REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Od obywateli polskich wymagana jest wiza pobytowa, którą otrzymuje się na 30 dni, lub tranzytowa – na 7 dni. Wiza jednorazowa kosztuje 30 USD, wielokrotna na 6 miesięcy – 80 USD. Wizę można otrzymać na lotnisku w Entebbe w pobliżu Kampali lub na każdym innym przejściu granicznym. Do aplikacji wizowej należy dołączyć dokumenty informujące o celu pobytu i 2 fotografie.

Przepisy prawne

Za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi grożą kary wieloletniego więzienia i wysokie kary pieniężne.

Szczepienia, służba zdrowia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed wyjazdem do Ugandy zaleca się szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby oraz żółtej febrze. Poziom opieki medycznej znacznie odbiega od standardów europejskich, nawet w stolicy kraju. Na prowincji oferowane są jedynie podstawowe usługi medyczne. Za usługi medyczne cudzoziemcy płacą gotówką. Koszt wizyty lekarskiej to wydatek ok. 20 USD. Dzień pobytu w szpitalu kosztuje 70–100 USD. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju

Obowiązuje ruch lewostronny. Podróż po Ugandzie podejmowana jest na własne ryzyko. Od kilku lat władze bezskutecznie próbują podjąć działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa turystom podczas zwiedzania parków narodowych znajdujących się na pograniczu z Demokratyczną Republiką Konga, Ruandą i Sudanem. Szczególnie niebezpiecznym regionem jest północno-wschodnia Uganda, zamieszkana przez znane z bandyckich napadów, uzbrojone plemię Karamoja, gdzie od lat trwa rebelia Lord’s Resistance Army (LRA). Nie poleca się podróży do parku narodowego Mgahinga położonego w pobliżu granicy kongijskoruandyjskiej. Odradza się również zwiedzanie Murchison Falls National Park. Jedynym parkiem narodowym otwartym przez władze Ugandy dla turystów zagranicznych jest Rwenzori National Park – zalecane jest zwiedzanie go w towarzystwie uzbrojonych strażników. W celu uzyskania bardziej szczegółowej i aktualnej informacji nt. podróżowania po Ugandzie można kontaktować się Ugandyjską Izbą Turystyczną, IPS Building, Parliamentary Avenue, Kampala, Uganda, tel. (256 41) 242196/7, lub skorzystać ze strony internetowej: http://ugandaweb.com/.

Bezpieczeństwo

Bardzo niebezpieczne jest podróżowanie po zmroku i nocą ze względu na fatalny stan dróg oraz duże ryzyko napadów bandyckich. Ze względu na częste kradzieże zaleca się turystom szczególną ostrożność w restauracjach, w barach, na rynkach. Do powszechnych zjawisk należy okradanie turystów w autobusach i lokalnych minibusach, tzw. matatu. Często też zdarzają się kradzieże samochodów z użyciem broni palnej. W takich przypadkach nie należy stawiać oporu napastnikom. Okradane są też samochody na parkingach i podczas postoju w korkach ulicznych. Podróżujących publicznymi środkami transportu przestrzega się przed przyjmowaniem jedzenia i napojów od nieznajomych. Żywność taka może zawierać środki odurzające i narkotyki.


Święta

26 stycznia – Dzień Zwycięstwa, 8 marca – Dzień Kobiet, 1 maja – Święto Pracy, 3 czerwca – Dzień Męczeństwa, 9 czerwca – Dzień Bohaterów, 9 października – Dzień Niepodległości.

Przydatne informacje

• Bankomaty w Kampali obsługują jedynie posiadaczy ugandyjskich kont bankowych;
• W Ugandzie występują dotkliwe braki wody i częste przerwy w dostawie prądu;
• Zabronione jest fotografowanie obiektów wojskowych i policyjnych, jak również ich personelu;
• Najlepszy okres do podróżowania po Ugandzie to dwie pory suche: grudzień–luty oraz czerwiec–lipiec;
• W Ugandzie pracują polscy misjonarze i siostry zakonne.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Uganda podlega kompetencji terytorialnej Ambasady w Nairobi (Kenia). W Kampali rezyduje konsul honorowy RP.

Stolica: Kampala
Waluta: szyling ugandyjski (UGX);
1 USD = 1862,50 UGX; 1 EUR = 2248,23 UGX
Język urzędowy: angielski
Inne języki: luanda, suahili

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA