REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Yellowstone to miejsce zwane „krainą czarów”. Pierwszy park narodowy na świecie, słynny za sprawą gejzerów, gorących źródeł, niesamowitej przyrody, Wielkiego Kanionu i ponad tysiąca mil pieszych tras. Fot. Fotolia
Yellowstone to miejsce zwane „krainą czarów”. Pierwszy park narodowy na świecie, słynny za sprawą gejzerów, gorących źródeł, niesamowitej przyrody, Wielkiego Kanionu i ponad tysiąca mil pieszych tras. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Yellowstone to miejsce zwane „krainą czarów”. Pierwszy park narodowy na świecie, słynny za sprawą gejzerów, gorących źródeł, niesamowitej przyrody, Wielkiego Kanionu i ponad tysiąca mil pieszych tras.

Yellowstone to pierwszy na świecie park narodowy. Został założony w 1872 roku decyzją Kongresu i prezydenta Ulyssesa S. Granta. Leży w Górach Skalistych, głównie w stanie Wyoming, choć jego części obejmują też stany Idaho i Montana.

REKLAMA

Park Yellowstone jest znany ze swej niezwykłej flory, fauny i formacji geotermicznych. W jego obrębie funkcjonuje wiele różnych typów ekosystemów, choć najpopularniejszym jest piętro subalpejskie (znane w Polsce np. w Tatrach).

Gejzery

REKLAMA

Najpopularniejszym miejscem wśród turystów jest gejzer Old Faithful, gdzie zaczyna swój bieg rzeka Firehole River, która następnie przepływa przez kilka skupisk gejzerów. Według aktywności gejzerów można ustawić zegarek, warto więc kupić przewodnik z rozkładem czasowym ich wybuchu.

Kolejnymi interesującymi miejscami z gejzerami to Shoshona Lake, Hart Lake i region Bechtera. Na terenie całego parku jest ponad 10 tysięcy źródeł geotermalnych, w tym wulkany błotne, fumarole (wydobywają się z nich gorące gazy i para wulkaniczna).

Zobacz też: Jak dotrzeć do USA?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Yellowstone Lake jest jednym z najwyżej położonym jezior na świecie, którego linia brzegowa liczy 177 kilometrów.

Na terenie parku żyje też wiele ciekawych zwierząt: jelenie, bizony, łosie, niedźwiedzie (czarne i grizzly), kojoty, mulaki, wapiti oraz wilki (wprowadzone z powrotem do ekosystemu przez ludzi).

Informacje dla turystów w Parku Yellowstone

Park Yellowstone jest otwarty cały rok. Centra turystyczne są cztery: przy Fishing Bridge, gejzerze Old Faithful, w Albright i Grant Village. Tylko Albright czynny jest codziennie (od 9 do 17), pozostałe centra otwierane są sezonowo.

Wejść do parku jest pięć. W Wyoming są dwa: w Cody na wschodzie i od strony parku narodowego Grand Teton na południu. W Montanie są trzy wejścia: West Yellowstone na zachodzie, Gardiner na północy oraz Cooke City na północnym wschodzie.

Dojazd do Parku Yellowstone

Do Parku najłatwiej dojechać autostradami I-90, I-15 oraz I-25 w połączeniu z drogami numer 14, 20 i 89. Najbliższym portem lotniczym jest Jackson Hole w Wyoming.

Zobacz też: Filadelfia

Bilety i noclegi w Parku Yellowstone

Przed wejściem należy kupić bilet. Za wjazd samochodem zapłacimy 20 dolarów, za pieszego lub rowerzystę 10 dolarów. W parku nie ma specjalnie wyznaczonych tras rowerowych. Bilet jest ważny 7 dni, a większość dróg jest przejezdnych od maja do października. Wszystkie atrakcje turystyczne są dobrze oznaczone dużymi tablicami i sygnalizowane z odległości kilkuset metrów drogowskazami.

Nocleg na terenie parku jest możliwy, musimy jedynie uzyskać na niego pozwolenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

Rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Trasa będzie przebiegać przez Bemowo i Bielany

Resort infrastruktury poinformował, że rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Po wybudowaniu tego odcinka od Kiełpina do Warszawy kierowcy będą mieli do dyspozycji 332 km drogi ekspresowej aż do węzła Gdańsk Południe.

REKLAMA

Pijany kierowca bez uprawnień, samochód bez tablicy rejestracyjnej i narkotyki. A to miała być zwykła kontrola

Rutynowa kontrola samochodu przez policjantów zaowocowała złapaniem pijanego kierowcy z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów i w posiadaniu narkotyków. 

Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC?

Ubezpieczyciele muszą podnieść ceny. Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC? W których województwach kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty? Gdzie kierowcy płacili najwięcej?

Błyskawiczna akcja policjantów, w kilka godzin odzyskali skradziony samochód

To była szybka akcja policjantów z Jasła. Zaledwie kilka godzin od kradzieży samochodu wartego 170 tys. udało im się go odzyskać. 

Nie tylko produkcja pojazdów. Dlaczego Ford inwestuje w energię odnawialną?

Firmom czasem nie wystarcza po prostu bycie liderem w danej branży. W pewnym momencie zaczyna chodzić o coś więcej, o misję. Taką ma Ford. To ma być coś więcej niż tylko produkowanie pojazdów, to potrzeba budowania lepszego świata - dla człowiek i dla planety, o którą powinniśmy dbać wszyscy dla własnego dobra. 

REKLAMA

Nielegalne wyścigi: 558 skontrolowanych pojazdów, 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł! Policjanci zatrzymali 55 dowodów rejestracyjnych

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że w miniony weekend policjanci garnizonu stołecznego skontrolowali 558 pojazdów i wystawili 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł. Działania policjantów skupiały się na terenie Warszawy oraz powiatów ościennych.

KGP: 104 142 interwencji, 475 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 104 142 interwencji.

REKLAMA