REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Formowanie się Wielkiego Kanionu trwało wiele milionów lat. Unikalne formacje skalne to efekt działania niegdyś ogromnej rzeki Kolorado, której niewielka niebieska nitka płynie obecnie w dole kanionu. Fot. Fotolia
Formowanie się Wielkiego Kanionu trwało wiele milionów lat. Unikalne formacje skalne to efekt działania niegdyś ogromnej rzeki Kolorado, której niewielka niebieska nitka płynie obecnie w dole kanionu. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie jest może największy, najgłębszy ani najdłuższy na świecie, ale z pewnością jest najbardziej spektakularnym kanionem na świecie. Widok Wielkiego Kanionu zapiera dech w piersiach.

Formowanie się Wielkiego Kanionu trwało wiele milionów lat. Unikalne formacje skalne to efekt działania niegdyś ogromnej rzeki Kolorado, której niewielka niebieska nitka płynie obecnie w dole kanionu.

REKLAMA

Przewyższenia kanionu są imponujące: różnica wysokości między Point Imperial (najwyższy punkt, 2740 metrów nad poziomem morza) a wybrzeżem jeziora Mead wynosi 2130 metrów. Odkryte formacje skalne to prawdziwa biblia geologiczna regionu: dolne warstwy skalne zostały uformowane nawet 2 miliardy (!) lat temu.

Wielki Kanion został ogłoszony Pomnikiem Narodowym w 1908 roku decyzją prezydenta Theodore'a Roosevelta. W 1919 roku teren Wielkiego Kanionu stał się parkiem narodowym. Obecnie jest też miejscem dziedzictwa światowego UNESCO, a także jedną z najatrakcyjniejszych destynacji turystycznych w USA.

Na terenie parku narodowego znajdują się też rezerwaty indian Hualapai i Havusapai.

Zobacz też: Route 66: Matka wszystkich dróg

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak się dostać do Wielkiego Kanionu?

Do Parku Narodowego można dostać się od południa, wschodu i północy. Południowe wejście: zaczynamy z miasta Flagstaff, drogą numer 180 jedziemy na północny zachód do Valle i wjeżdżamy na drogę 64, którędy dojeżdzamy do parku. Można też dojechać międzystanową 40-tką do Williams, gdzie krzyżuje się z drogą 64. Droga ta jest szczególnie polecana zimą.

Wschodnie wejście: jedziemy drogą 89 z miasta Page w Arizonie aż do skrzyżowania z drogą 64 w Cameron. Stąd mamy 40 kilometrów do parku.

Północne wejście: korzystamy z drogi 89 lub 67, niestety dojazdy do parku od tej strony są w zimie zamknięte.

Ceny

Wjazd prywatnym autem na teren parku kosztuje 25 dolarów (bilet jest ważny przez 7 dni). Piesi i rowerzyści muszą zapłacić 12 dolarów.

Połączenia lotnicze

Najbliższe porty lotnicze położone są w Las Vegas (McCarran Intl Airport) i Phoenix (Sky Harbor Airport) i oddalone o 443 i 370 kilometrów od Wielkiego Kanionu (południowe wejście).

Jest też lotnisko komercyjne w mieście Flagstaff (Pulliam Field), obsługujące małe lokalne loty. Grand Canyon National Park Airport jest położony tuż przy południowym wejściu. Operują stąd przewoźnicy oferujący przeloty turystyczne nad Wielkim Kanionem.

Zobacz też: Podróż wschodnim wybrzeżem USA: Wodospady Niagara - Nowy Jork - Miami

Autobusy i pociągi

Nie ma niestety żadnych komercyjnych linii autobusowych kursujących do Wielkiego Kanionu, choć w okolicznych miastach (Flagstaff, Phoenix, Las Vegas, Los Angeles) oferowane są wycieczki turystyczne autokarem do Wielkiego Kanionu.

Z miasta Williams kursuje też zabytkowa kolejka do Grand Canyon Village (2,5 godzinna przejażdżka w jedną stronę). W lato kursuje tam parowóz, odrestaurowane wagony Pullmana, organizowana jest też inscenizacja strzelaniny z czasów Dzikiego Zachodu. Z pociągu jednak nie zobaczymy Kanionu - a dojazd zajmie nam dwa razy dłużej, niż samochodem.

Co warto zobaczyć w Wielkim Kanionie?

Grand Canyon Skywalk - punkt widokowy położony na Eagle Point, na terenie rezerwatu Indian Hualapai w zachodniej części Wielkiego Kanionu. Nad kanionem rozciągnięty jest półkolisty „most” ze szkła. Dojazd tam jest dość trudny, musimy pokonać 10 mil szutrową drogą (Diamond Bar Road). Łatwiej jest dostać się tam helikopterem: taką usługę oferuje wielu tour operatorów.

Grand Canyon Village - zabytkowe budynki, doskonałe widoki i początek szlaków pieszych.

Desert View - zabytkowa strażnica jest przystankiem dla wielu podróżników.

Hermit's Rest - bar i sklep z pamiątkami zaprojektowany w stylu chaty pustelnika.

Rezerwat indian Havasupai - wstęp kosztuje 35 dolarów (plus 17 jeśli chcemy zostać na noc). W kanionie Havasu można zobaczyć imponujące wodospady.

Zobacz też: Park Yellowstone

Piesze wycieczki po Wielkim Kanionie

Wielki Kanion oferuje ogrom pieszych szlaków turystycznych: od kilkunastominutowych aż po kilku tygodniowe, o dowolnym stopniu trudności. Najpopularniejsze szlaki to Bright Angel Trail, South Kaibab Trail, Hermit Trail i Grandview Trail.

Rafting

Z Lee's Ferry początek bierze wiele spływów raftingowych. Mogą one trwać od 3 do 18 dni i pokrywać od 90 do 300 mil. To bardzo popularna metoda spędzania wolnego czasu, więc rezerwacje należy robić nawet z rocznym wyprzedzeniem.

Nie jest może największy, najgłębszy ani najdłuższy na świecie, ale z pewnością jest najbardziej spektakularnym kanionem na świecie. Widok Wielkiego Kanionu zapiera dech w piersiach. Fot. Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

Rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Trasa będzie przebiegać przez Bemowo i Bielany

Resort infrastruktury poinformował, że rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Po wybudowaniu tego odcinka od Kiełpina do Warszawy kierowcy będą mieli do dyspozycji 332 km drogi ekspresowej aż do węzła Gdańsk Południe.

REKLAMA

Pijany kierowca bez uprawnień, samochód bez tablicy rejestracyjnej i narkotyki. A to miała być zwykła kontrola

Rutynowa kontrola samochodu przez policjantów zaowocowała złapaniem pijanego kierowcy z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów i w posiadaniu narkotyków. 

Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC?

Ubezpieczyciele muszą podnieść ceny. Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC? W których województwach kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty? Gdzie kierowcy płacili najwięcej?

Błyskawiczna akcja policjantów, w kilka godzin odzyskali skradziony samochód

To była szybka akcja policjantów z Jasła. Zaledwie kilka godzin od kradzieży samochodu wartego 170 tys. udało im się go odzyskać. 

Nie tylko produkcja pojazdów. Dlaczego Ford inwestuje w energię odnawialną?

Firmom czasem nie wystarcza po prostu bycie liderem w danej branży. W pewnym momencie zaczyna chodzić o coś więcej, o misję. Taką ma Ford. To ma być coś więcej niż tylko produkowanie pojazdów, to potrzeba budowania lepszego świata - dla człowiek i dla planety, o którą powinniśmy dbać wszyscy dla własnego dobra. 

REKLAMA

Nielegalne wyścigi: 558 skontrolowanych pojazdów, 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł! Policjanci zatrzymali 55 dowodów rejestracyjnych

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że w miniony weekend policjanci garnizonu stołecznego skontrolowali 558 pojazdów i wystawili 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł. Działania policjantów skupiały się na terenie Warszawy oraz powiatów ościennych.

KGP: 104 142 interwencji, 475 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 104 142 interwencji.

REKLAMA