REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dotrzeć do USA?

Choć możliwości jest kilka, zdecydowanie najlepszym i najszybszym sposobem dostania się do USA jest przelot samolotem. fot. Fotolia
Choć możliwości jest kilka, zdecydowanie najlepszym i najszybszym sposobem dostania się do USA jest przelot samolotem. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Choć możliwości jest kilka, zdecydowanie najlepszym i najszybszym sposobem jest przelot samolotem - podróż z Polski potrwa od ok. 9 do nawet kilkudziesięciu godzin, w zależności od miejsca docelowego.

Z Warszawy do Nowego Jorku leci się przykładowo od k. 9 godzin w przypadku lotu bezpośredniego lub ok. 12 godzin z 1 przesiadką, zaś z Warszawy do Los Angeles (zachodnie wybrzeże) leci się minimalnie około 17 godzin  z 1 przesiadką.

REKLAMA

Kiedy latać?

Najlepszy okres na wizyty w USA to kwiecień-maj dla południa kraju i maj-czerwiec dla północy kraju, a także wrzesień-październik. Nie ma dużych upałów, a poza sezonem turystycznym jest mniej turystów i ceny są niższe.

Zobacz też: Filadelfia

Ile kosztuje przelot?

Niestety podróż do USA nie jest tania, głównie ze względu na konieczność pokonania Atlantyku ("przeskoczenie kałuży", jak nazywają to piloci), co potrafią tylko większe samoloty pasażerskie. W efekcie podróż może kosztować (w obie strony) od 1,5 nawet do 8 tysięcy złotych, w zależności od celu i pory roku. Im wcześniej zarezerwujemy też bilety, tym taniej.

Oto przykładowe trasy i obowiązujące na nich ceny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warszawa – Nowy Jork: lato 2,5-4 tys złotych., jesień: 2,5–4 tys. złotych, zima: 1,5 -2 tys. złotych;

Warszawa – Las Vegas: lato 4 – 6 tys. złotych, jesień: 2, 5- 4 tys. złotych, zima: 1,5 – 2 tys. złotych;

Warszawa – Miami: lato: 4 – 6 tys. złotych, jesień: 3 tys. złotych, zima: 1,5 – 3 tys. złotych;

Warszawa – San Francisco: lato: ok. 3 tys. złotych, jesień: 2,5 tys. złotych, zima: ok. 2 tys. złotych;

Warszawa – Chicago: lato: ok. 3 tys. złotych, jesień: ok. 2 tys. złotych, zima: ok. 2 tys. złotych;

Warszawa – Honolulu (Hawaje): lato: ok. 5 tys. złotych, jesień: 3,5 – 4 tys. złotych, zima: 3 tys. złotych;

Warszawa – Anchorage (Alaska): najlepiej dotrzeć z innego miasta Stanów Zjednoczonych, np. z Seatle do portu w Anchorage. Bilet lotniczy kosztuje około 3 tysięcy złotych.

Statkiem

Bardziej romantyczną (ale i czasochłonną oraz drogą) alternatywą dla samolotu jest... statek. Przez Atlantyk regularnie kursuje statek linii Cunarda Queen Mary 2, podróż z Wielkiej Brytanii (Southampton) na wschodnie wybrzeże (Nowy Jork) kosztuje już od około 700 dolarów (kabina wewnątrz statku) i trwa około tygodnia. Więcej informacji: www.cunard.co.uk. Do USA popłynąć można też innymi liniami (np. Norwegian Cruise). Należy jednak pamiętać, że typowo pasażerskie transfery morzem to już przeszłość, a oferty rejsów z Europy do USA mają charakter wycieczkowy.

Zobacz też: San Francisco

Wiza

REKLAMA

Niestety obywatele Polski przed wyjazdem do USA muszą otrzymać wizę - jesteśmy jedynym krajem strefy Schengen, któremu USA nie zniosły obowiązku wizowego. Procedura otrzymania wizy jest dość skomplikowana, samych wiz jest kilka rodzajów: od turystycznej przez studencką, biznesową, narzeczeńską, aż po imigracyjną. Określenie prawidłowego dla danej sytuacji rodzaju wizy jest bardzo ważne. Następnie wypełniamy wniosek wizowy, wpłacamy na poczcie około 450 złotych i umawiamy się na rozmowę z konsulem (trzeba to zrobić za pośrednictwem płatnej linii telefonicznej).

Na decyzję o wydaniu wizy wpływa bardzo wiele czynników, zaś najmniejsze podejrzenie, że jedziemy do USA z zamiarem nielegalnego pozostania tam i podjęcia pracy spowoduje odmowę jej wydania. Liczba odrzuconych podań o przyznanie wizy w ambasadach i konsulatach USA, nie może przekraczać 3% ogólnej liczby składanych wniosków, a Polska znacznie tę liczbę przekracza.

Bagaże

Jeśli podróżujemy do USA samolotem, obowiązują nas ograniczenia dotyczące bagażu głównego/rejestrowany (nadaje się go w punkcie odprawy i przewozi w przedziale bagażowym samolotu) oraz podręcznego (ten możemy zabrać ze sobą do kabiny). Ograniczenia są różne dla różnych linii lotniczych:

- wagowe

- wymiarowe: dotyczą głównie bagażu podręcznego i warto je sprawdzić. Jeśli nasza walizka lub plecak nie zmieści się w wyznaczonym pojemniku, będziemy musieli nadać go jako główny za dodatkową opłatą. Po atakach z 11 września linie lotnicze bardzo zaostrzyły przepisy dotyczące bezpieczeństwa i bezwzględnie ich przestrzegają, nie należy liczyć na jakąkolwiek pobłażliwość.

W bagażu podręcznym nie wolno przewozić:

- broni wszelkiego rodzaju (palnej i innej, w tym np. taserów, łuków, katapult).

- przedmiotów o ostrych końcach lub o ostrych krawędziach (m.in. siekiery, żyletki, brzytwy, łyżwy, scyzoryki, nożyczki o długości ostrza większej niż 6 cm)

- instrumenty tępe (m.in. kije baseballowe, golfowe, hokejowe, wędki)

- materiały wybuchowe i substancje łatwopalne

- substancje chemiczne i toksyczne

- płyny i produkty o podobnej konsystencji (żele, pasty, płyny, perfumy, syropy etc.), choć od tej zasady jest dużo wyjątków umożliwiających przewożenie niewielkich ilości kosmetyków, leków etc.

Zobacz też: Wielki Kanion

W bagażu głównym (rejestrowanym) nie wolno przewozić:

- materiałów wybuchowych i łatwopalnych

- substancji chemicznych i toksycznych

Poruszanie się po USA

Tu już panuje pełna dowolność. Możemy wypożyczyć samochód, przelecieć samolotem (w praktyce opłaca się to tylko między dużymi miastami), a także skorzystać z kolei lub dość tanich linii autobusów Greyhounda. O autostopie lepiej zapomnieć: nie jest to tolerowany sposób poruszania się, w niektórych stanach jest wręcz prawnie zabroniony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA