REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpieczny bagaż na lotnisku

Magdalena Górska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Bagaż. Zabieramy go ze sobą zarówno na weekendowy wyjazd jak i na długi urlop. Zawiera najpotrzebniejsze rzeczy – niezbędne do komfortowego spędzenia wakacji. Jednak czy zawsze odpowiednio dbamy o swoje walizki?

Jeśli na urlop jedziemy pociągiem lub samochodem, pilnowanie bagażu jest stosunkowo łatwe. Problem pojawia się na lotnisku wówczas, gdy nasze walizki znikają nam z oczu na czas całej podróży.

REKLAMA

Z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika, iż w 2007 roku 32,8mln pasażerów zgłosiło zaginięcie swojego bagażu, a europejskie linie lotnicze gubią co 64 walizkę. Od stycznia do października ubiegłego roku aż 4,6mln właścicieli otrzymało swoje rzeczy z opóźnieniem.

Statystyki są alarmujące. Znamy przecież swoisty „dreszczyk emocji” towarzyszący oczekiwaniu, aż nasza walizka pojawi się na taśmie. Skoro więc linie lotnicze nie zapewniają nam dostatecznego bezpieczeństwa, czy możemy jakoś wpłynąć na nie na własną rękę?

Zobacz również: Co zrobić, gdy okradną Cię za granicą?

Bezpieczna walizka

REKLAMA

Zabezpieczanie naszego bagażu powinniśmy rozpocząć już na poziomie walizki. Nie należy na niej oszczędzać – dobry zakup nie tylko pozwoli nam na przewiezienie rzeczy, ale i ochroni je przed zniszczeniem czy wygnieceniem. Walizka musi być także wygodna – musimy ją lubić, ponieważ posłuży nam na lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby poprawić bezpieczeństwo naszego bagażu warto zainwestować w porządne zabezpieczenie. Kłódeczka rodem z pamiętnika nastolatki zdecydowanie nie zda egzaminu. Warto zainwestować w zamek szyfrowy. Być może to utrudnienie zachęci potencjalnego złodzieja do zainteresowania się rzeczami innego – mniej przezornego podróżnego.

Niektórzy turyści stosują mało estetyczną, aczkolwiek oryginalną metodę. Proponują obwiązanie kilkukrotnie walizki folią do żywności. Pakunek straci może na wyglądzie, ale może zniechęcić zainteresowanego nim rabusia. Odwiązanie/rozcięcie takiej folii zajmuje sporo czasu i na pewno przyciąga uwagę.

Jeśli zależy nam na zawartości naszych walizek warto pomyśleć o ich ubezpieczeniu. Da nam to gwarancję, że otrzymamy odszkodowanie w przypadku zniszczenia bagażu w wyniku zdarzeń losowych takich, jak pożar czy powódź lub gdy zostanie skradziony. Należy jednak pamiętać, że nie otrzymamy rekompensaty, gdy w chwili zaginięcia bagażu byliśmy pod wpływem środków odurzających lub jeśli przebywaliśmy na terenie kraju, w którym trwa wojna. Ubezpieczeniu nie podlega gotówka, biżuteria ani dzieła sztuki.

Zobacz również: Jak sprawdzić przewoźnika linii lotniczych?

Nie tylko kradzież jest tym, przed czym powinniśmy się zabezpieczać na lotnisku. Może się zdarzyć, że z różnych powodów walizka nie trafi do naszego samolotu. Musimy być przygotowani na taką ewentualność i ułatwić pracownikom lotniska kontakt z nami. Etykietka z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu umieszczona w widocznym punkcie powinna wystarczyć.

Bezpieczeństwo bagażu a nowe technologie

Już jesienią Komisja Europejska zamierza rozpocząć prace nad zmianą procedur obowiązujących w przypadku zaginięcia bagażu. Zamierzają wprowadzić elektroniczne chipy, które miałyby być dodawane obowiązkowo do przywieszek z nazwiskami przy walizkach.

Czy wpłynie to na bezpieczeństwo naszych rzeczy? Tego nie wiadomo, ale zawsze to kolejny krok w stronę zapewnienia turystom jak największego komfortu podróży.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA