REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielki Kanion

Formowanie się Wielkiego Kanionu trwało wiele milionów lat. Unikalne formacje skalne to efekt działania niegdyś ogromnej rzeki Kolorado, której niewielka niebieska nitka płynie obecnie w dole kanionu. Fot. Fotolia
Formowanie się Wielkiego Kanionu trwało wiele milionów lat. Unikalne formacje skalne to efekt działania niegdyś ogromnej rzeki Kolorado, której niewielka niebieska nitka płynie obecnie w dole kanionu. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie jest może największy, najgłębszy ani najdłuższy na świecie, ale z pewnością jest najbardziej spektakularnym kanionem na świecie. Widok Wielkiego Kanionu zapiera dech w piersiach.

Formowanie się Wielkiego Kanionu trwało wiele milionów lat. Unikalne formacje skalne to efekt działania niegdyś ogromnej rzeki Kolorado, której niewielka niebieska nitka płynie obecnie w dole kanionu.

REKLAMA

Przewyższenia kanionu są imponujące: różnica wysokości między Point Imperial (najwyższy punkt, 2740 metrów nad poziomem morza) a wybrzeżem jeziora Mead wynosi 2130 metrów. Odkryte formacje skalne to prawdziwa biblia geologiczna regionu: dolne warstwy skalne zostały uformowane nawet 2 miliardy (!) lat temu.

Wielki Kanion został ogłoszony Pomnikiem Narodowym w 1908 roku decyzją prezydenta Theodore'a Roosevelta. W 1919 roku teren Wielkiego Kanionu stał się parkiem narodowym. Obecnie jest też miejscem dziedzictwa światowego UNESCO, a także jedną z najatrakcyjniejszych destynacji turystycznych w USA.

Na terenie parku narodowego znajdują się też rezerwaty indian Hualapai i Havusapai.

Zobacz też: Route 66: Matka wszystkich dróg

Jak się dostać do Wielkiego Kanionu?

Do Parku Narodowego można dostać się od południa, wschodu i północy. Południowe wejście: zaczynamy z miasta Flagstaff, drogą numer 180 jedziemy na północny zachód do Valle i wjeżdżamy na drogę 64, którędy dojeżdzamy do parku. Można też dojechać międzystanową 40-tką do Williams, gdzie krzyżuje się z drogą 64. Droga ta jest szczególnie polecana zimą.

Wschodnie wejście: jedziemy drogą 89 z miasta Page w Arizonie aż do skrzyżowania z drogą 64 w Cameron. Stąd mamy 40 kilometrów do parku.

Północne wejście: korzystamy z drogi 89 lub 67, niestety dojazdy do parku od tej strony są w zimie zamknięte.

Ceny

Wjazd prywatnym autem na teren parku kosztuje 25 dolarów (bilet jest ważny przez 7 dni). Piesi i rowerzyści muszą zapłacić 12 dolarów.

Połączenia lotnicze

Najbliższe porty lotnicze położone są w Las Vegas (McCarran Intl Airport) i Phoenix (Sky Harbor Airport) i oddalone o 443 i 370 kilometrów od Wielkiego Kanionu (południowe wejście).

Jest też lotnisko komercyjne w mieście Flagstaff (Pulliam Field), obsługujące małe lokalne loty. Grand Canyon National Park Airport jest położony tuż przy południowym wejściu. Operują stąd przewoźnicy oferujący przeloty turystyczne nad Wielkim Kanionem.

Zobacz też: Podróż wschodnim wybrzeżem USA: Wodospady Niagara - Nowy Jork - Miami

Autobusy i pociągi

Nie ma niestety żadnych komercyjnych linii autobusowych kursujących do Wielkiego Kanionu, choć w okolicznych miastach (Flagstaff, Phoenix, Las Vegas, Los Angeles) oferowane są wycieczki turystyczne autokarem do Wielkiego Kanionu.

Z miasta Williams kursuje też zabytkowa kolejka do Grand Canyon Village (2,5 godzinna przejażdżka w jedną stronę). W lato kursuje tam parowóz, odrestaurowane wagony Pullmana, organizowana jest też inscenizacja strzelaniny z czasów Dzikiego Zachodu. Z pociągu jednak nie zobaczymy Kanionu - a dojazd zajmie nam dwa razy dłużej, niż samochodem.

Co warto zobaczyć w Wielkim Kanionie?

Grand Canyon Skywalk - punkt widokowy położony na Eagle Point, na terenie rezerwatu Indian Hualapai w zachodniej części Wielkiego Kanionu. Nad kanionem rozciągnięty jest półkolisty „most” ze szkła. Dojazd tam jest dość trudny, musimy pokonać 10 mil szutrową drogą (Diamond Bar Road). Łatwiej jest dostać się tam helikopterem: taką usługę oferuje wielu tour operatorów.

Grand Canyon Village - zabytkowe budynki, doskonałe widoki i początek szlaków pieszych.

Desert View - zabytkowa strażnica jest przystankiem dla wielu podróżników.

Hermit's Rest - bar i sklep z pamiątkami zaprojektowany w stylu chaty pustelnika.

Rezerwat indian Havasupai - wstęp kosztuje 35 dolarów (plus 17 jeśli chcemy zostać na noc). W kanionie Havasu można zobaczyć imponujące wodospady.

Zobacz też: Park Yellowstone

Piesze wycieczki po Wielkim Kanionie

Wielki Kanion oferuje ogrom pieszych szlaków turystycznych: od kilkunastominutowych aż po kilku tygodniowe, o dowolnym stopniu trudności. Najpopularniejsze szlaki to Bright Angel Trail, South Kaibab Trail, Hermit Trail i Grandview Trail.

Rafting

Z Lee's Ferry początek bierze wiele spływów raftingowych. Mogą one trwać od 3 do 18 dni i pokrywać od 90 do 300 mil. To bardzo popularna metoda spędzania wolnego czasu, więc rezerwacje należy robić nawet z rocznym wyprzedzeniem.

Nie jest może największy, najgłębszy ani najdłuższy na świecie, ale z pewnością jest najbardziej spektakularnym kanionem na świecie. Widok Wielkiego Kanionu zapiera dech w piersiach. Fot. Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    REKLAMA

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

    REKLAMA