REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Miami szczyci się tym, że jest jedynym dużym miastem w USA założonym przez kobietę. Julia Tuttle, bo to o niej mowa, była plantatorką owoców cytrusowych i bogatą mieszkanką Cleveland. Fot. Fotolia
Miami szczyci się tym, że jest jedynym dużym miastem w USA założonym przez kobietę. Julia Tuttle, bo to o niej mowa, była plantatorką owoców cytrusowych i bogatą mieszkanką Cleveland. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O Miami, Florydzie i Key West słyszał chyba każdy. To centrum wypoczynkowe wschodniego wybrzeża, ale też piąty największy rejon metropolitalny w USA, a nawet... najbogatsze miasto w całych Stanach!

Miami szczyci się tym, że jest jedynym dużym miastem w USA założonym przez kobietę. Julia Tuttle, bo to o niej mowa, była plantatorką owoców cytrusowych i bogatą mieszkanką Cleveland.

REKLAMA

REKLAMA

Wyjątkiem był ciepły rejon Miami. Tuttle przekonała wówczas potentata kolejowego Henry'ego Flaglera, aby rozbudował swoją sieć kolejową w rejonie, co niezwykle przyspieszyło rozwój regionu. Dzięki temu Julia nazywana jest dzisiaj „matką Miami”. Początki były jednak skromne: Miami prawa miejskie zyskało w 1896 roku, mając niewiele ponad 300 mieszkańców.

Dzisiaj Miami jest najbardziej zaludnioną metropolią w południowowschodniej części USA. W całym rejonie w 2009 roku mieszkało 5,5 miliona osób. Miasto jest też ważnym centrum biznesu, finansów, kultury, mediów, rozrywki, a także sztuki i międzynarodowego handlu. W 2008 roku magazyn Forbes przyznał Miami nagrodę najczystszego miasta USA, za czyste powietrze, dużo zieleni, czystą wodę i ulice, a także za programy recyclingowe. Miami jest też najbogatszym miastem w USA.

Oczywiście nie sposób pominąć rzeczy dla turystów najważniejszej: piaszczystych plaż Miami, resortów wypoczynkowych, restauracji, klubów i innych miejsc związanych z wypoczynkiem. Co ciekawe, to właśnie w Miami panuje największy na świecie ruch statków wycieczkowych i pasażerskich.

Zobacz też: Jak dotrzeć do USA?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Key West

Będąc w Miami, nie sposób pominąć Key West. To największa wyspa Florida Keys, archipelagu wysp koralowych leżących na południowym krańcu Florydy, wzdłuż cieśniny Florydzkiej. To tam znajduje się najbardziej wysunięty na południe punkt kontynentalny USA: The Southernmost Point, a także dom Ernesta Hemingwaya oraz wspaniały punkt widokowy - plac Mallory Square, znany z przepięknych zachodów słońca i występów artystycznych.

Jak dotrzeć do Miami?

REKLAMA

Lotnisko Miami International Airport leży na zachód od miasta i jest jednym z największych portów lotniczych na świecie. Drugim lotniskiem w rejonie jest Opa-Locka Executive, który obsługuje raczej ruch lokalny. Mniejszą i tańszą alternatywą dla zatłoczonego lotniska Miami jest port lotniczy Ford Lauderdale, który jednak posiada tylko niewielką ilość połączeń międzynarodowych.

Zarówno w przypadku lotniska w Miami, jak i Ford Lauderdale, kursuje tam darmowy autobus na stację kolejową, którą możemy dostać się na Palm Beach, Boca Raton i do samego Miami (ale nie do centrum). Najtańszym sposobem na dotarcie do Miami jest skorzystanie z linii autobusowej numer 1 Broward County Bus na stację Aventuyra Mall, po czym skorzystać z linii autobusowej S Miami-Dade.

Z innych miejsc wschodniego wybrzeża USA do Miami łatwo dostać się linią kolejową Amtraka „Silver Service”.

Zobacz też: Filadelfia

Taksówki

Taxi to w rejonie Miami droga usługa. Minimalna opłata to 2,5 dolara, a za każdą jedną szóstą mili (około 260 metrów) pobierana jest opłata 40 centów. Wszystkie korporacje taksówkarskie mają też ustalone z góry opłaty za przejazd z miasta w konkretne miejsca. Generalnie za przejazd taksówką zapłacimy od 30 do 60 dolarów w zależności od miejsca. Ważne jest, że nie możemy po prostu zatrzymać taksówki na ulicy - ze względów bezpieczeństwa taksówkarze nie mogą zabierać pasażerów z ulicy (poza lotniskiem, portem i stacjami kolejowymi). Taksówkę należy zamówić telefonicznie.

Samochód

Jeśli nie planujemy dużo poruszać się po ścisłym centrum, samochód jest bardzo praktycznym środkiem transportu. Wynajem jest tu tańszy niż w innych miastach USA.

Nocleg

Ceny w hotelach w Miami zaczynają się od około 45 dolarów. Miasto jest znane ze swoich ciekawych architektonicznie hoteli (zwłaszcza w South Beach). Wiele z nich zaprojektowały takie sławy architektury jak Ian Schrager, Andre Balazs czy Todd Oldham.

Sezon turystyczny w Miami trwa od listopada do kwietnia, ze względu na niższe temperatury. Należy też pamiętać, że hotele doliczają 12,5 procentowy podatek, a inne potrafią też zwiększyć cenę o 15 procentową opłatę za obsługi.

Zobacz też: San Francisco

Co warto zobaczyć w Miami?

Popularnym miejscem wśród europejskich turystów jest południowa dzielnica zwana South Beach. Jest tam dużo słonecznych i piaszczystych plaży, hotele w stylu Art Deco, latynoskie kluby i bary, a także kubańskie restauracje. Najlepszą lokalizacją jest popularna ulica Ocean Drive, skąd łatwo dotrzemy we wszystkie interesujące nas miejsca.

Miłośnicy fotografii powinni koniecznie odwiedzić Frost Art Museum. Znajdują się tu także prekolumbijskie artefakty z lat 200-500, a także eksponaty z Karaibów, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji. Miami jest ogromnym miastem, więc oferta muzeów, galerii sztuki i wystaw również jest ogromna.

Największym parkiem jest Oleta River State Recreation Park. Można tu jeździć na rowerze, wypocząć na plaży, a nawet wypożyczyć kajak lub canoe.

W Key West warto zobaczyć obelisk na The Southernmost Point, dom Ernesta Hemingwaya oraz plac Mallory Square.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA