REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dotrzeć do USA?

Subskrybuj nas na Youtube
Choć możliwości jest kilka, zdecydowanie najlepszym i najszybszym sposobem dostania się do USA jest przelot samolotem. fot. Fotolia
Choć możliwości jest kilka, zdecydowanie najlepszym i najszybszym sposobem dostania się do USA jest przelot samolotem. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Choć możliwości jest kilka, zdecydowanie najlepszym i najszybszym sposobem jest przelot samolotem - podróż z Polski potrwa od ok. 9 do nawet kilkudziesięciu godzin, w zależności od miejsca docelowego.

Z Warszawy do Nowego Jorku leci się przykładowo od k. 9 godzin w przypadku lotu bezpośredniego lub ok. 12 godzin z 1 przesiadką, zaś z Warszawy do Los Angeles (zachodnie wybrzeże) leci się minimalnie około 17 godzin  z 1 przesiadką.

REKLAMA

Kiedy latać?

Najlepszy okres na wizyty w USA to kwiecień-maj dla południa kraju i maj-czerwiec dla północy kraju, a także wrzesień-październik. Nie ma dużych upałów, a poza sezonem turystycznym jest mniej turystów i ceny są niższe.

Zobacz też: Filadelfia

Ile kosztuje przelot?

Niestety podróż do USA nie jest tania, głównie ze względu na konieczność pokonania Atlantyku ("przeskoczenie kałuży", jak nazywają to piloci), co potrafią tylko większe samoloty pasażerskie. W efekcie podróż może kosztować (w obie strony) od 1,5 nawet do 8 tysięcy złotych, w zależności od celu i pory roku. Im wcześniej zarezerwujemy też bilety, tym taniej.

Oto przykładowe trasy i obowiązujące na nich ceny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warszawa – Nowy Jork: lato 2,5-4 tys złotych., jesień: 2,5–4 tys. złotych, zima: 1,5 -2 tys. złotych;

Warszawa – Las Vegas: lato 4 – 6 tys. złotych, jesień: 2, 5- 4 tys. złotych, zima: 1,5 – 2 tys. złotych;

Warszawa – Miami: lato: 4 – 6 tys. złotych, jesień: 3 tys. złotych, zima: 1,5 – 3 tys. złotych;

Warszawa – San Francisco: lato: ok. 3 tys. złotych, jesień: 2,5 tys. złotych, zima: ok. 2 tys. złotych;

Warszawa – Chicago: lato: ok. 3 tys. złotych, jesień: ok. 2 tys. złotych, zima: ok. 2 tys. złotych;

Warszawa – Honolulu (Hawaje): lato: ok. 5 tys. złotych, jesień: 3,5 – 4 tys. złotych, zima: 3 tys. złotych;

Warszawa – Anchorage (Alaska): najlepiej dotrzeć z innego miasta Stanów Zjednoczonych, np. z Seatle do portu w Anchorage. Bilet lotniczy kosztuje około 3 tysięcy złotych.

Statkiem

Bardziej romantyczną (ale i czasochłonną oraz drogą) alternatywą dla samolotu jest... statek. Przez Atlantyk regularnie kursuje statek linii Cunarda Queen Mary 2, podróż z Wielkiej Brytanii (Southampton) na wschodnie wybrzeże (Nowy Jork) kosztuje już od około 700 dolarów (kabina wewnątrz statku) i trwa około tygodnia. Więcej informacji: www.cunard.co.uk. Do USA popłynąć można też innymi liniami (np. Norwegian Cruise). Należy jednak pamiętać, że typowo pasażerskie transfery morzem to już przeszłość, a oferty rejsów z Europy do USA mają charakter wycieczkowy.

Zobacz też: San Francisco

Wiza

REKLAMA

Niestety obywatele Polski przed wyjazdem do USA muszą otrzymać wizę - jesteśmy jedynym krajem strefy Schengen, któremu USA nie zniosły obowiązku wizowego. Procedura otrzymania wizy jest dość skomplikowana, samych wiz jest kilka rodzajów: od turystycznej przez studencką, biznesową, narzeczeńską, aż po imigracyjną. Określenie prawidłowego dla danej sytuacji rodzaju wizy jest bardzo ważne. Następnie wypełniamy wniosek wizowy, wpłacamy na poczcie około 450 złotych i umawiamy się na rozmowę z konsulem (trzeba to zrobić za pośrednictwem płatnej linii telefonicznej).

Na decyzję o wydaniu wizy wpływa bardzo wiele czynników, zaś najmniejsze podejrzenie, że jedziemy do USA z zamiarem nielegalnego pozostania tam i podjęcia pracy spowoduje odmowę jej wydania. Liczba odrzuconych podań o przyznanie wizy w ambasadach i konsulatach USA, nie może przekraczać 3% ogólnej liczby składanych wniosków, a Polska znacznie tę liczbę przekracza.

Bagaże

Jeśli podróżujemy do USA samolotem, obowiązują nas ograniczenia dotyczące bagażu głównego/rejestrowany (nadaje się go w punkcie odprawy i przewozi w przedziale bagażowym samolotu) oraz podręcznego (ten możemy zabrać ze sobą do kabiny). Ograniczenia są różne dla różnych linii lotniczych:

- wagowe

- wymiarowe: dotyczą głównie bagażu podręcznego i warto je sprawdzić. Jeśli nasza walizka lub plecak nie zmieści się w wyznaczonym pojemniku, będziemy musieli nadać go jako główny za dodatkową opłatą. Po atakach z 11 września linie lotnicze bardzo zaostrzyły przepisy dotyczące bezpieczeństwa i bezwzględnie ich przestrzegają, nie należy liczyć na jakąkolwiek pobłażliwość.

W bagażu podręcznym nie wolno przewozić:

- broni wszelkiego rodzaju (palnej i innej, w tym np. taserów, łuków, katapult).

- przedmiotów o ostrych końcach lub o ostrych krawędziach (m.in. siekiery, żyletki, brzytwy, łyżwy, scyzoryki, nożyczki o długości ostrza większej niż 6 cm)

- instrumenty tępe (m.in. kije baseballowe, golfowe, hokejowe, wędki)

- materiały wybuchowe i substancje łatwopalne

- substancje chemiczne i toksyczne

- płyny i produkty o podobnej konsystencji (żele, pasty, płyny, perfumy, syropy etc.), choć od tej zasady jest dużo wyjątków umożliwiających przewożenie niewielkich ilości kosmetyków, leków etc.

Zobacz też: Wielki Kanion

W bagażu głównym (rejestrowanym) nie wolno przewozić:

- materiałów wybuchowych i łatwopalnych

- substancji chemicznych i toksycznych

Poruszanie się po USA

Tu już panuje pełna dowolność. Możemy wypożyczyć samochód, przelecieć samolotem (w praktyce opłaca się to tylko między dużymi miastami), a także skorzystać z kolei lub dość tanich linii autobusów Greyhounda. O autostopie lepiej zapomnieć: nie jest to tolerowany sposób poruszania się, w niektórych stanach jest wręcz prawnie zabroniony.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA