REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chorwacja - rafting i nie tylko

Interhome, www.interhome.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli od wylegiwania się na chorwackiej plaży wolicie Państwo zmierzyć się z nurtem rzeki, nurkować, wędkować, uprawiać surfing, wspinaczkę, lub po prostu wybrać się na długi spacer – Chorwacja zapewni Wam wiele ciekawych możliwości aktywnego wypoczynku.

Przygody

REKLAMA

Przez cały tydzień codziennie nowa przygoda w Zagorze, położonej w głębi lądu za Splitem; to właśnie »Top Five« - pięć głównych sportowych atrakcji Dalmacji: safari na kanoe, jazda konna, rafting, jazda rowerem po górach i canyoning, przy czym każdy z punktów programu można zabukować także oddzielnie.

Wędkowanie

Chcąc wędkować czy to na wodach śródlądowych czy też w morzu, należy wykupić kartę wędkarską. Kartę taką kupimy w miejscowych sklepach z przyborami do wędkowania. Może być wystawiona również na określoną ilość dni.

Wspinaczka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Emocje na stromych skałach: w bezpośredniej bliskości od wybrzeża znajdują się Park Narodowy Paklenica i wąwóz rzeki Cetina, stanowiące ośrodki swobodnego wspinana się (freeclimbing); optymalne warunki wspinaczkowe zapewniają głębokie na 1600 m krasowe wąwozy Velika i Mala Paklenica z 72 stromymi miejscami. Szczególną popularnością wśród miłośników wspinaczki cieszy się 400m skała Anica kuk. Na stromych zboczach wąwozu Cetiny, powyżej Omiš, urządzono około 50 tras do swobodnej wspinaczki (freeclimbing).

Sport rowerowy i kolarstwo górskie

Ostatnio we wszystkich częściach Dalmacji znacznie wzrosła popularność jazdy rowerem. Broszury z propozycjami tras są dostępne w regionalnych organizacjach turystycznych, zawierają na przykład opis tras wytyczonych na wyspie Pag, w rejonie Zadaru, na wyspie Pašman, w głębi lądu za Splitem (od Trilj aż do Sinj) lub też na Riwierze Makarskiej. Organizowane są również „skoki“ rowerem z wyspy na wyspę: turyści na górskich rowerach podziwiają krajobrazy wysp oraz stare wioski na Korculi, Hvar, Brac i Mljet. Na końcu każdej trasy oczekuje pływające schronisko, nostalgiczna żaglówka motorowa, przewożąca rowerzystów z wyspy na wyspę.

Rafting & Kanu

Przejrzyste jak szkło górskie rzeki kuszą do uprawiania sportów na wzburzonych dzikich wodach, pieniąc się przez skalne wąwozy pośród ubogich krajobrazów krasowych w głębi lądu. W Północnej Dalmacji są to rzeki Krupa i Zrmanja, a w Dalmacji Środkowej Cetina.

Rafting na rzece Cetina

Pomiędzy Šestanovac i Zadvarje, z tyłu za Omiš, rozpoczyna się pełna przygód jazda przez rwący nurt Cetiny. Celem jest stanowi zwykle ulubiona miejscowość wycieczkowa Radmanove Milice, będąca punktem wyjścia wędrówek po bogato zalesionej okolicy.


Safari w kanu na rzece Zrmanja

Prześlizgiwanie się w kanu przez głęboki kanion rzeki Zrmanja, zakończone orzeźwiającą kąpielą pod szumiącym wodospadem Jankobica buk budzi wspomnienia o przygodach Winnetou i Old Shatterhanda. Właśnie tu, na tle dzikiego krajobrazu, kręcono sceny z udziałem obu filmowych bohaterów indiańskich opowieści.

Żeglowanie i surfing

Windsurfing jest tu możliwy niemal wszędzie. Wyposażenie do surfowania i stosowne kursy oferowane są w większości miejscowości wypoczynkowych. Z uwagi na silne dmuchający popołudniami mistral ulubione rewiry prawdziwych mistrzów windsurfingu stanowią: Pelješki kanal pomiędzy wyspą Korcula i półwyspem Pelješac a także Zlatni rat w okolicy miasteczka Bol na wyspie Brac. 48 portów typu marina, położonych wzdłuż chorwackiego wybrzeża i na wyspach dysponuje ponad 12 000 miejsc do cumowania sportowych łodzi. Ostoją sportowej żeglugi jest Północna Dalmacja z archipelagiem Kornati.

Intensywne kursy żeglarskie na wyspie Murter

Wczesny ranek rozpoczyna się od gimnastyki, a po wspólnym śniadaniu sześć łodzi żaglowych, przeznaczonych do nauki żeglowania, wypływa na cały dzień na morze. ANA (Adriatic Nautical Academy) może równocześnie przyjąć maksymalnie 30 uczniów na tygodniowe kursy dla początkujących, zaawansowanych i skipperów. Noclegi w skromnych wieloosobowych pokojach w marinie Jezera na wyspie Murter. Zalecane są zgłoszenia z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Kursy żeglowania i surfingu na Korculi

Na uniwersytecie w Zagrzebiu prof. dr Goran Oreb jest kierownikiem katedry zajmującej się wszelkimi rodzajami sportów wodnych. Na Korculi nikt nie nazywa go inaczej jak tylko Goran. Wraz ze swym zespołem organizuje on od czerwca do września kursy surfowania (po 6 i 12 dni) a także żeglowania - dla początkujących, zaawansowanych i skipperów (maksymalnie 2-4 osób). Szkoła żeglarska Oreb Club International ma swą bazę na plaży przed hotelem Park.

Nurkowanie

W międzyczasie prawie w każdej miejscowości wypoczynkowej powstały bazy dla nurków i szkoły nurkowania. Do nurkowania potrzebna jest legitymacja, wystawiana przez szkoły nurkowania po przedłożeniu dokumentu, potwierdzającego umiejętności w tym zakresie (koszt 100 Kuna na rok).

Wędrówki

REKLAMA

Interesujące trasy wędrówek w pięknych krajobrazach znajdziemy na wyspach Brac, Hvar i Korcula, w Parku Narodowym wyspy Mljet oraz na północnym zachodzie półwyspu Pelješac. Na stałym lądzie są to trasy wędrówek wiodące przez Parki Narodowe Paklenica, Jeziora Plitwickie i Krka oraz przez Parki Narodowe Velebit i Biokovo, zawsze odpowiednio oznakowane. W przypadku trudniejszych wypraw w góry na nieznane tereny, zalecane jest skorzystanie z usług znającego okolicę przewodnika (adresy są do dyspozycji w punktach informacji turystycznej na miejscu).

Na wędrówkę wysokogórską trasą Dalmacija, wiodącą 120 km przez góry środkowej Dalmacji (Kozjak, Mosor, Biokovo), podczas której napotkać można rzadkie rośliny, potrzebować będziemy około siedmiu dni. Ścieżki oznakowane są w jednolity sposób, mianowicie białym punktem, otoczonym czerwonym kołem. Dalszych informacji udzielą miejscowe towarzystwa miłośników górskich wędrówek.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".

  

Wynajmij dom lub apartament na wakacje w Chorwacji: tutaj.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA