Międzynarodowe prawo jazdy
REKLAMA
REKLAMA
Gdzie międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane
W obrębie Unii Europejskiej obywatel kraju członkowskiego może posługiwać się prawem jazdy wydanym w kraju pochodzenia (lub w każdym innym kraju członkowskim). Stąd nie ma potrzeby uzyskiwania międzynarodowego prawa jazdy w przypadku poruszania się wyłącznie w Unii Europejskiej (ale też m.in. w Szwajcarii i innych państwach Europy Zachodniej, nienależących do struktur UE).
REKLAMA
Zobacz też: Jak uzyskać wtórnik prawa jazdy?
Co ciekawe, międzynarodowe prawo jazdy nie jest niezbędne na obszarze Stanów Zjednoczonych - co więcej - funkcjonariusze policji i przedstawiciele lokalnej administracji podchodzą do takiego dokumentu z pewną dozą nieufności i paradoksalnie lepiej jest korzystać z polskiego dokumentu.
Międzynarodowe prawo jazdy jest konieczne podczas podróży na wschód Europy, a także gdy chcemy poruszać się samochodem na innych kontynentach.
Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.
Jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy
Nie wymaga to uzyskiwania dodatkowych uprawnień, ani zdawania odrębnych egzaminów - międzynarodowe prawo jazdy to dokument o określonym w umowie międzynarodowej wzorze – który powinien być rozpoznawalny dla organów państwowych – stron umowy. Warunkiem koniecznym jest posiadanie już, zgodnie z polskimi normami uprawnień do kierowania pojazdami, odpowiedniej kategorii prawa jazdy.
Zobacz też: Okres próbny - prawo jazdy 2013
Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wydawane na uprawnienia kategorii:
- A1, B1, C1, D1, C1+E, D1+E, i T.
Zobacz też: Samochodem po USA
Wniosek o wydanie dokumentu składa się do starostwa powiatowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Do wniosku na formularzu należy dołączyć:
- kserokopię posiadanego prawa jazdy,
- zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5cm w pozycji lewego półprofilu, z widocznym lewym uchem, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami,
- dowód uiszczenia opłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy.
Koszt dokumentu to 35zł, opłatę należy wnieść w kasie lub bezpośrednio na rachunek bankowy urzędu (pamiętając o odpowiednim tytule przelewu).
Zobacz też: Prawo jazdy 2013 - zmiany i nowości
Bez przedstawienia dowodu wpłaty wniosek nie zostanie rozpatrzony.
Wyrobienie nowego dokumentu trwa ok. tygodnia. Sam dokument ważny jest przez 3 lata od daty wystawienia – nie dłużej jednak niż oryginalne prawo jazdy (w przypadku, gdy zostało wydane na czas określony).
Zobacz również: serwis poświęcony formalnościom związanym z prawem jazdy
REKLAMA
REKLAMA