REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

San Francisco

San Francisco to jedno z największych miast nie tylko zachodniego wybrzeża, ale wręcz całych USA. Na zdjęciu jeden z symboli miasta: most Golden Gate. Fot. Fotolia
San Francisco to jedno z największych miast nie tylko zachodniego wybrzeża, ale wręcz całych USA. Na zdjęciu jeden z symboli miasta: most Golden Gate. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oto najbardziej europejskie miasto USA i metropolitalna perła zachodniego wybrzeża: San Francisco. To jedna z głównych atrakcji turystycznych tego rejonu.

San Francisco to jedno z największych miast nie tylko zachodniego wybrzeża, ale wręcz całych USA. Jest ósmym miastem pod względem gęstości zaludnienia, a w obszarze metropolitalnym San Francisco Bay Area mieszka około 7,2 miliona osób. W samym San Francisco według spisu z 2010 mieszka 805 tysięcy osób.

REKLAMA

REKLAMA

Nazwa miasta pochodzi od świętego Franciszka z Asyżu. Hiszpańscy kolonizatorzy, kładąc w 1776 roku podwaliny miasta, zbudowali fort i misję imienia właśnie świętego Franciszka (Francis of Assisi). Oryginalnie miasto, tak jak cały stan, należały do Meksyku, jednak zostały mu odebrane w wyniku wojny amerykańsko-meksykańskiej w latach 1846-1848.

San Francisco na początku było bardzo niewielkim miasteczkiem: jego gwałtowny rozwój spowodowała dopiero słynna Gorączka Złota w 1849 roku, zwiększając populację miasta z tysiąca do 25 tysięcy mieszkańców w ciągu tylko jednego roku. W 1906 roku trzy czwarte miasta zostało zburzone w wyniku potężnego trzęsienia ziemi (kolejne zdewastowało rejon zatoki w 1989).

Zobacz też: Park Yellowstone

Po drugiej wojnie światowej miasto stało się centrum liberalizmu w USA: to tu powstały pierwsze organizacje broniące praw homoseksualistów. Obecnie San Francisco jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w USA. Zwane jest też „najbardziej europejskim miastem w Ameryce”.

Symbolem miasta jest most Golden Gate, widoczny praktycznie z każdego punktu miasta. Znajduje się tu też słynne Chinatown, gdzie skupia się lokalna społeczność pochodzenia chińskiego.

San Francisco jest też centrum bankowo-finansowym. To tu także zawiązano Organizację Narodów Zjednoczonych, swoje centra ma tu ponad 30 międzynarodowych instytucji finansowych.

W San Francisco warto zobaczyć:

Golden Gate - most, który jest symbolem tego miasta. Jego dwie pomarańczowe wieże są widziane niemal z każdego zakątka. Most warto zobaczyć również z dołu, wykupując bilet na statku wycieczkowym.

Union Square – zwane sercem San Francisco, ponieważ pośród pochyłych ulic znajduje się wiele hoteli, restauracji, butików i teatrów. Po uliczkach jeżdżą zabytkowe tramwaje.

Chinatown – kipiący życiem obszar zamieszkały przez ludność azjatycką. Posiada własne szkoły, banki i prasę.

Castro – najbardziej kolorowa dzielnica w San Francisco.

Ogród Japoński (Japanese Tea Garden) – fragment parku Golden Gate zbudowany i utrzymywany w japońskim stylu. Można tam napić się tradycyjnej japońskiej herbaty.

Alcatraz – słynne więzienie o zaostrzonym rygorze na wyspie Alcatraz. Działało w latach 1934-1963. Zamknięto je z powodów wysokich kosztów utrzymania i błędów konstrukcyjnych które, nomen omen, ułatwiały ucieczki. Dziś na wyspie znajduje się muzeum.

Zobacz też: Nowy Jork

Noclegi w San Francisco:

Nocleg w hotelu w San Francisco można znaleźć już od 25 dolarów za dobę. W słynnej dzielnicy Chinatown najtańsze noclegi można znaleźć w hotelach 1 i 2 – gwiazdkowych (około 500 – 800 złotych za dobę). Hotele 4, 5 – gwiazdkowe za pokój życzą sobie minimum 1200-4000zł za dobę.

Jak dostać się z lotniska do miasta?

Taksówka: koszt podróży do centrum to około 37 dolarów.

Kolej: przez 24 h z lotniska kursuje kolejka Air Train. Za około 6 dolarów można dojechać do miasta.

Autobusy: kursują z terminalu 2 i 3 oraz przy terminalu międzynarodowym.

Wypożyczenie samochodu:

Do Chevroleta Aveo (z nadwoziem typu hatchback, oszczędnym silnikiem 1.2 zużywającym jedynie 5,5 l benzyny na 100 km)  gratis bak paliwa, doba w cenie 2,5 tys. zł. Natomiast doba za 5- osobowego Chevroleta Blazera będzie kosztowała  3,5 tys. zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    REKLAMA

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA

    Punkty karne na rok. Od 17 września 2023 r. ważne zmiany dla kierowców

    Punkty karne na rok? Dokładnie. Wykroczenia popełnione przez kierowców od 17 września 2023 r. będą związane krótszym terminem przedawnienia punktów karnych. Tyle że to nadal dopiero połowa informacji. Bo nadal kluczowy jest bieg naliczania przedawnienia.

    Kurs redukujący 6 punktów karnych. Trwają zapisy, ale tanio nie jest

    Kurs redukujący 6 punktów karnych po rocznej przerwie teoretycznie wrócił do WORD-ów 17 września 2023 r. Teoretycznie, bo praktycznie szkolenia są dopiero przygotowywane. Wiadomo, ile będzie kosztował udział w szkoleniu. Stawka jest naprawdę wysoka.

    REKLAMA