Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miami i Key West

Miami szczyci się tym, że jest jedynym dużym miastem w USA założonym przez kobietę. Julia Tuttle, bo to o niej mowa, była plantatorką owoców cytrusowych i bogatą mieszkanką Cleveland. Fot. Fotolia
Miami szczyci się tym, że jest jedynym dużym miastem w USA założonym przez kobietę. Julia Tuttle, bo to o niej mowa, była plantatorką owoców cytrusowych i bogatą mieszkanką Cleveland. Fot. Fotolia
O Miami, Florydzie i Key West słyszał chyba każdy. To centrum wypoczynkowe wschodniego wybrzeża, ale też piąty największy rejon metropolitalny w USA, a nawet... najbogatsze miasto w całych Stanach!

Miami szczyci się tym, że jest jedynym dużym miastem w USA założonym przez kobietę. Julia Tuttle, bo to o niej mowa, była plantatorką owoców cytrusowych i bogatą mieszkanką Cleveland.

Wyjątkiem był ciepły rejon Miami. Tuttle przekonała wówczas potentata kolejowego Henry'ego Flaglera, aby rozbudował swoją sieć kolejową w rejonie, co niezwykle przyspieszyło rozwój regionu. Dzięki temu Julia nazywana jest dzisiaj „matką Miami”. Początki były jednak skromne: Miami prawa miejskie zyskało w 1896 roku, mając niewiele ponad 300 mieszkańców.

Dzisiaj Miami jest najbardziej zaludnioną metropolią w południowowschodniej części USA. W całym rejonie w 2009 roku mieszkało 5,5 miliona osób. Miasto jest też ważnym centrum biznesu, finansów, kultury, mediów, rozrywki, a także sztuki i międzynarodowego handlu. W 2008 roku magazyn Forbes przyznał Miami nagrodę najczystszego miasta USA, za czyste powietrze, dużo zieleni, czystą wodę i ulice, a także za programy recyclingowe. Miami jest też najbogatszym miastem w USA.

Oczywiście nie sposób pominąć rzeczy dla turystów najważniejszej: piaszczystych plaż Miami, resortów wypoczynkowych, restauracji, klubów i innych miejsc związanych z wypoczynkiem. Co ciekawe, to właśnie w Miami panuje największy na świecie ruch statków wycieczkowych i pasażerskich.

Zobacz też: Jak dotrzeć do USA?

Key West

Będąc w Miami, nie sposób pominąć Key West. To największa wyspa Florida Keys, archipelagu wysp koralowych leżących na południowym krańcu Florydy, wzdłuż cieśniny Florydzkiej. To tam znajduje się najbardziej wysunięty na południe punkt kontynentalny USA: The Southernmost Point, a także dom Ernesta Hemingwaya oraz wspaniały punkt widokowy - plac Mallory Square, znany z przepięknych zachodów słońca i występów artystycznych.

Jak dotrzeć do Miami?

Lotnisko Miami International Airport leży na zachód od miasta i jest jednym z największych portów lotniczych na świecie. Drugim lotniskiem w rejonie jest Opa-Locka Executive, który obsługuje raczej ruch lokalny. Mniejszą i tańszą alternatywą dla zatłoczonego lotniska Miami jest port lotniczy Ford Lauderdale, który jednak posiada tylko niewielką ilość połączeń międzynarodowych.

Zarówno w przypadku lotniska w Miami, jak i Ford Lauderdale, kursuje tam darmowy autobus na stację kolejową, którą możemy dostać się na Palm Beach, Boca Raton i do samego Miami (ale nie do centrum). Najtańszym sposobem na dotarcie do Miami jest skorzystanie z linii autobusowej numer 1 Broward County Bus na stację Aventuyra Mall, po czym skorzystać z linii autobusowej S Miami-Dade.

Z innych miejsc wschodniego wybrzeża USA do Miami łatwo dostać się linią kolejową Amtraka „Silver Service”.

Zobacz też: Filadelfia

Taksówki

Taxi to w rejonie Miami droga usługa. Minimalna opłata to 2,5 dolara, a za każdą jedną szóstą mili (około 260 metrów) pobierana jest opłata 40 centów. Wszystkie korporacje taksówkarskie mają też ustalone z góry opłaty za przejazd z miasta w konkretne miejsca. Generalnie za przejazd taksówką zapłacimy od 30 do 60 dolarów w zależności od miejsca. Ważne jest, że nie możemy po prostu zatrzymać taksówki na ulicy - ze względów bezpieczeństwa taksówkarze nie mogą zabierać pasażerów z ulicy (poza lotniskiem, portem i stacjami kolejowymi). Taksówkę należy zamówić telefonicznie.

