REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Damian Skowron
Wielka Brytania to jeden z niewielu krajów o ruchu lewostronnym, do kórego możemy udać się autem.
Wielka Brytania to jeden z niewielu krajów o ruchu lewostronnym, do kórego możemy udać się autem.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kto posiada prawo jazdy i korzysta z samochodu musi znać znaki drogowe. Co w sytuacji kiedy nasza podróż nie odbywa się wyłącznie po terytorium Polski a również do innych krajów? Szczególnie gdzie ruch odbywa się po lewej stronie tak jak w Wielkiej Brytanii.

Wychodząc naprzeciw pogłębiającym się problemom naszych rodaków w prowadzeniu pojazdów za granicą tamtejsza Policja oraz Wydział Komunikacji, stworzyły specjalną ulotkę w języku polskim w celu zaznajomienia naszych rodaków z obowiązującymi zasadami ruchu drogowego i podstawowymi uregulowaniami prawnymi.

REKLAMA

Zasady ogólne

W Wielkiej Brytanii musisz jeździć zawsze po lewej stronie jezdni. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do jazdy po lewej stronie, musisz zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza, gdy skręcasz w prawo, ponieważ omyłkowo możesz znaleźć się na drodze innych pojazdów.

Większość skrzyżowań jest oznaczona znakami, które jednoznacznie wskazują jak kierowca powinien się zachować: czy musi się zatrzymać czy ma pierwszeństwo. 

Na rondach należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Jazda po rondzie odbywa się w odwrotnym kierunku niż w Polsce, zatem musisz jechać zgodnie ze wskazówkami zegara, włączając przy tym lewy kierunkowskaz, tak aby zasygnalizować zamiar opuszczenia ronda.

Picie alkoholu a prowadzenie pojazdów

REKLAMA

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest bezwzględnie zabronione. Alkohol obecny w organizmie może zostać zmierzony w oddechu, krwi lub moczu. Rząd brytyjski planuje obniżyć dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi z 80 mg do 50 mg (w przeliczeniu na 100 mililitrów krwi).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wątpliwości budzi jednak fakt, iż niektóre osoby, zależnie od swojej wagi i indywidualnego metabolizmu, mogą przekroczyć limit 50 mg nawet po spożyciu jednego drinka. Przy górnej granicy wynoszącej 80 mg, praktycznie każdy może legalnie usiąść za kierownicą po jednym kieliszku wódki czy paru małych piwach, chociaż badania wykazały, że nawet taka mała ilość napojów alkoholowych znacząco wpływa na stan świadomości każdej osoby.

Zobacz również: Jak jechać w terenie leśnym?

Ograniczenia prędkości:

W terenie zabudowanym – 30 mph (48 km/h)
Na obrzeżach terenu zabudowanego – 40 mph (64 km/h)
Na głównych drogach – 60 mph (96 km/h)
Na autostradach – 70 mph (112 km/h)
Oczywiście są miejsca gdzie dopuszczalna prędkość może ulec zmianie pod wpływem znajdujących się tam znaków drogowych, których bezwzględnie należy przestrzegać.

Pasy bezpieczeństwa

Obowiązuje nakaz zapinania pasów zarówno z przodu jak i z tyłu, o ile są one zamontowane. Dopuszcza się jedynie ograniczenie tej zasady dla kobiet w ciąży, o ile uzyskają specjalne zaświadczenie od lekarza. Istnieje również obowiązek używania specjalnych fotelików do przewożenia dzieci, które są niższe niż 1.35 m lub do wieku 12 lat.

Telefony komórkowe

Korzystanie z telefonu trzymanego w ręku jest zabronione. Traktowane jest na równi z prowadzeniem pod wpływem alkoholu. Można korzystać z telefonu jedynie za pomocą zestawu głośnomówiącego. Za używanie telefonu komórkowego grozi kara w wysokości £60 oraz 3 punkty karne.

Wypadki 

Jeśli prowadzisz pojazd i bierzesz udział w wypadku, to musisz się zatrzymać. Na żądanie innego uczestnika oraz władz jesteś zobowiązany do podania swoich danych: imię, nazwisko, adres, dane ubezpieczeniowe oraz numery rejestracyjne Twojego pojazdu.

Zobacz również: Jak pokonywać długie trasy?

Prowadzenie pojazdu na autostradach

Obowiązuje ruch lewostronny tak, więc jeżdżąc po drogach lub autostradach szybkiego ruchu, zawsze jedź po lewej stronie. Pasa awaryjnego możesz użyć tylko w nagłym przypadku, pamiętając przy tym o uruchomieniu świateł awaryjnych. Co 1500 m na pasie awaryjnym umieszczony jest telefon, z którego możesz wezwać pomoc.

Jazda pojazdem zarejestrowanym w Polsce 

Osoby odwiedzające Wielką Brytanię mogą poruszać się po wyspach przez okres 6 miesięcy w ciągu roku, pod warunkiem, że pojazd, którego używają, posiada wszystkie badania techniczne i jest dopuszczony do ruchu w kraju macierzystym. Przy kontroli policyjnej funkcjonariusze mogą zażądać dokumentu, który wykaże, że używany pojazd nie porusza się po terytorium UK dłużej niż 6 miesięcy. Takim dokumentem może być np. bilet na prom. Ważną informacją jest fakt, że rezydenci nie mogą poruszać się swoimi samochodami zarejestrowanymi w Polsce. Rezydentem w opinii DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency) uznaje się nie tylko osobę, która złożyła wniosek do Home Office o przyznanie statusu rezydenta, ale też każda osoba, która mieszka i/lub pracuje w UK.

Kiedy należy wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie

Posiadacz ważnego polskiego prawa jazdy na samochód osobowy i motocykl musi je wymienić po skończeniu 70. roku życia lub po trzech latach od momentu, kiedy zostanie rezydentem.

Przyjeżdżasz do Wielkiej Brytanii w wieku 27 lat i na podstawie polskiego prawa jazdy możesz poruszać się samochodem osobowym lub motocyklem do momentu ukończenia 70. roku życia. Jeśli przyjedziesz w wieku 69 lat, będziesz mógł jeździć do momentu, aż miną 3 lata od chwili przyjazdu, a granica wieku 70 lat zostanie automatycznie przedłużona.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Jeśli chcesz prowadzić samochód w UK, musisz posiadać ubezpieczenie OC, albo w formie zielonej karty (ubezpieczenie dla pojazdów mechanicznych w ruchu zagranicznym) albo z firmy ubezpieczeniowej UK. Jeśli używasz pojazdu na drodze bez ubezpieczenia, ryzykujesz grzywną i skonfiskowaniem pojazdu.

Ograniczenia wagowe

Wielka Brytania, a szczególnie Londyn, nakłada liczne ograniczenia na kierowców w postaci stref ograniczonego parkowania czy zakazu ruchu dla samochodów powyżej 18 ton. Z drugiej strony wychodzi naprzeciw osobom niepełnosprawnym i ułatwia im poruszanie się pojazdami nawet w strefach niedostępnych dla zwykłych użytkowników aut.

Kraj przyjazny dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawni posiadający naklejkę z międzynarodowym symbolem wraz z ważnym dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność, mogą korzystać z specjalnych miejsc na parkingach. Ponadto mogą parkować w strefach ograniczonego parkowania bezpłatnie i bez limitu czasu. W niektórych regionach kraju mogą bezpłatnie parkować na parkingach usytuowanych przy drogach publicznych. Warunkiem zwolnienia z opłat jest zarejestrowanie się w Transport for London i uiszczenie opłaty rejestracyjnej w wysokości 10 funtów. Aby otrzymać pozwolenie korzystania z parkingów dla niepełnosprawnych, należy zgłosić się do odpowiednich władz.

Zobacz również: Jak uniknąć senności i zmęczenia?

Jeśli zgłoszenie zostanie rozpatrzone pozytywnie to władze wówczas wysyłają zainteresowanej osobie potwierdzenie. Z bezpłatnego parkowania dla niepełnosprawnych można korzystać od momentu otrzymania pozwolenia.

Należy pamiętać, że z opłaty nie są zwolnieni turyści przebywający na terenie UK czasowo i osoby, które owej plakietki nie posiadają. Zwolnienie z opłat należy odnawiać co roku.

Samochody ciężarowe

Zakaz ruchu w określonych godzinach posiadają również samochody ciężarowe. Od poniedziałku do piątku, od godziny 24.00 do godziny 7.00 i od godziny 21.00 do godziny 24.00 oraz w soboty od 24.00 do 7.00 i od 13.00 do 24.00 obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów powyżej 18 ton.

Strefa małej Emisji

Pojazdy powyżej 12 ton z silnikiem diesla muszą zarejestrować się w londyńskim wydziale Transportu i wypełnić odpowiedni formularz. Do strefy zaliczają się głównie ciężarówki, samochody campingowe i inne pojazdy transportowe. Jeśli ich poziom emisji spalin „Euro III” będzie wyższy od ustalonej normy to będą musieli zapłacić dodatkową opłatę. Ta idea ma za zadanie przyczynić się do wstrzymania emisji spalin na terenie UK.

Mandaty

Ceny mandatów – szczególnie dla Polaków podróżujących po Zjednoczonym Królestwie są wysokie, z racji dużej wartości brytyjskiego funta. Za przekroczenie prędkości policja będzie żądać od nas kary w wysokości od 150 do 250 funtów. Jeżeli wykroczenie będzie miało miejsce na autostradzie to opłata wzrośnie kilkakrotnie – będzie wynosić 100 GBP oraz dostaniemy dodatkowo 3 punkty karne. Za nieprawidłowe parkowanie można zostać ukaranym mandatem od 20 do 80 funtów.
Za przejazd na czerwonym świetle grozi grzywna do 100 funtów.

Zobacz również: Czy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu?

Wielka Brytania nie pozostaje w tyle za innymi krajami Europy w kwestii używania telefonów komórkowych podczas jazdy. Jeżeli kierowca będzie go używał bez zestawu głośnomówiącego to zostanie ukarany grzywną 30 GBP i 3 punktami karnymi.

W Wielkiej Brytanii poza policją prawo do unieruchomienia pojazdu tudzież do jego odblokowania maja inspektorzy tzw. traffic warden.

Przykładowe kary za niektóre wykroczenia

Prowadzenie pojazdu bez ubezpieczenia:

Grzywna max: £5000

Punkty karne: 6-8

Przekroczenie dozwolonej prędkości:

Grzywna max: £1000

Punkty karne: 3-6

Nieprawidłowy przejazd przez sygnalizację świetlną:

Grzywna max: £ 1000

Punkty karne: 3

Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa:

Grzywna max: £500

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zasada ograniczonego zaufania. Drogowy obowiązek czy raczej możliwość?

  Mądrzejszy powinien ustąpić... Tak w języku osiedlowym można byłoby wytłumaczyć istotę zasady ograniczonego zaufania. Uzupełnia ona reguły drogowe. Ale uzupełnia jako dodatkowy obowiązek kierowców czy raczej możliwość i ostrzeżenie? Rozstrzygnijmy tę kwestię.

  Jazda na rowerze po alkoholu w 2024 r. Czy rowerzysta straci prawo jazdy?

  Rower i alkohol to złe połączenie. Odradzamy je i to stanowczo. Jaka jednak kara grozi za prowadzenie roweru po alkoholu w 2024 r.? I czy rowerzysta straci np. prawo jazdy? Odpowiedzmy na te pytania.

  Będą opłaty za auta spalinowe. Kierowcy zaczną płacić podatek w 2025 r. Wiceminister potwierdza

  Miał być podatek od aut spalinowych 2024, a będzie opłata dla posiadaczy aut spalinowych 2025. Za rok pojawi się dopiero pierwsza z danin. Druga zacznie obowiązywać w 2026. Tak przynajmniej twierdzi wiceminister klimatu i środowiska.

  Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!

  Taka rzecz mogła się zdarzyć chyba tylko we Włoszech. Tamtejsze ministerstwo infrastruktury i transportu postanowiło promować bezpieczeństwo drogowe. Ale na filmikach opracowanych przez resort, pasażerowie w pojazdach nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa.

  REKLAMA

  Stan wyższej konieczności. Kierowca popełnił wykroczenie, ale kary nie dostanie

  Kierowca może popełnić wykroczenie i kary nie dostać. I przypadki takie są dwa. Podstawowym jest oczywiście stan wyższej konieczności. Ten wymaga jednak spełnienia pewnego wymogu. Wiesz jakiego?

  Masz auto służbowe? Zatem zapłacisz więcej za parkowanie. Pomysł Sopotu storpedowało WSA

  W Sopocie w 2023 r. zmieniły się zasady działania stref płatnego parkowania. I od razu wzbudziły kontrowersje. Powód? Mieszkańcy SPP mają prawo do preferencyjnego abonamentu, chyba że mają auto użyczone lub w najmie. Wtedy uprawnienie to tracą. Zapis zakwestionował właśnie WSA na wniosek RPO.

  Uszkodzenie samochodu służbowego. Jak firma może oszczędzić na likwidacji małej szkody?

  Oszczędności. To w dobie inflacji i rosnących kosztów ulubione słowo przedsiębiorców. Odmieńmy je zatem przez kilka przypadków i powiedzmy, jak właściciele firm mogą oszczędzać na likwidacji małej szkody komunikacyjnej. Jest pewien ciekawy sposób.

  Nowa Dacia Spring 2024. Najtańszy elektryk nie tylko z nową "twarzą"

  Tanio, taniej, elektryczna Dacia? To hasło powraca do oferty rumuńskiej marki. Spring 2024 otrzymał nowy wygląd, ale i technologię. Teraz stanie się mocniejszy i... zdecydowanie bardziej efektowny.

  REKLAMA

  Niepełnosprawni wkrótce stracą karty parkingowe. Te wygasną we wrześniu 2024 r.

  Wkrótce wygasną karty parkingowe dla niepełnosprawnych przedłużane w związku z pandemicznymi i popandemicznymi perturbacjami. Ostateczny termin to 30 września 2024 r. Ważność, których kart została przedłużona? I jak wyrobić nową kartę?

  Twój e-PIT 2024. Roczne rozliczenie podatku a ulga lub podatek za samochód. Gdzie wpisać kwotę w elektronicznym druku?

  Rozliczenie roczne w usłudze "Twój e-PIT" jest naprawdę proste. Wystarczy zalogować się na rządowej stronie. Tylko czy można rozliczyć w elektronicznym PIT ulgę rehabilitacyjną za samochód, koszty dojazdy do pracy i podatek od sprzedaży auta? Można. Oto instrukcja.

  REKLAMA