Route 66: Matka wszystkich dróg
REKLAMA
REKLAMA
Route 66 (droga 66) to dziś więcej niż tylko droga (zresztą już nieistniejąca). Nazw miała wiele: U.S. Route 66, autostrada Willa Rogersa, Matka wszystkich dróg, Główna ulica Ameryki.
REKLAMA
Route 66 była jedną z pierwszych amerykańskich autostrad międzystanowych. Otwarto ją w 1926 roku. Zaczynała się w Chicago, a kończyła w Los Angeles (w 1936 roku przedłużono ją do Santa Monica) i biegła przez stany stany Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię na niezwykłym wręcz odcinku 2451 mil (3945 kilometrów).
Odpowiedź na pytanie, skąd wzięła się sława Route 66 wcale nie jest taka prosta. Route 66 było bardzo ważną trasą dla osób migrujących na zachód podczas wielkiej katastrofy ekologicznej w latach 1931-1938 zwanej Dust Bowl, kiedy to Wielkie Równiny USA nawiedziła seria potężnych burz pyłowych, spowodowanych suszami i nadmierną eksploatacją rolniczą gruntów.
Zobacz też: Nowy Jork
REKLAMA
Dla wielu osób Route 66 było linią życia. Z drogi utrzymywały się całe rodziny, ba, nawet miasteczka. Zajazdy, restauracje, a nawet całe miasteczka powstawały przy drodze oferując bezpieczną przystań i chwilę odpoczynku dla podróżujących.
W popularnej kulturze Route 66 pojawiła się za sprawą piosenki Nat King Cole'a z 1946. Do dzisiejszego dnia powstały setki filmów, piosenek, wierszy czczących pamięć słynnej drogi. Route 66 wykorzystano nawet w filmie animowanym Pixara z 2006 roku: „Auta”.
Niestety życie Route 66 nie mogło trwać wiecznie. Od 1956 roku, za prezydentury Dwighta D. Eisenhowera, trwała budowa ogromnej sieci autostrad opasających prawie całe USA. Budowa trwała 35 lat i kiedy wreszcie się zakończyła, cały ruch przeniósł się na nowe "międzystanówki". Miasta przy Route 66 wymarły, bary i zajazdy zamknęły się, a droga zaczęła pękać, zarastać trawami i znikać pod warstwą piachu.
W 1985 roku droga 66 została wymazana z sieci autostrad. Od końca lat 80-tych fragmenty drogi zaczęły być znowu zaznaczane na mapach jako historyczna droga 66. I w tej formie istnieje do dzisiaj.
Zobacz też: Podróż wschodnim wybrzeżem USA: Wodospady Niagara - Nowy Jork - Miami
Wycieczka Route 66
Route 66 to jedna z amerykańskich legend, a przejazd nią to niezwykle malownicza, kilku lub kilkunastodniowa wycieczka z noclegami na campingach lub w motelach. Dziś przejazdy historyczną Route 66 oferuje wiele firm: do wyboru są motocykle, busy czy samochody. Ceny wahają się w granicy 3-4 tysiące złotych za osobę.
Którędy jechać Route 66?
REKLAMA
Zwiedzanie Route 66 można zacząć od Chicago, zwanego "Wietrznym miastem", z obowiązkową przechadzką wzdłuż wybrzeża jeziora Michigan (które zajmuje powierzchnię blisko 1/3 powierzchni Morza bałtyckiego). Z Chicago udajemy się na południowy zachód do Illinois, do St. Louis, przez które przepływa rzeka Mississipi.
Z kolei w Oklahomie jest możliwość obejrzenia rdzennych mieszkańców Ameryki i terytorium kowbojów. Droga do Nowego Meksyku prowadzi przez ciekawe tereny, na których Indianie polowali na bizony.
W Amarillo znajduje się Ranczo Cadillac, a w nim zakopane do połowy w piasku Cadillaki. Kolejnym przystankiem może być Albuquerque, z którego można dotrzeć do Santa Fe. Jest to miasto ze słynnymi muzeami i galeriami, związane z kulturą Indian Pueblo. Z Santa Fe jedźcie do Holbrook, na terenie którego znajduje się Park Narodowy Petrified Forest. Nazwa parku wywodzi się od skrzemieniałego drewna, licznie w nim występującego.
Zobacz też: Park Yellowstone
Stamtąd udajcie się do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu. Niesamowite widoki są gwarantowane. Potem możecie rozerwać się w Las Vegas – mieście grzechu. Droga kończy się w Los Angeles, do którego będziecie jechać przez Pustynię Mojave. Natomiast w samym Los Angeles nie można przegapić Hollywood i Maan’s Chinese Theater (znajdują tu się odciski dłoni, stóp i autografy prawie 200 postaci związanych z Hollywood). Na koniec można zrelaksować się nad oceanem w Santa Monica lub udać się na szalone zakupy po Beverly Hills. Opisana trasa może zająć nawet dwa tygodnie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.