Samochód

Jeśli nie planujemy dużo poruszać się po ścisłym centrum, samochód jest bardzo praktycznym środkiem transportu. Wynajem jest tu tańszy niż w innych miastach USA.

Nocleg

Ceny w hotelach w Miami zaczynają się od około 45 dolarów. Miasto jest znane ze swoich ciekawych architektonicznie hoteli (zwłaszcza w South Beach). Wiele z nich zaprojektowały takie sławy architektury jak Ian Schrager, Andre Balazs czy Todd Oldham.

Sezon turystyczny w Miami trwa od listopada do kwietnia, ze względu na niższe temperatury. Należy też pamiętać, że hotele doliczają 12,5 procentowy podatek, a inne potrafią też zwiększyć cenę o 15 procentową opłatę za obsługi.

Zobacz też: San Francisco

Co warto zobaczyć w Miami?

Popularnym miejscem wśród europejskich turystów jest południowa dzielnica zwana South Beach. Jest tam dużo słonecznych i piaszczystych plaży, hotele w stylu Art Deco, latynoskie kluby i bary, a także kubańskie restauracje. Najlepszą lokalizacją jest popularna ulica Ocean Drive, skąd łatwo dotrzemy we wszystkie interesujące nas miejsca.

Miłośnicy fotografii powinni koniecznie odwiedzić Frost Art Museum. Znajdują się tu także prekolumbijskie artefakty z lat 200-500, a także eksponaty z Karaibów, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji. Miami jest ogromnym miastem, więc oferta muzeów, galerii sztuki i wystaw również jest ogromna.

Największym parkiem jest Oleta River State Recreation Park. Można tu jeździć na rowerze, wypocząć na plaży, a nawet wypożyczyć kajak lub canoe.

W Key West warto zobaczyć obelisk na The Southernmost Point, dom Ernesta Hemingwaya oraz plac Mallory Square.

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Na wakacje samochodem po Europie. Gdzie jest najwięcej fotoradarów?

    Wyjazd autem na wakacje za granicę jest coraz bardziej popularny. Polscy kierowcy mogą jednak przeżyć szok w poszczególnych państwach UE. Wszystko za sprawą fotoradarów, których jest znacznie więcej niż w Polsce.

    Jakich samochodów elektrycznych szukają Polacy?

    Dziś mamy listę 20 najbardziej poszukiwanych aut elektrycznych. I choć kluczowym warunkiem zakupu jest uzyskanie dotacji, nabywcy aut elektrycznych mają trudny wybór. Czasami bowiem warunki programu "Mój elektryk" wykluczają mocniejszą baterię.

    Biurowa sieć ładowania aut elektrycznych. Zachęta do zakupu elektryka?

    Budowa biurowej sieci ładowania aut elektrycznych może się stać zachętą do zakupu elektryka, ale i pozapłacowym benefitem dla pracownika. Firmowe sieci ładowania pojazdów elektrycznych natomiast warto planować perspektywicznie. To ogranicza koszty.

    Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

    Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

    Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

    Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

    Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

    Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

    Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

    Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

    Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

    Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

    Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

    Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

    Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

    Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

    Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

    W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

    Używany Volkswagen Passat B8 (2014 – 2023). Awarie, wady, ceny, opinie

    Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

    Opel Corsa 2023. Lifting dodaje do gamy 48-woltową hybrydę

    Opal zaprezentował poliftingowe wydanie Corsy F. Modernizacja kojarzy się z delikatnymi zmianami? Na polu stylistycznym być może i tak. Małego hatchbacka czeka jednak rewolucja technologiczna.

    Jak podróżować autem ze zwierzętami?

    Podróż autem ze zwierzęciem może być prawdziwym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga oraz zabezpieczyć auto przed zniszczeniami? Jest kilka porad, które powinniście poznać.

    DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

    Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

    Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

    Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

    Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

    Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

    Używane Audi A4 B8 (2007 – 2015). Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

    Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

    Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

    Używany Opel Astra K (2015 – 2021). Awarie, wady, ceny, opinie

    Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

    Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

    Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

    Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

    Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

    Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

    Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

    Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

    Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.

    Samochód dla mamy. Czyli jakie auta kupują Polki?

    Zbliżający się Dzień Matki stał się okazją do sprawdzenia, jakie są motoryzacyjne preferencje Polek kupujących używane auta. Co wynikło z analizy? Mamy w Polsce są wyjątkowo praktyczne.