REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpieczny bagaż na lotnisku

Magdalena Górska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Bagaż. Zabieramy go ze sobą zarówno na weekendowy wyjazd jak i na długi urlop. Zawiera najpotrzebniejsze rzeczy – niezbędne do komfortowego spędzenia wakacji. Jednak czy zawsze odpowiednio dbamy o swoje walizki?

Jeśli na urlop jedziemy pociągiem lub samochodem, pilnowanie bagażu jest stosunkowo łatwe. Problem pojawia się na lotnisku wówczas, gdy nasze walizki znikają nam z oczu na czas całej podróży.

REKLAMA

Z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika, iż w 2007 roku 32,8mln pasażerów zgłosiło zaginięcie swojego bagażu, a europejskie linie lotnicze gubią co 64 walizkę. Od stycznia do października ubiegłego roku aż 4,6mln właścicieli otrzymało swoje rzeczy z opóźnieniem.

Statystyki są alarmujące. Znamy przecież swoisty „dreszczyk emocji” towarzyszący oczekiwaniu, aż nasza walizka pojawi się na taśmie. Skoro więc linie lotnicze nie zapewniają nam dostatecznego bezpieczeństwa, czy możemy jakoś wpłynąć na nie na własną rękę?

Zobacz również: Co zrobić, gdy okradną Cię za granicą?

Bezpieczna walizka

REKLAMA

Zabezpieczanie naszego bagażu powinniśmy rozpocząć już na poziomie walizki. Nie należy na niej oszczędzać – dobry zakup nie tylko pozwoli nam na przewiezienie rzeczy, ale i ochroni je przed zniszczeniem czy wygnieceniem. Walizka musi być także wygodna – musimy ją lubić, ponieważ posłuży nam na lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby poprawić bezpieczeństwo naszego bagażu warto zainwestować w porządne zabezpieczenie. Kłódeczka rodem z pamiętnika nastolatki zdecydowanie nie zda egzaminu. Warto zainwestować w zamek szyfrowy. Być może to utrudnienie zachęci potencjalnego złodzieja do zainteresowania się rzeczami innego – mniej przezornego podróżnego.

Niektórzy turyści stosują mało estetyczną, aczkolwiek oryginalną metodę. Proponują obwiązanie kilkukrotnie walizki folią do żywności. Pakunek straci może na wyglądzie, ale może zniechęcić zainteresowanego nim rabusia. Odwiązanie/rozcięcie takiej folii zajmuje sporo czasu i na pewno przyciąga uwagę.

Jeśli zależy nam na zawartości naszych walizek warto pomyśleć o ich ubezpieczeniu. Da nam to gwarancję, że otrzymamy odszkodowanie w przypadku zniszczenia bagażu w wyniku zdarzeń losowych takich, jak pożar czy powódź lub gdy zostanie skradziony. Należy jednak pamiętać, że nie otrzymamy rekompensaty, gdy w chwili zaginięcia bagażu byliśmy pod wpływem środków odurzających lub jeśli przebywaliśmy na terenie kraju, w którym trwa wojna. Ubezpieczeniu nie podlega gotówka, biżuteria ani dzieła sztuki.

Zobacz również: Jak sprawdzić przewoźnika linii lotniczych?

Nie tylko kradzież jest tym, przed czym powinniśmy się zabezpieczać na lotnisku. Może się zdarzyć, że z różnych powodów walizka nie trafi do naszego samolotu. Musimy być przygotowani na taką ewentualność i ułatwić pracownikom lotniska kontakt z nami. Etykietka z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu umieszczona w widocznym punkcie powinna wystarczyć.

Bezpieczeństwo bagażu a nowe technologie

Już jesienią Komisja Europejska zamierza rozpocząć prace nad zmianą procedur obowiązujących w przypadku zaginięcia bagażu. Zamierzają wprowadzić elektroniczne chipy, które miałyby być dodawane obowiązkowo do przywieszek z nazwiskami przy walizkach.

Czy wpłynie to na bezpieczeństwo naszych rzeczy? Tego nie wiadomo, ale zawsze to kolejny krok w stronę zapewnienia turystom jak największego komfortu podróży.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA