REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Anglika nie zarejestrujesz

Stary samochód
Stary samochód

REKLAMA

REKLAMA

Polacy wracający z pracy w Wielkiej Brytanii, często zastanawiają się nad sprowadzeniem do Polski kupionego tam samochodu. Kierownica z prawej strony może być jednak dużym problemem.

Czy dopuszczalna jest rejestracja pojazdu z kierownicą z prawej strony

REKLAMA

Teoretycznietak. W obecnym stanie ustawa z dnia 20 czerwca 1997 Prawo o ruchudrogowym (Dz. U z roku 2005 nr 108 poz. 908 tekst uj. z późn. zm.) nie przewiduje zakazu rejestrowania pojazdów przystosowanych do ruchu lewostronnego.Takwięc– teoretycznie rejestracja „anglika” zgodnie z polskim prawem jestdopuszczalna. Pojawia się jednak problem niezwiązany ze starostwem.Otóż w celu zarejestrowania pojazdu potrzebne są pozytywne badaniatechniczne pojazdu. I tu pojawia się problem.

Diabeł tkwi w… stacjach kontroli pojazdów

Samochódz kierownicą z prawej strony, który skierujemy na obowiązkowe badaniatechniczne… otrzyma opinię negatywną. Diagnostycy opierają się w tymmiejscu na rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia2003 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznychpojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz. U.z 2003 r.  nr 227 poz. 2250 z późn. zm.).

Zobacz również: Zakup samochodu na aukcji komorniczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Załącznikdo tego rozporządzenia, w części poświęconej przesłankom do wydanianegatywnej opinii, co do stanu technicznego pojazdu, wskazuje, iż jedną zprzesłanek jest: „Kierownica umieszczona z prawej strony w pojazdach o liczbie kół większej niż trzy, których prędkość jest większa niż 40 km/h. ”Stądw praktyce, każdy pojazd („anglik”) skierowany do stacji kontrolipojazdów - dostanie opinię negatywną. Ta z kolei uniemożliwiazarejestrowanie pojazdu w Polsce.

Czy jest to zgodne z prawem unijnym?

REKLAMA

Niedo końca – Wspólnota w szeregu dyrektyw wskazała warunki techniczne,które muszą spełniać samochody, aby mogły być dopuszczone do ruchu.Dyrektywy  powinny znajdować odzwierciedlenie w ustawodawstwie państwczłonkowskich. Dyrektywy wskazują, iż po spełnieniu wskazanych w nichwarunków Państwo Członkowskie nie może odmówić rejestracji takiegopojazdu, ani nie dopuścić go do ruchu. Dyrektywy w zakresie samochodów to m.in. : DR 77/649/EWG ; DR 70/311/EWG

Wskazanewcześniej rozporządzenie stoi z nimi w sprzeczności – nie pozwala onebowiem na wydanie pozytywnej opinii diagnostycznej dla samochodu zkolumną kierownicy z prawej strony – co nie jest warunkiem dopuszczeniasamochodu do ruchu zgodnie z powyższymi dyrektywami. Powyższedyrektywy mogą być (na co zdaje się wskazywać praktyka – co jestrównież istotne) – wykorzystane w ewentualnym w sprawie opiniidiagnostycznej przed samorządowym kolegium odwoławczym. Tu jednak istnieje spore ryzyko niepowodzenia.

Zobacz również: Jak sprowadzić samochód z UE?

Diagnostycynie chcą brać na siebie ryzyka wydania pozytywnej opinii, co dowzmiankowanych samochodów. Wynika to z odpowiedzialności karnej jakąponoszą za wydanie opinii, która nie spełnia wymogów prawa POLSKIEGO.

Jak dostosować samochód do Polskiego prawa?

Niestetyjeśli nie chcemy „użerać” się ze stacją kontroli pojazdów, samochódbędziemy musieli dostosować do poruszania się w ruchu prawostronnym. Wymagato wymiany m.in. kolumny kierownicy, pedałów a nawet wycieraczekprzedniej szyby.  Samo „przestawienie samochodu” może być jednakdokonane w określonych okolicznościach. Warunki jakie musimy spełnić to:

- uzyskanie świadectwa homologacyjnego (np. od dealera) – wskazującego na to czy dany samochód może być w ogóle przerobiony

- dokonanie zmian konstrukcyjnych samochodu przez uprawnioną osobę

- wykorzystanie FABRYCZNIE NOWYCH CZĘŚCI – elementy wymontowane z innego samochodu nie mogą być użyte do zmian konstrukcyjnych.

- przejście ponownej analizy diagnostycznej.

Powyższeprzerobienie niestety jest bardzo kosztowne – wynosi odkilku, do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Stądewentualne oszczędności na samym zakupie samochodu mogą się zupełnienie kalkulować z kosztami jego dostosowania. Jeśli samochód przejdzie po przeróbce pomyślną kontrolę, można przystąpić do jego rejestracji.

Światełko w tunelu

REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym, który zniesie obowiązek dokonywania przeglądu technicznego samochodów sprowadzonych z Unii Europejskiej - przed zarejestrowaniem ich w Polsce. Do zarejestrowania samochodu wystarczające będzie przedstawienie badań technicznych z kraju pochodzenia samochodu - a trudno sobie wyobrazić samochód z Wielkiej Brytanii, który nie przejdzie miejscowych badań technicznych tylko z powodu umieszczenia kolumny kierownicy z prawej strony. 

Powyższe zmiany są wynikiem konieczności dostosowania prawa polskiego do norm europejskich. Na zmiany przyjdzie nam jeszcze poczekać - nie dość, że ustawa musi przejść całą ścieżkę legislacyjną - w projekcie zastrzeżono również 3 miesięczne vacatio legis. W związku z powyższym zmiany wejdą w życie najprawdopodobniej w drugiej połowie 2009 roku (zakładając, że projekt nie utknie gdzieś po drodze).

Od redakcji:

Zapraszamdo komentowania artykułu – jeśli spotkałeś się z praktycznymrozwiązaniem powyższego problemu, pomóż innym i podziel się swojąwiedzą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA