EKUZ karta
REKLAMA
REKLAMA
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest dokumentem uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii.
REKLAMA
Co zrobić, aby uzyskać EKUZ
Musisz zgłosić się do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania, oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia i złożyć wniosek o wydanie takiej karty. Koniecznie zabierz, ze sobą dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne (najlepiej podbitą książeczkę zdrowia). Karta jest wydawana od ręki przy składaniu wniosku. Druki niezbędne do pobrania znajdują się na stronie NFZ.
Zobacz też: Samochodem na weekend : Suwalszczyzna cz. II
Uwaga:
- Osoba, która utraciła tytuł do ubezpieczenia w NFZ nie może posługiwać się EKUZ.
- Dla osób posiadających formularz E106, E109 lub E121 (albo odpowiadający im dokument, wystawiony przez Oddział Wojewódzki NFZ) karta będzie wystawiana przez OW, który wystawił formularz.
Jakie dane znajdują się na Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego
Na EKUZ znajdują się następujące informacje:
- imię,
- nazwisko,
- data urodzenia,
- PESEL,
- numer identyfikacyjny instytucji, która wydała kartę,
- numer identyfikacyjny karty,
- data ważności karty.
Są to jedyne dane zawarte na karcie. Każde państwo członkowskie wydaje kartę we własnym języku urzędowym, zawierającą ten sam zestaw danych.
Zobacz też: Samochodem na weekend: Sądecczyzna - poradnik
EKUZ nie jest dowodem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia uprawniającym do świadczeń zdrowotnych na terytorium Polski. Oznacza to, że osoba ubezpieczona w NFZ może posługiwać się EKUZ wyłącznie w innych państwach członkowskich.
Co daje Ci EKUZ
Osoby posiadające EKUZ przebywając w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii, mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Jednak EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne, gdy konieczny jest transport medyczny lub w razie zgonu. Świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują bowiem tych przypadków.
Zobacz też: Samochodem na narty: Niemcy
Źródło: NFZ, MSZ
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.