REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Route 66: Matka wszystkich dróg

Route 66 (droga 66) to dziś więcej niż tylko droga (zresztą już nieistniejąca). Nazw miała wiele: U.S. Route 66, autostrada Willa Rogersa, Matka wszystkich dróg, Główna ulica Ameryki. Fot. Fotolia
Route 66 (droga 66) to dziś więcej niż tylko droga (zresztą już nieistniejąca). Nazw miała wiele: U.S. Route 66, autostrada Willa Rogersa, Matka wszystkich dróg, Główna ulica Ameryki. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Muzycy komponowali na jej temat piosenki, poeci pisali wiersze, filmowcy kręcili filmy... cóż tak niezwykłego jest w kawale asfaltu łączącym Chicago z Los Angeles, a zwanym Route 66?

Route 66 (droga 66) to dziś więcej niż tylko droga (zresztą już nieistniejąca). Nazw miała wiele: U.S. Route 66, autostrada Willa Rogersa, Matka wszystkich dróg, Główna ulica Ameryki.

REKLAMA

Route 66 była jedną z pierwszych amerykańskich autostrad międzystanowych. Otwarto ją w 1926 roku. Zaczynała się w Chicago, a kończyła w Los Angeles (w 1936 roku przedłużono ją do Santa Monica) i biegła przez stany stany Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię na niezwykłym wręcz odcinku 2451 mil (3945 kilometrów).

Odpowiedź na pytanie, skąd wzięła się sława Route 66 wcale nie jest taka prosta. Route 66 było bardzo ważną trasą dla osób migrujących na zachód podczas wielkiej katastrofy ekologicznej w latach 1931-1938 zwanej Dust Bowl, kiedy to Wielkie Równiny USA nawiedziła seria potężnych burz pyłowych, spowodowanych suszami i nadmierną eksploatacją rolniczą gruntów.

Zobacz też: Nowy Jork

REKLAMA

Dla wielu osób Route 66 było linią życia. Z drogi utrzymywały się całe rodziny, ba, nawet miasteczka. Zajazdy, restauracje, a nawet całe miasteczka powstawały przy drodze oferując bezpieczną przystań i chwilę odpoczynku dla podróżujących.

W popularnej kulturze Route 66 pojawiła się za sprawą piosenki Nat King Cole'a z 1946. Do dzisiejszego dnia powstały setki filmów, piosenek, wierszy czczących pamięć słynnej drogi. Route 66 wykorzystano nawet w filmie animowanym Pixara z 2006 roku: „Auta”.

Niestety życie Route 66 nie mogło trwać wiecznie. Od 1956 roku, za prezydentury Dwighta D. Eisenhowera, trwała budowa ogromnej sieci autostrad opasających prawie całe USA. Budowa trwała 35 lat i kiedy wreszcie się zakończyła, cały ruch przeniósł się na nowe "międzystanówki". Miasta przy Route 66 wymarły, bary i zajazdy zamknęły się, a droga zaczęła pękać, zarastać trawami i znikać pod warstwą piachu.

W 1985 roku droga 66 została wymazana z sieci autostrad. Od końca lat 80-tych fragmenty drogi zaczęły być znowu zaznaczane na mapach jako historyczna droga 66. I w tej formie istnieje do dzisiaj.

Zobacz też: Podróż wschodnim wybrzeżem USA: Wodospady Niagara - Nowy Jork - Miami

Wycieczka Route 66

Route 66 to jedna z amerykańskich legend, a przejazd nią to niezwykle malownicza, kilku lub kilkunastodniowa wycieczka z noclegami na campingach lub w motelach. Dziś przejazdy historyczną Route 66 oferuje wiele firm: do wyboru są motocykle, busy czy samochody. Ceny wahają się w granicy 3-4 tysiące złotych za osobę.

Którędy jechać Route 66?

REKLAMA

Zwiedzanie Route 66 można zacząć od Chicago, zwanego "Wietrznym miastem", z obowiązkową przechadzką wzdłuż wybrzeża jeziora Michigan (które zajmuje powierzchnię blisko 1/3 powierzchni Morza bałtyckiego). Z Chicago udajemy się na południowy zachód do Illinois, do St. Louis, przez które przepływa rzeka Mississipi.

Z kolei w Oklahomie jest możliwość obejrzenia rdzennych mieszkańców Ameryki i terytorium kowbojów. Droga do Nowego Meksyku prowadzi przez ciekawe tereny, na których Indianie polowali na bizony.

W Amarillo znajduje się Ranczo Cadillac, a w nim zakopane do połowy w piasku Cadillaki. Kolejnym przystankiem może być Albuquerque, z którego można dotrzeć do Santa Fe. Jest to miasto ze słynnymi muzeami i galeriami, związane z kulturą Indian Pueblo. Z Santa Fe jedźcie do Holbrook, na terenie którego znajduje się Park Narodowy Petrified Forest. Nazwa parku wywodzi się od skrzemieniałego drewna, licznie w nim występującego.

Zobacz też: Park Yellowstone

Stamtąd udajcie się do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu. Niesamowite widoki są gwarantowane. Potem możecie rozerwać się w Las Vegas – mieście grzechu. Droga kończy się w Los Angeles, do którego będziecie jechać przez Pustynię Mojave. Natomiast w samym Los Angeles nie można przegapić Hollywood i Maan’s Chinese Theater (znajdują tu się odciski dłoni, stóp i autografy prawie 200 postaci związanych z Hollywood). Na koniec można zrelaksować się nad oceanem w Santa Monica lub udać się na szalone zakupy po Beverly Hills. Opisana trasa może zająć nawet dwa tygodnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

    REKLAMA

    Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

    40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

    Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

    Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

    REKLAMA