W Chorwacji pamiętaj o...
REKLAMA
REKLAMA
Kuchnia
Typowa kuchnia chorwacka jest nieco ciężka, jako, że potrawy przygotowywane są z dużej ilości oliwy i innych tłuszczów. Bardzo smaczne i popularne są takie dania mięsne i z grilla jak: Cevapcici, Raznijici i Pleskavica. Na wybrzeżu, w typowym menu znaleźć można ryby i owoce morza, dania główne serwowane są zazwyczaj z ryżem, ziemniakami lub frytkami.
REKLAMA
Na półwyspie Istria, będącym pod wpływami kuchni włoskiej, dania główne serwowane są z kluskami, polenta lub gnocci. Do dań wybierane są zwykle miejscowe wina. Dzięki prywatyzacji wzrosła znacznie liczba winnic. Znajdziecie Państwo również wielką różnorodność owoców dojrzewających pod chorwackim słońcem, z których wiele znanych jest w całej Europie.
Jazda samochodem
W kraju istnieje skromna sieć autostrad, jakkolwiek wiele nowych dróg jest obecnie budowanych i planowanych. Najbardziej znaną trasą jest droga nadbrzeżna biegnąca od Rijeka do Karlobag, zbudowana w 1997 roku. Ograniczenie szybkości w miastach wynosi 50 km/h, 80 km na drogach głównych, 100 km/h na drogach szybkiego ruchu i 130 km/h na autostradach. Obowiązkowe jest używanie pasów bezpieczeństwa. Limit alkoholu wynosi 0,0 promila.
Nieprawidłowe parkowanie
Szybkie znalezienie w sezonie wolnego miejsca do parkowania na przepełnionych uliczkach miast i miejscowości wypoczynkowych porównać można z wygraniem w totolotka. Jeżeli jednak uda się Państwu wreszcie znaleźć jakieś miejsce, to upewnijcie się, że nie jest ono objęte zakazem parkowania. Nieprawidłowo zaparkowane samochody są bezlitośnie odholowywane. Dobrym wyjściem jest korzystanie z autobusów i taksówek lub chodzenie na piechotę.
Zwolnij w czasie deszczu
Gdy zaczyna padać deszcz, należy prowadzić samochód w wolnym tempie: kurz, zbierający się w suchych tygodniach lata na powierzchni ulic przemienia je w śliski parkiet, który przy próbie hamowania może zadziałać jak gołoledź.
Nie kąp się bez obuwia ochronnego
Bardzo łatwo jest skaleczyć nogę o ostre krawędzie skał lub kolce jeżowców na dnie morskim, dlatego należy nosić kąpielowe obuwie! Gdy jednak wypadek ten nam się już przydarzył, należy natychmiast usunąć kolec jeżowca z pomocą igły lub pęsety.
Nie rozpalaj ognia na wolnym powietrzu
W gorącym i suchym okresie lata istnieje wysokie zagrożenie pożarami lasów. Dlatego też od czerwca do października zabrania się na całym wybrzeżu chorwackim oraz na wyspach używania wszelkiego rodzaju otwartego ognia. Nigdy nie należy wyrzucać palących się przedmiotów lub szkła, Natomiast każdy zauważony pożar należy niezwłocznie zgłaszać pod numerem telefonu 93.
W czasie wiatru Bora nie wypływaj na Adriatyk
Rzadko, mniej więcej dwa razy w letnim półroczu, ale całkiem nieoczekiwanie, jak grom z jasnego nieba, zrywa się Bora, zimny północny wiatr, spadający na wyrzeże spoza łańcucha gór. Zupełnie nagle morze zmienia kolor, bowiem wiejący od lądu wiatr zdmuchuje fale od brzegu, a temperatura spada dosłownie z szybkością wiatru. Wszystkie małe łodzie powinny natychmiast zawinąć do zacisznych zatok. Nawet jazda wozami campingowymi może być w czasie silnego wiatru niebezpieczna. Nawałnica ta mija najczęściej po dwóch dniach.
Rozmowy o polityce
Na polityczne tematy najlepiej nie dyskutować w ogóle a jeżeli już, to z największą ostrożnością i zrozumieniem sytuacji. W Dalmacji, skonfrontowanej z niedawną wojną i jej skutkami w o wiele większym stopniu niż np. położona bardziej na północ Istria, rozdział dotyczący Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii i jej rozpadu jeszcze długo nie będzie zakończony ani zapomniany.
Wynajmij dom/apartament na wakacje w Chorwacji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.