REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W Chorwacji pamiętaj o...

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Interhome, www.interhome.pl

REKLAMA

REKLAMA

Garść przydatnych wskazówek: co zjeść w Chorwacji? Gdzie zaparkować? Kiedy nie wypływać na Adriatyk i jak uniknąć spotkania z jeżowcem?

Kuchnia

Typowa kuchnia chorwacka jest nieco ciężka, jako, że potrawy przygotowywane są z dużej ilości oliwy i innych tłuszczów. Bardzo smaczne i popularne są takie dania mięsne i z grilla jak: Cevapcici, Raznijici i Pleskavica. Na wybrzeżu, w typowym menu znaleźć można ryby i owoce morza, dania główne serwowane są zazwyczaj z ryżem, ziemniakami lub frytkami.

REKLAMA

Na półwyspie Istria, będącym pod wpływami kuchni włoskiej, dania główne serwowane są z kluskami, polenta lub gnocci. Do dań wybierane są zwykle miejscowe wina. Dzięki prywatyzacji wzrosła znacznie liczba winnic. Znajdziecie Państwo również wielką różnorodność owoców dojrzewających pod chorwackim słońcem, z których wiele znanych jest w całej Europie.

Jazda samochodem

W kraju istnieje skromna sieć autostrad, jakkolwiek wiele nowych dróg jest obecnie budowanych i planowanych. Najbardziej znaną trasą jest droga nadbrzeżna biegnąca od Rijeka do Karlobag, zbudowana w 1997 roku. Ograniczenie szybkości w miastach wynosi 50 km/h, 80 km na drogach głównych, 100 km/h na drogach szybkiego ruchu i 130 km/h na autostradach. Obowiązkowe jest używanie pasów bezpieczeństwa. Limit alkoholu wynosi 0,0 promila.

Nieprawidłowe parkowanie

Szybkie znalezienie w sezonie wolnego miejsca do parkowania na przepełnionych uliczkach miast i miejscowości wypoczynkowych porównać można z wygraniem w totolotka. Jeżeli jednak uda się Państwu wreszcie znaleźć jakieś miejsce, to upewnijcie się, że nie jest ono objęte zakazem parkowania. Nieprawidłowo zaparkowane samochody są bezlitośnie odholowywane. Dobrym wyjściem jest korzystanie z autobusów i taksówek lub chodzenie na piechotę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnij w czasie deszczu

Gdy zaczyna padać deszcz, należy prowadzić samochód w wolnym tempie: kurz, zbierający się w suchych tygodniach lata na powierzchni ulic przemienia je w śliski parkiet, który przy próbie hamowania może zadziałać jak gołoledź.

Nie kąp się bez obuwia ochronnego

Bardzo łatwo jest skaleczyć nogę o ostre krawędzie skał lub kolce jeżowców na dnie morskim, dlatego należy nosić kąpielowe obuwie! Gdy jednak wypadek ten nam się już przydarzył, należy natychmiast usunąć kolec jeżowca z pomocą igły lub pęsety.

Nie rozpalaj ognia na wolnym powietrzu

W gorącym i suchym okresie lata istnieje wysokie zagrożenie pożarami lasów. Dlatego też od czerwca do października zabrania się na całym wybrzeżu chorwackim oraz na wyspach używania wszelkiego rodzaju otwartego ognia. Nigdy nie należy wyrzucać palących się przedmiotów lub szkła, Natomiast każdy zauważony pożar należy niezwłocznie zgłaszać pod numerem telefonu 93.

W czasie wiatru Bora nie wypływaj na Adriatyk

Rzadko, mniej więcej dwa razy w letnim półroczu, ale całkiem nieoczekiwanie, jak grom z jasnego nieba, zrywa się Bora, zimny północny wiatr, spadający na wyrzeże spoza łańcucha gór. Zupełnie nagle morze zmienia kolor, bowiem wiejący od lądu wiatr zdmuchuje fale od brzegu, a temperatura spada dosłownie z szybkością wiatru. Wszystkie małe łodzie powinny natychmiast zawinąć do zacisznych zatok. Nawet jazda wozami campingowymi może być w czasie silnego wiatru niebezpieczna. Nawałnica ta mija najczęściej po dwóch dniach.

Rozmowy o polityce

Na polityczne tematy najlepiej nie dyskutować w ogóle a jeżeli już, to z największą ostrożnością i zrozumieniem sytuacji. W Dalmacji, skonfrontowanej z niedawną wojną i jej skutkami w o wiele większym stopniu niż np. położona bardziej na północ Istria, rozdział dotyczący Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii i jej rozpadu jeszcze długo nie będzie zakończony ani zapomniany.

  

Wynajmij dom/apartament na wakacje w Chorwacji.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA