REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chorwacja - rafting i nie tylko

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Interhome, www.interhome.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli od wylegiwania się na chorwackiej plaży wolicie Państwo zmierzyć się z nurtem rzeki, nurkować, wędkować, uprawiać surfing, wspinaczkę, lub po prostu wybrać się na długi spacer – Chorwacja zapewni Wam wiele ciekawych możliwości aktywnego wypoczynku.

Przygody

REKLAMA

Przez cały tydzień codziennie nowa przygoda w Zagorze, położonej w głębi lądu za Splitem; to właśnie »Top Five« - pięć głównych sportowych atrakcji Dalmacji: safari na kanoe, jazda konna, rafting, jazda rowerem po górach i canyoning, przy czym każdy z punktów programu można zabukować także oddzielnie.

Wędkowanie

Chcąc wędkować czy to na wodach śródlądowych czy też w morzu, należy wykupić kartę wędkarską. Kartę taką kupimy w miejscowych sklepach z przyborami do wędkowania. Może być wystawiona również na określoną ilość dni.

Wspinaczka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Emocje na stromych skałach: w bezpośredniej bliskości od wybrzeża znajdują się Park Narodowy Paklenica i wąwóz rzeki Cetina, stanowiące ośrodki swobodnego wspinana się (freeclimbing); optymalne warunki wspinaczkowe zapewniają głębokie na 1600 m krasowe wąwozy Velika i Mala Paklenica z 72 stromymi miejscami. Szczególną popularnością wśród miłośników wspinaczki cieszy się 400m skała Anica kuk. Na stromych zboczach wąwozu Cetiny, powyżej Omiš, urządzono około 50 tras do swobodnej wspinaczki (freeclimbing).

Sport rowerowy i kolarstwo górskie

Ostatnio we wszystkich częściach Dalmacji znacznie wzrosła popularność jazdy rowerem. Broszury z propozycjami tras są dostępne w regionalnych organizacjach turystycznych, zawierają na przykład opis tras wytyczonych na wyspie Pag, w rejonie Zadaru, na wyspie Pašman, w głębi lądu za Splitem (od Trilj aż do Sinj) lub też na Riwierze Makarskiej. Organizowane są również „skoki“ rowerem z wyspy na wyspę: turyści na górskich rowerach podziwiają krajobrazy wysp oraz stare wioski na Korculi, Hvar, Brac i Mljet. Na końcu każdej trasy oczekuje pływające schronisko, nostalgiczna żaglówka motorowa, przewożąca rowerzystów z wyspy na wyspę.

Rafting & Kanu

Przejrzyste jak szkło górskie rzeki kuszą do uprawiania sportów na wzburzonych dzikich wodach, pieniąc się przez skalne wąwozy pośród ubogich krajobrazów krasowych w głębi lądu. W Północnej Dalmacji są to rzeki Krupa i Zrmanja, a w Dalmacji Środkowej Cetina.

Rafting na rzece Cetina

Pomiędzy Šestanovac i Zadvarje, z tyłu za Omiš, rozpoczyna się pełna przygód jazda przez rwący nurt Cetiny. Celem jest stanowi zwykle ulubiona miejscowość wycieczkowa Radmanove Milice, będąca punktem wyjścia wędrówek po bogato zalesionej okolicy.


Safari w kanu na rzece Zrmanja

Prześlizgiwanie się w kanu przez głęboki kanion rzeki Zrmanja, zakończone orzeźwiającą kąpielą pod szumiącym wodospadem Jankobica buk budzi wspomnienia o przygodach Winnetou i Old Shatterhanda. Właśnie tu, na tle dzikiego krajobrazu, kręcono sceny z udziałem obu filmowych bohaterów indiańskich opowieści.

Żeglowanie i surfing

Windsurfing jest tu możliwy niemal wszędzie. Wyposażenie do surfowania i stosowne kursy oferowane są w większości miejscowości wypoczynkowych. Z uwagi na silne dmuchający popołudniami mistral ulubione rewiry prawdziwych mistrzów windsurfingu stanowią: Pelješki kanal pomiędzy wyspą Korcula i półwyspem Pelješac a także Zlatni rat w okolicy miasteczka Bol na wyspie Brac. 48 portów typu marina, położonych wzdłuż chorwackiego wybrzeża i na wyspach dysponuje ponad 12 000 miejsc do cumowania sportowych łodzi. Ostoją sportowej żeglugi jest Północna Dalmacja z archipelagiem Kornati.

Intensywne kursy żeglarskie na wyspie Murter

Wczesny ranek rozpoczyna się od gimnastyki, a po wspólnym śniadaniu sześć łodzi żaglowych, przeznaczonych do nauki żeglowania, wypływa na cały dzień na morze. ANA (Adriatic Nautical Academy) może równocześnie przyjąć maksymalnie 30 uczniów na tygodniowe kursy dla początkujących, zaawansowanych i skipperów. Noclegi w skromnych wieloosobowych pokojach w marinie Jezera na wyspie Murter. Zalecane są zgłoszenia z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Kursy żeglowania i surfingu na Korculi

Na uniwersytecie w Zagrzebiu prof. dr Goran Oreb jest kierownikiem katedry zajmującej się wszelkimi rodzajami sportów wodnych. Na Korculi nikt nie nazywa go inaczej jak tylko Goran. Wraz ze swym zespołem organizuje on od czerwca do września kursy surfowania (po 6 i 12 dni) a także żeglowania - dla początkujących, zaawansowanych i skipperów (maksymalnie 2-4 osób). Szkoła żeglarska Oreb Club International ma swą bazę na plaży przed hotelem Park.

Nurkowanie

W międzyczasie prawie w każdej miejscowości wypoczynkowej powstały bazy dla nurków i szkoły nurkowania. Do nurkowania potrzebna jest legitymacja, wystawiana przez szkoły nurkowania po przedłożeniu dokumentu, potwierdzającego umiejętności w tym zakresie (koszt 100 Kuna na rok).

Wędrówki

REKLAMA

Interesujące trasy wędrówek w pięknych krajobrazach znajdziemy na wyspach Brac, Hvar i Korcula, w Parku Narodowym wyspy Mljet oraz na północnym zachodzie półwyspu Pelješac. Na stałym lądzie są to trasy wędrówek wiodące przez Parki Narodowe Paklenica, Jeziora Plitwickie i Krka oraz przez Parki Narodowe Velebit i Biokovo, zawsze odpowiednio oznakowane. W przypadku trudniejszych wypraw w góry na nieznane tereny, zalecane jest skorzystanie z usług znającego okolicę przewodnika (adresy są do dyspozycji w punktach informacji turystycznej na miejscu).

Na wędrówkę wysokogórską trasą Dalmacija, wiodącą 120 km przez góry środkowej Dalmacji (Kozjak, Mosor, Biokovo), podczas której napotkać można rzadkie rośliny, potrzebować będziemy około siedmiu dni. Ścieżki oznakowane są w jednolity sposób, mianowicie białym punktem, otoczonym czerwonym kołem. Dalszych informacji udzielą miejscowe towarzystwa miłośników górskich wędrówek.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".

  

Wynajmij dom lub apartament na wakacje w Chorwacji: tutaj.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA