REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Od obywateli polskich wymagana jest wiza pobytowa, którą otrzymuje się na 30 dni, lub tranzytowa – na 7 dni. Wiza jednorazowa kosztuje 30 USD, wielokrotna na 6 miesięcy – 80 USD. Wizę można otrzymać na lotnisku w Entebbe w pobliżu Kampali lub na każdym innym przejściu granicznym. Do aplikacji wizowej należy dołączyć dokumenty informujące o celu pobytu i 2 fotografie.

Przepisy prawne

Za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi grożą kary wieloletniego więzienia i wysokie kary pieniężne.

Szczepienia, służba zdrowia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed wyjazdem do Ugandy zaleca się szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby oraz żółtej febrze. Poziom opieki medycznej znacznie odbiega od standardów europejskich, nawet w stolicy kraju. Na prowincji oferowane są jedynie podstawowe usługi medyczne. Za usługi medyczne cudzoziemcy płacą gotówką. Koszt wizyty lekarskiej to wydatek ok. 20 USD. Dzień pobytu w szpitalu kosztuje 70–100 USD. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju

Obowiązuje ruch lewostronny. Podróż po Ugandzie podejmowana jest na własne ryzyko. Od kilku lat władze bezskutecznie próbują podjąć działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa turystom podczas zwiedzania parków narodowych znajdujących się na pograniczu z Demokratyczną Republiką Konga, Ruandą i Sudanem. Szczególnie niebezpiecznym regionem jest północno-wschodnia Uganda, zamieszkana przez znane z bandyckich napadów, uzbrojone plemię Karamoja, gdzie od lat trwa rebelia Lord’s Resistance Army (LRA). Nie poleca się podróży do parku narodowego Mgahinga położonego w pobliżu granicy kongijskoruandyjskiej. Odradza się również zwiedzanie Murchison Falls National Park. Jedynym parkiem narodowym otwartym przez władze Ugandy dla turystów zagranicznych jest Rwenzori National Park – zalecane jest zwiedzanie go w towarzystwie uzbrojonych strażników. W celu uzyskania bardziej szczegółowej i aktualnej informacji nt. podróżowania po Ugandzie można kontaktować się Ugandyjską Izbą Turystyczną, IPS Building, Parliamentary Avenue, Kampala, Uganda, tel. (256 41) 242196/7, lub skorzystać ze strony internetowej: http://ugandaweb.com/.

Bezpieczeństwo

Bardzo niebezpieczne jest podróżowanie po zmroku i nocą ze względu na fatalny stan dróg oraz duże ryzyko napadów bandyckich. Ze względu na częste kradzieże zaleca się turystom szczególną ostrożność w restauracjach, w barach, na rynkach. Do powszechnych zjawisk należy okradanie turystów w autobusach i lokalnych minibusach, tzw. matatu. Często też zdarzają się kradzieże samochodów z użyciem broni palnej. W takich przypadkach nie należy stawiać oporu napastnikom. Okradane są też samochody na parkingach i podczas postoju w korkach ulicznych. Podróżujących publicznymi środkami transportu przestrzega się przed przyjmowaniem jedzenia i napojów od nieznajomych. Żywność taka może zawierać środki odurzające i narkotyki.


Święta

26 stycznia – Dzień Zwycięstwa, 8 marca – Dzień Kobiet, 1 maja – Święto Pracy, 3 czerwca – Dzień Męczeństwa, 9 czerwca – Dzień Bohaterów, 9 października – Dzień Niepodległości.

Przydatne informacje

• Bankomaty w Kampali obsługują jedynie posiadaczy ugandyjskich kont bankowych;
• W Ugandzie występują dotkliwe braki wody i częste przerwy w dostawie prądu;
• Zabronione jest fotografowanie obiektów wojskowych i policyjnych, jak również ich personelu;
• Najlepszy okres do podróżowania po Ugandzie to dwie pory suche: grudzień–luty oraz czerwiec–lipiec;
• W Ugandzie pracują polscy misjonarze i siostry zakonne.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Uganda podlega kompetencji terytorialnej Ambasady w Nairobi (Kenia). W Kampali rezyduje konsul honorowy RP.

Stolica: Kampala
Waluta: szyling ugandyjski (UGX);
1 USD = 1862,50 UGX; 1 EUR = 2248,23 UGX
Język urzędowy: angielski
Inne języki: luanda, suahili

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA