjenci prywatni. W Holandii za część transportu medycznego- nawet tego, który wyjeżdża do nagłego przypadku - trzeba zapłacić z własnej kieszeni. W Niemczech opłata za pierwszą wizytę wynosi 10 EUR. Różnie przedstawia się także sprawa odpłatności za samo leczenie. W niektórych krajach po przedstawieniu EKUZ nie płacimy nic, w innych zaś za państwową pomoc medyczną musimy zapłacić i dopiero potem koszty zwraca NFZ. Refundacja zależy od przepisów przyjętych w danym kraju.

Zobacz też: Couchsurfing - sposób na tanie podróżowanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapomnij o refundacji

REKLAMA

Trzeba także pamiętać, że za transport do Polski pacjent musi wyłożyć z własnej kieszeni. Podobnie rzecz ma się z transportem medycznym w miejscowościach turystycznych. Tam też trzeba będzie zapłacić, ponieważ służba zdrowia w wielu z nich jest całkowicie prywatna. A lekarze, którzy przyjmują tylko prywatnie nie honorują Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Przed wyjazdem do danego kraju, watro więc dokładnie zapoznać się z przepisami, które w nim obowiązują. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej NFZ: www.nfz.gov.pl

EKUZ obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jak widać nie na jednakowych zasadach. Dlatego specjaliści od ubezpieczeń radzą wykupić również dobre ubezpieczenie turystyczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA