REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szwajcaria - wellness w alpejskich źródłach

Interhome, www.interhome.pl

REKLAMA

REKLAMA

Alpy posiadają liczne źródła bardzo korzystnych dla zdrowia wód mineralnych, wykorzystywanych już za czasów starożytnych Rzymian. W całej Szwajcarii występują źródła termalne, które dzięki obecnej modzie na wellness oraz swej nowoczesnej architekturze i wspaniałemu położeniu cieszą się żywym zainteresowaniem.

Różnorodność i piękno otoczenia umożliwiają spędzenie w Szwajcarii niezwykle urozmaiconych wakacji połączonych ze zdrowotnymi kąpielami w wodach termalnych. Możemy to zilustrować na przykładzie trasy, prowadzącej od północnej granicy do wysuniętego najdalej na południowy wschód cypelka Szwajcarii.

REKLAMA

Trasę tą możemy pokonać samochodem, ale równie wygodne będzie także skorzystanie z publicznych środków transportu. Długość trasy: 300 km, czas potrzebny na jej pokonanie: wedle możliwości i chęci.

Na tropie źródeł

REKLAMA

Jeżeli, jadąc od strony Niemiec, wjedziecie Państwo do Szwajcarii w okolicach Waldshut, to prawie zaraz za granicą natkniecie się na pierwsze uzdrowisko kąpielowe. To miejscowość Zurzach, gdzie występują lecznicze wody, zawierające sól glauberską. Znajdujące się tu źródło o temperaturze 39°C zaczęto eksploatować dopiero w latach 50-tych.

Na trasie prowadzącej w kierunku Zurychu leży następny kurort o nazwie Baden, małe miasteczko o historii sięgającej 2000 lat wstecz, już w zamierzchłych czasach wykorzystywane jako miejscowość kuracyjna. 19 znajdujących się w Baden źródeł cieszy się opinią najbogatszych wód mineralnych Szwajcarii a stare szacowne hotele świadczą o długiej tradycji kurortu.

Dalej powinniście Państwo pojechać w kierunku południowo-wschodnim, zostawiając Zurych po lewej ręce. Sam Zurych również o mały włos nie stał się miejscowością kuracyjną, ponieważ także i tu drzemią w głębi ziemi źródła mineralne. Wody te były przez pewien czas butelkowane i sprzedawane jako mineralna woda pitna, natomiast jak na razie nigdy nie były wykorzystywane do celów kuracyjno-kąpielowych. Referendum obywatelskie zadecydowało jednoznacznie, że cieplice nie zostaną wybudowane.

Średniowieczne wody lecznicze

REKLAMA

Alpejski kraj może się również poszczycić licznymi pięknymi jeziorami. Jezioro Zuryskie jest długie i wąskie podobnie jak nieco mniejsze od niego jezioro Walensee, wciśnięte pomiędzy dwa masywy górskie. Po lewej są to imponujące Churfirsten, złożone z siedmiu stromych, skalnych bloków sterczących w niebo, oraz nie mniej charakterystyczny masyw Alvier. Autostrada i linia kolejowa prowadzą następnie prosto jak po sznurku do tak zwanego Bündner Herrschaft, zajmującego część górnej doliny Renu, w której panuje łagodny klimat i dojrzewają równie łagodne burgundzkie wina.

Tam leży nasz następny cel: Bad Ragaz. W wąwozie Taminaschlucht na południe od Ragaz lecznicze wody odkryto już w roku 1242. Rekonwalescenci byli wówczas spuszczani do płynącej w wąwozie wody na długich linach z sąsiedniej miejscowości Pfäfers, zaś miasto Ragaz zdobyło sobie sławę nobliwej oazy wypoczynku dzięki eleganckim hotelom, polu golfowemu i lotnisku a także różnorodnym możliwościom aktywnego wypoczynku, oferowanym latem i zimą.

Jadąc dalej, należy pozostawić po lewej stronie kolejną stolicę regionu, a mianowicie Chur, główne miasto Gryzonii i udać się do położonego pomiędzy Reichenau i Ilanz przełomu Renu, stanowiącego wspaniały kanion rzadkiej piękności. Na końcu jednej z bocznych dolin leży Vals, jedna z niewielu niemieckojęzycznych miejscowości pośrodku tej części Szwajcarii, w której używa się retyckiego (język z grupy romańskiej), czwartego oficjalnego języka tego kraju.

Kąpielisko z kwarcytu

Woda mineralna z Vals jest dzięki zręcznie sformułowanym sloganom reklamowym na ustach wszystkich, ale miejscowość ta słynie również ze swych źródeł termalnych. Termalne kąpielisko, zaprojektowane przez szwajcarską gwiazdę architektury Petera Zumthor, zbudowane zostało z płyt kwarcytu – z tego samego kamienia, którym pokryte są dachy domów w Vals. Powstało tym samym miejsce pielgrzymek miłośników pięknej i oryginalnej architektury, którego największą zaletą jest szlachetna prostota.

Z powrotem należy skręcić w dolinie Renu przy Reichenau w kierunku Engadin i kierować się w stronę Davos oraz przełęczy Flüelapass do Susch, lub korzystając z Kolejki Retyckiej (Rhätische Bahn), przejechać przez Landquart do Klosters. Dzięki tunelowi Vereinatunnel w krótkim czasie znajdziemy się w Dolnym Engadynie (Unterengadin). W Scuol (lub Schuls) znajduje się jedno z najpiękniejszych kąpielisk termalnych. Z ciepłego basenu pod gołym niebem spoglądamy poprzez gałązki pożółkłych jesienią modrzewi na pokryte juz śniegiem góry, a cała okolica oświetlona jest owym słynnym lśniącym światłem, które powoduje, że niebo wydaje się być bardziej błękitne niż w innych zakątkach kraju.

Bardzo długą tradycję ma za sobą sąsiadujący kurort Bad Tarasp-Vulpera, słynący przede wszystkim ze swej pijalni wód mineralnych. W głębi doliny znajdują się następne perełki. Na przykład w Val Sinistra, gdzie dobrze ukryty hotel oferował dawniej nawet kąpiele w wodzie zawierającej arsen, lub też w Samnaun, najdalej położonym cypelku Gryzonii, który jest nie tylko strefą wolnocłową i areną narciarską, ale także dzięki swojemu pełnemu atrakcji kąpielisku umożliwia godne i interesujące zakończenie podróży, wiodącej szlakiem termalnych i mineralnych źródeł…

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".


Wynajmij dom na wakacje - www.interhome.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    REKLAMA

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA