Ulepszanie ideału - Suzuki SX4
REKLAMA
REKLAMA
SX4 w wersji hatchback to znany prekursor rosnącego segmentu crossover. Łącząc nowoczesny styl, przestronne wnętrze, wysoką pozycję za kierownicą - praktyczność i uniwersalność nadwozia typu hatchback oraz wyższy prześwit - sprawdza się tak samo w centrach metropolii, jak i na przedmieściach. Ma niewielki promień skrętu i stosunkowo krótkie przełożenia skrzyni biegów, nadwozie o wysokiej sztywności oraz zawieszenie zestrojone z myślą o urozmaiconych drogach. SX4 hatchback jest wyposażony w zupełnie nowe pięcioramienne, 16-calowe aluminiowe obręcze kół i opony o rozmiarze 205/60R16, które nadają mu jeszcze bardziej atrakcyjny wygląd. Przewidziano też nowy pakiet stylizacyjny „Aero”, który nadaje SX4 sportowy wygląd i zapewnia lepsze własności aerodynamiczne.
REKLAMA
Zobacz też: Fiat Strada debiutuje w polskich salonach
SX4 jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo samochodów z napędem na cztery koła (4WD) i systemami ABS oraz ESP. System i-AWD pozwala kierowcy korzystać z napędu na dwa lub cztery koła w trybie automatycznym lub napędu na cztery koła z blokadą. Przełączanie odbywa się za pomocą przycisku, a polepszona w ten sposób trakcja nawet w trudniejszym terenie nie jest okupiona zwiększonym zużyciem paliwa. Ponadto teraz i przy tylnych kołach są hamulce tarczowe.
Zobacz też: Hybrydowa Toyota Yaris HSD
REKLAMA
We wnętrzu kabiny SX4 znajdzie się nowo zaprojektowany zestaw wskaźników i zintegrowany z nim cyfrowy wyświetlacz oraz panel sterowania funkcjami klimatyzacji i wentylacji, koło kierownicy z podświetlonymi przełącznikami sterowania funkcjami audio i sterowania poziomowaniem reflektorów. Przewidziano też miękkie wykładziny podłokietników drzwiowych spotykane dotąd w autach klasy wyższej, chromowane klamki drzwi w najlepiej wyposażonej wersji GLX, a także centralny głośnik w tablicy rozdzielczej. Wersja GLX wyposażona jest ponadto w bezkluczykowy system uruchamiania silnika i wiele innych elementów wyposażenia, które poprawiają wygodę i komfort jazdy.
Nowe rozwiązania na rzecz obniżenia poziomu hałasu we wnętrzu zwiększają komfort kierowcy i pasażerów. Zastosowano większą osłonę pod silnikiem, ulepszoną konstrukcję tłumika dynamicznego w układzie napędowym oraz nowe elementy wygłuszające w układzie zewnętrznym mechanizmu zmiany biegów. W nadwoziu zastosowano elementy o podwyższonej sztywności i udoskonalone materiały we wnętrzu. Te rozwiązania pozwoliły zauważalnie obniżyć poziom szumów w kabinie.
Zobacz też: Lifting modeli Peugeot Partner i Expert
Silnik DDiS (Direct Diesel injection by Suzuki) o pojemności 1.9 litra, która rozwija maksymalny moment obrotowy 280 Nm przy 2 000 obr/min będzie zastąpiony jednostką o pojemności 2.0 litra DDiS, (320 Nm 1 500 obr/min) przy zredukowanej emisji CO2 odpowiednio z 166 g/km do 129g/km. Średnie zużycie paliwa zostało zredukowane do 4.9 l/100 km (dla wersji 2WD z sześciobiegową przekładnią manualną). Cała gama silników Suzuki charakteryzuje się teraz niższą emisją CO2 i niższym zużyciem paliwa. W nowym silniku benzynowym o pojemności 1.5 litra, o zmiennych fazach rozrządu VVT (variable valve timing) obniżono poziom emisji CO2 do 139g/km przy zużyciu paliwa 6.1 l/100km (z 5-biegową skrzynią manualną). Cieszący się dużym uznaniem silnik o pojemności 1,6 l z VVT zapewnia teraz lepsze osiągi, a przy tym jest bardziej przyjazny dla środowiska. Większa moc [88 (120)/ 6000 kW(KM)/ obr/min] idzie w parze ze zmniejszoną emisją dwutlenku węgla (CO2) - ze 165 g/km do 143 g/km, a zużycie paliwa spadło 6,8 l/100 km do 6,2 l/100km (w wersji z pięciobiegową skrzynia manualną).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.