REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dotrzeć do USA?

Choć możliwości jest kilka, zdecydowanie najlepszym i najszybszym sposobem dostania się do USA jest przelot samolotem. fot. Fotolia
Choć możliwości jest kilka, zdecydowanie najlepszym i najszybszym sposobem dostania się do USA jest przelot samolotem. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Choć możliwości jest kilka, zdecydowanie najlepszym i najszybszym sposobem jest przelot samolotem - podróż z Polski potrwa od ok. 9 do nawet kilkudziesięciu godzin, w zależności od miejsca docelowego.

Z Warszawy do Nowego Jorku leci się przykładowo od k. 9 godzin w przypadku lotu bezpośredniego lub ok. 12 godzin z 1 przesiadką, zaś z Warszawy do Los Angeles (zachodnie wybrzeże) leci się minimalnie około 17 godzin  z 1 przesiadką.

REKLAMA

Kiedy latać?

Najlepszy okres na wizyty w USA to kwiecień-maj dla południa kraju i maj-czerwiec dla północy kraju, a także wrzesień-październik. Nie ma dużych upałów, a poza sezonem turystycznym jest mniej turystów i ceny są niższe.

Zobacz też: Filadelfia

Ile kosztuje przelot?

Niestety podróż do USA nie jest tania, głównie ze względu na konieczność pokonania Atlantyku ("przeskoczenie kałuży", jak nazywają to piloci), co potrafią tylko większe samoloty pasażerskie. W efekcie podróż może kosztować (w obie strony) od 1,5 nawet do 8 tysięcy złotych, w zależności od celu i pory roku. Im wcześniej zarezerwujemy też bilety, tym taniej.

Oto przykładowe trasy i obowiązujące na nich ceny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warszawa – Nowy Jork: lato 2,5-4 tys złotych., jesień: 2,5–4 tys. złotych, zima: 1,5 -2 tys. złotych;

Warszawa – Las Vegas: lato 4 – 6 tys. złotych, jesień: 2, 5- 4 tys. złotych, zima: 1,5 – 2 tys. złotych;

Warszawa – Miami: lato: 4 – 6 tys. złotych, jesień: 3 tys. złotych, zima: 1,5 – 3 tys. złotych;

Warszawa – San Francisco: lato: ok. 3 tys. złotych, jesień: 2,5 tys. złotych, zima: ok. 2 tys. złotych;

Warszawa – Chicago: lato: ok. 3 tys. złotych, jesień: ok. 2 tys. złotych, zima: ok. 2 tys. złotych;

Warszawa – Honolulu (Hawaje): lato: ok. 5 tys. złotych, jesień: 3,5 – 4 tys. złotych, zima: 3 tys. złotych;

Warszawa – Anchorage (Alaska): najlepiej dotrzeć z innego miasta Stanów Zjednoczonych, np. z Seatle do portu w Anchorage. Bilet lotniczy kosztuje około 3 tysięcy złotych.

Statkiem

Bardziej romantyczną (ale i czasochłonną oraz drogą) alternatywą dla samolotu jest... statek. Przez Atlantyk regularnie kursuje statek linii Cunarda Queen Mary 2, podróż z Wielkiej Brytanii (Southampton) na wschodnie wybrzeże (Nowy Jork) kosztuje już od około 700 dolarów (kabina wewnątrz statku) i trwa około tygodnia. Więcej informacji: www.cunard.co.uk. Do USA popłynąć można też innymi liniami (np. Norwegian Cruise). Należy jednak pamiętać, że typowo pasażerskie transfery morzem to już przeszłość, a oferty rejsów z Europy do USA mają charakter wycieczkowy.

Zobacz też: San Francisco

Wiza

REKLAMA

Niestety obywatele Polski przed wyjazdem do USA muszą otrzymać wizę - jesteśmy jedynym krajem strefy Schengen, któremu USA nie zniosły obowiązku wizowego. Procedura otrzymania wizy jest dość skomplikowana, samych wiz jest kilka rodzajów: od turystycznej przez studencką, biznesową, narzeczeńską, aż po imigracyjną. Określenie prawidłowego dla danej sytuacji rodzaju wizy jest bardzo ważne. Następnie wypełniamy wniosek wizowy, wpłacamy na poczcie około 450 złotych i umawiamy się na rozmowę z konsulem (trzeba to zrobić za pośrednictwem płatnej linii telefonicznej).

Na decyzję o wydaniu wizy wpływa bardzo wiele czynników, zaś najmniejsze podejrzenie, że jedziemy do USA z zamiarem nielegalnego pozostania tam i podjęcia pracy spowoduje odmowę jej wydania. Liczba odrzuconych podań o przyznanie wizy w ambasadach i konsulatach USA, nie może przekraczać 3% ogólnej liczby składanych wniosków, a Polska znacznie tę liczbę przekracza.

Bagaże

Jeśli podróżujemy do USA samolotem, obowiązują nas ograniczenia dotyczące bagażu głównego/rejestrowany (nadaje się go w punkcie odprawy i przewozi w przedziale bagażowym samolotu) oraz podręcznego (ten możemy zabrać ze sobą do kabiny). Ograniczenia są różne dla różnych linii lotniczych:

- wagowe

- wymiarowe: dotyczą głównie bagażu podręcznego i warto je sprawdzić. Jeśli nasza walizka lub plecak nie zmieści się w wyznaczonym pojemniku, będziemy musieli nadać go jako główny za dodatkową opłatą. Po atakach z 11 września linie lotnicze bardzo zaostrzyły przepisy dotyczące bezpieczeństwa i bezwzględnie ich przestrzegają, nie należy liczyć na jakąkolwiek pobłażliwość.

W bagażu podręcznym nie wolno przewozić:

- broni wszelkiego rodzaju (palnej i innej, w tym np. taserów, łuków, katapult).

- przedmiotów o ostrych końcach lub o ostrych krawędziach (m.in. siekiery, żyletki, brzytwy, łyżwy, scyzoryki, nożyczki o długości ostrza większej niż 6 cm)

- instrumenty tępe (m.in. kije baseballowe, golfowe, hokejowe, wędki)

- materiały wybuchowe i substancje łatwopalne

- substancje chemiczne i toksyczne

- płyny i produkty o podobnej konsystencji (żele, pasty, płyny, perfumy, syropy etc.), choć od tej zasady jest dużo wyjątków umożliwiających przewożenie niewielkich ilości kosmetyków, leków etc.

Zobacz też: Wielki Kanion

W bagażu głównym (rejestrowanym) nie wolno przewozić:

- materiałów wybuchowych i łatwopalnych

- substancji chemicznych i toksycznych

Poruszanie się po USA

Tu już panuje pełna dowolność. Możemy wypożyczyć samochód, przelecieć samolotem (w praktyce opłaca się to tylko między dużymi miastami), a także skorzystać z kolei lub dość tanich linii autobusów Greyhounda. O autostopie lepiej zapomnieć: nie jest to tolerowany sposób poruszania się, w niektórych stanach jest wręcz prawnie zabroniony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA