REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać prawo jazdy w Wlk. Brytanii?

zespół atet.pl

REKLAMA

REKLAMA

Prawo jazdy wydane w kraju UE ważne jest we wszystkich krajach członkowskich. Będąc zagranicą można wymienić swoje dokumenty i spokojnie jeździć po europejskich szosach. Nie masz prawa jazdy? Dłuższy pobyt np. w Anglii możesz przeznaczyć nie tylko na pracę i naukę, ale także na zdobycie wymarzonego "prawka”.

Zasady

REKLAMA

  1. Musisz mieć ukończonych 17 lat i przebywać na Wyspach od ponad 185 dni.
  2. Na samym początku trzeba wyrobić tymczasowe prawo jazdy - po wysłaniu odpowiednich dokumentów (dostępne są na każdej poczcie) po około 3-4 tygodniach otrzymasz je pocztą.
  3. Nie musisz chodzić na kursy przygotowujące do egzaminu na prawo jazdy. Możesz się uczyć pod okiem osoby, która ma ukończone 21 lat i ważne prawo jazdy od 3 lat.
  4. Nie musisz nawet znać języka angielskiego, na miejscu możesz poprosić o włączenie polskiego lektora - przetłumaczone pytania usłyszysz w słuchawkach. Na egzamin praktyczny przyjdź z osobą znającą angielski. Jedynym warunkiem jest, aby Twój tłumacz miał ukończone 16 lat.
  5. W Wielkiej Brytanii musisz sam zadbać o samochód, którym będziesz jeździć zarówno podczas szkolenia, jak i samego egzaminu. Masz obowiązek oznaczyć pojazd czerwoną literą „L”, auto musi mieć też wykupioną polisę ubezpieczeniową na Twoje nazwisko, a w przypadku korzystania z cudzego samochodu, w polisie trzeba dopisać Twoje nazwisko. Na czas egzaminu – w Twojej gestii pozostaje zadbanie o dodatkowe lusterko dla egzaminatora.
  6. Na wyspach istnieje rozgraniczenie na prawo jazdy na samochód z manualną i automatyczną skrzynią biegów. Bardziej opłaca się zdawać na skrzyni manualnej, ponieważ upoważnia do prowadzenia auta na obu typach, zaś jeśli zdecydujesz się na zdawanie z automatyczną skrzynią biegów, nie masz prawa prowadzić pojazdu z manualną.

Zobacz również: Symbole ograniczeń w prawie jazdy

Egzamin teoretyczny

Składa się z:

  1. testu wyboru. W razie kłopotów z językiem masz możliwość usłyszenia w słuchawkach polską wersję. Uwaga – nie ucz się na przykładach sprzed kilku lat. Zestawy pytań są aktualizowane raz na rok, postaraj się więc zdobyć najnowszą wersję!
  2. testu w postaci filmów pozwalających ocenić, czy potrafisz dostrzegać zagrożenia na drodze. Na monitorze wyświetlane jest kilka krótkich filmów z codziennymi sytuacjami. Nie trwa to dłużej niż 20 minut.

Wyniki uzyskasz niemal od razu, poda Ci je pracownik centrum egzaminacyjnego. Pamiętaj, że musisz zaliczyć obie części egzaminu.

Zobacz również: Egzamin wewnętrzny.

Egzamin praktyczny

- trwa około 40 minut. Pamiętaj, aby stawić się na niego z własnym samochodem!

Czekają Cię 3 etapy:

  1. badanie wzroku – egzaminator poprosi o odczytanie numerów rejestracyjnych samochodu z odległości 20 m. Jeśli nie mówisz po angielsku, będziesz musiał je przepisać na kartkę,
  2. 2 pytania z zakresu eksploatacji samochodu,
  3. jazda po mieście - aby zdać ten etap, będziesz musiał wykonać kilka manewrów oraz udowodnić, że nie stanowisz zagrożenia na drodze. Dopuszczalne jest popełnienie kilku (do 15) mało ważnych błędów, jak np. zbyt późno włączony kierunkowskaz.

Zdane? Gratulujemy!
Egzaminator na miejscu wyda Ci zaświadczenie, które upoważni Cię do jazdy lewą stroną szosy. Prawo jazdy otrzymasz pocztą w ciągu 3 tygodni!

Zespół atet.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA