Uganda
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
REKLAMA
Od obywateli polskich wymagana jest wiza pobytowa, którą otrzymuje się na 30 dni, lub tranzytowa – na 7 dni. Wiza jednorazowa kosztuje 30 USD, wielokrotna na 6 miesięcy – 80 USD. Wizę można otrzymać na lotnisku w Entebbe w pobliżu Kampali lub na każdym innym przejściu granicznym. Do aplikacji wizowej należy dołączyć dokumenty informujące o celu pobytu i 2 fotografie.
Przepisy prawne
Za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi grożą kary wieloletniego więzienia i wysokie kary pieniężne.
Szczepienia, służba zdrowia
Przed wyjazdem do Ugandy zaleca się szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby oraz żółtej febrze. Poziom opieki medycznej znacznie odbiega od standardów europejskich, nawet w stolicy kraju. Na prowincji oferowane są jedynie podstawowe usługi medyczne. Za usługi medyczne cudzoziemcy płacą gotówką. Koszt wizyty lekarskiej to wydatek ok. 20 USD. Dzień pobytu w szpitalu kosztuje 70–100 USD. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju
Obowiązuje ruch lewostronny. Podróż po Ugandzie podejmowana jest na własne ryzyko. Od kilku lat władze bezskutecznie próbują podjąć działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa turystom podczas zwiedzania parków narodowych znajdujących się na pograniczu z Demokratyczną Republiką Konga, Ruandą i Sudanem. Szczególnie niebezpiecznym regionem jest północno-wschodnia Uganda, zamieszkana przez znane z bandyckich napadów, uzbrojone plemię Karamoja, gdzie od lat trwa rebelia Lord’s Resistance Army (LRA). Nie poleca się podróży do parku narodowego Mgahinga położonego w pobliżu granicy kongijskoruandyjskiej. Odradza się również zwiedzanie Murchison Falls National Park. Jedynym parkiem narodowym otwartym przez władze Ugandy dla turystów zagranicznych jest Rwenzori National Park – zalecane jest zwiedzanie go w towarzystwie uzbrojonych strażników. W celu uzyskania bardziej szczegółowej i aktualnej informacji nt. podróżowania po Ugandzie można kontaktować się Ugandyjską Izbą Turystyczną, IPS Building, Parliamentary Avenue, Kampala, Uganda, tel. (256 41) 242196/7, lub skorzystać ze strony internetowej: http://ugandaweb.com/.
Bezpieczeństwo
Bardzo niebezpieczne jest podróżowanie po zmroku i nocą ze względu na fatalny stan dróg oraz duże ryzyko napadów bandyckich. Ze względu na częste kradzieże zaleca się turystom szczególną ostrożność w restauracjach, w barach, na rynkach. Do powszechnych zjawisk należy okradanie turystów w autobusach i lokalnych minibusach, tzw. matatu. Często też zdarzają się kradzieże samochodów z użyciem broni palnej. W takich przypadkach nie należy stawiać oporu napastnikom. Okradane są też samochody na parkingach i podczas postoju w korkach ulicznych. Podróżujących publicznymi środkami transportu przestrzega się przed przyjmowaniem jedzenia i napojów od nieznajomych. Żywność taka może zawierać środki odurzające i narkotyki.
Święta
26 stycznia – Dzień Zwycięstwa, 8 marca – Dzień Kobiet, 1 maja – Święto Pracy, 3 czerwca – Dzień Męczeństwa, 9 czerwca – Dzień Bohaterów, 9 października – Dzień Niepodległości.
Przydatne informacje
• Bankomaty w Kampali obsługują jedynie posiadaczy ugandyjskich kont bankowych;
• W Ugandzie występują dotkliwe braki wody i częste przerwy w dostawie prądu;
• Zabronione jest fotografowanie obiektów wojskowych i policyjnych, jak również ich personelu;
• Najlepszy okres do podróżowania po Ugandzie to dwie pory suche: grudzień–luty oraz czerwiec–lipiec;
• W Ugandzie pracują polscy misjonarze i siostry zakonne.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Uganda podlega kompetencji terytorialnej Ambasady w Nairobi (Kenia). W Kampali rezyduje konsul honorowy RP.
Stolica: Kampala
Waluta: szyling ugandyjski (UGX);
1 USD = 1862,50 UGX; 1 EUR = 2248,23 UGX
Język urzędowy: angielski
Inne języki: luanda, suahili
źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA