REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W Chorwacji pamiętaj o...

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Interhome, www.interhome.pl

REKLAMA

REKLAMA

Garść przydatnych wskazówek: co zjeść w Chorwacji? Gdzie zaparkować? Kiedy nie wypływać na Adriatyk i jak uniknąć spotkania z jeżowcem?

Kuchnia

Typowa kuchnia chorwacka jest nieco ciężka, jako, że potrawy przygotowywane są z dużej ilości oliwy i innych tłuszczów. Bardzo smaczne i popularne są takie dania mięsne i z grilla jak: Cevapcici, Raznijici i Pleskavica. Na wybrzeżu, w typowym menu znaleźć można ryby i owoce morza, dania główne serwowane są zazwyczaj z ryżem, ziemniakami lub frytkami.

REKLAMA

Na półwyspie Istria, będącym pod wpływami kuchni włoskiej, dania główne serwowane są z kluskami, polenta lub gnocci. Do dań wybierane są zwykle miejscowe wina. Dzięki prywatyzacji wzrosła znacznie liczba winnic. Znajdziecie Państwo również wielką różnorodność owoców dojrzewających pod chorwackim słońcem, z których wiele znanych jest w całej Europie.

Jazda samochodem

W kraju istnieje skromna sieć autostrad, jakkolwiek wiele nowych dróg jest obecnie budowanych i planowanych. Najbardziej znaną trasą jest droga nadbrzeżna biegnąca od Rijeka do Karlobag, zbudowana w 1997 roku. Ograniczenie szybkości w miastach wynosi 50 km/h, 80 km na drogach głównych, 100 km/h na drogach szybkiego ruchu i 130 km/h na autostradach. Obowiązkowe jest używanie pasów bezpieczeństwa. Limit alkoholu wynosi 0,0 promila.

Nieprawidłowe parkowanie

Szybkie znalezienie w sezonie wolnego miejsca do parkowania na przepełnionych uliczkach miast i miejscowości wypoczynkowych porównać można z wygraniem w totolotka. Jeżeli jednak uda się Państwu wreszcie znaleźć jakieś miejsce, to upewnijcie się, że nie jest ono objęte zakazem parkowania. Nieprawidłowo zaparkowane samochody są bezlitośnie odholowywane. Dobrym wyjściem jest korzystanie z autobusów i taksówek lub chodzenie na piechotę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnij w czasie deszczu

Gdy zaczyna padać deszcz, należy prowadzić samochód w wolnym tempie: kurz, zbierający się w suchych tygodniach lata na powierzchni ulic przemienia je w śliski parkiet, który przy próbie hamowania może zadziałać jak gołoledź.

Nie kąp się bez obuwia ochronnego

Bardzo łatwo jest skaleczyć nogę o ostre krawędzie skał lub kolce jeżowców na dnie morskim, dlatego należy nosić kąpielowe obuwie! Gdy jednak wypadek ten nam się już przydarzył, należy natychmiast usunąć kolec jeżowca z pomocą igły lub pęsety.

Nie rozpalaj ognia na wolnym powietrzu

W gorącym i suchym okresie lata istnieje wysokie zagrożenie pożarami lasów. Dlatego też od czerwca do października zabrania się na całym wybrzeżu chorwackim oraz na wyspach używania wszelkiego rodzaju otwartego ognia. Nigdy nie należy wyrzucać palących się przedmiotów lub szkła, Natomiast każdy zauważony pożar należy niezwłocznie zgłaszać pod numerem telefonu 93.

W czasie wiatru Bora nie wypływaj na Adriatyk

Rzadko, mniej więcej dwa razy w letnim półroczu, ale całkiem nieoczekiwanie, jak grom z jasnego nieba, zrywa się Bora, zimny północny wiatr, spadający na wyrzeże spoza łańcucha gór. Zupełnie nagle morze zmienia kolor, bowiem wiejący od lądu wiatr zdmuchuje fale od brzegu, a temperatura spada dosłownie z szybkością wiatru. Wszystkie małe łodzie powinny natychmiast zawinąć do zacisznych zatok. Nawet jazda wozami campingowymi może być w czasie silnego wiatru niebezpieczna. Nawałnica ta mija najczęściej po dwóch dniach.

Rozmowy o polityce

Na polityczne tematy najlepiej nie dyskutować w ogóle a jeżeli już, to z największą ostrożnością i zrozumieniem sytuacji. W Dalmacji, skonfrontowanej z niedawną wojną i jej skutkami w o wiele większym stopniu niż np. położona bardziej na północ Istria, rozdział dotyczący Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii i jej rozpadu jeszcze długo nie będzie zakończony ani zapomniany.

  

Wynajmij dom/apartament na wakacje w Chorwacji.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA