REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy Jork

Subskrybuj nas na Youtube
Nowy Jork to brama do USA. To tu w pierwszej kolejności zawijały statki z imigrantami, to tu stoi sprezentowana Amerykanom przez Francuzów Statua Wolności ze swym słynnym mottem
Nowy Jork to brama do USA. To tu w pierwszej kolejności zawijały statki z imigrantami, to tu stoi sprezentowana Amerykanom przez Francuzów Statua Wolności ze swym słynnym mottem "Dajcie mi swoich zmęczonych i biednych", fragmentem sonetu Emmy Lazarus "The New Colossus". Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowy Jork to brama do USA. To tu w pierwszej kolejności zawijały statki z imigrantami, to tu stoi sprezentowana Amerykanom przez Francuzów Statua Wolności ze swym słynnym mottem "Dajcie mi swoich zmęczonych i biednych", fragmentem sonetu Emmy Lazarus "The New Colossus".

REKLAMA

Nowy Jork ma wiele określeń. Jest "miastem, które nigdy nie śpi" oraz "wielkim jabłkiem". Jest też najgęściej zaludnionym miastem w całych Stanach Zjednoczonych, na 1214 kilometrach kwadratowych mieszka prawie 11 milionów osób (10 tysięcy osób na kilometr kwadratowy). Mieszka tu też bardzo dużo osób pochodzenia polskiego: 1,3 miliona, które skupiają się głównie wokół polskiej dzielnicy Greenpoint w północnym Brooklynie, a także Maspeth, Ridgewood i Middle Village. Polonia ma własne organizacje (m.in. Fundacja Kościuszkowska), własną prasę, galerie sztuki, a nawet teatr.

REKLAMA

Nowy Jork leży na wschodnim wybrzeżu USA nad zatoką nowojorską, jest uważany za światowe centrum finansowe, medialne i reklamowe. Podzielony jest na 5 okręgów (tzw. Boroughs): Manhattan (centrum biznesowe z większością drapaczy chmur), Bronx, Brooklyn, Queens i Staten Island. Nowy Jork rozwinął się w ogromną metropolię głównie dzięki swemu położeniu i doskonałemu ukształtowaniu linii brzegowej, która czyni z miasta naturalny port.

Zobacz też: Jak dotrzeć do USA?

Nowy Jork ma bardzo złą sławę jeśli chodzi o przestępczość. Wysoka przestępczość to już jednak przeszłość. Faktycznie, jeszcze kilkanaście lat temu amerykańskie rekordy przestępczości padały w Bronksie, Harlemie i Brooklynie. Choć w połowie lat 90-tych ówczesny szef nowojorskiej policji wprowadził politykę "zero tolerancji" i ograniczył znacznie przestępczość, są jednak miejsca, w które lepiej się nie zapuszczać (nocą np. do Central Parku, czy imigranckich rejonów Harlemu i Bronxu).

Co warto zobaczyć w Nowym Jorku?

REKLAMA

Empire State Building – trzeci pod względem wysokości oraz najsłynniejszy wieżowiec w Nowym Jorku. Mierzy 381 metrów (443 metry z anteną), ma 102 piętra i 1 piętro podziemne. Od momentu wybudowania w 1931 aż do 1973 był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku, tytuł utracił na rzecz World Trade Center. Nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork: Empire State.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Statua Wolności - posąg na Wyspie Wolności u ujścia Hudsonu, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Statua wolności jest darem narodu francuskiego. Upamiętnia przymierze obu krajów podczas amerykańskiej rewolucji. Wzniesiona w latach 1884-1886, zaprojektowana przez Frederica Auguste'a Bartholdiego, Gustawa Eiffla i Richarda Morrisa Hunta.

Zobacz też: Filadelfia

Central Park - słynna oaza zieleni w samym sercu Manhattanu. Zajmuje 843 akry powierzchni i od 1963 jest narodowym pomnikiem historycznym USA. W dzień jest miejscem spotkań i relaksu nowojorczyków, w nocy nadal potrafi być w nim niebezpiecznie, choć regularnie patroluje go policja.

Wyspa Ellis - słynna wyspa, na której w latach 1892-1924 przyjmowano przybywających z Europy imigrantów, przez cały okres działania, stacja przyjęła 12 milionów imigrantów, zwana „Bramą do Ameryki” lub „Wyspą Łez”. Dzisiaj jest tu muzeum imigracji.

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej - założone w 1869 roku, jego zbiory liczą 32 mln eksponatów, na które składają się gatunki organizmów oraz artefakty, dwa nowoczesne laboratoria molekularne oraz jedną z największych na półkuli zachodniej bibliotek o historii naturalnej.

Metropolitan Museum of Art - najstarsze i największe muzeum w Ameryce, położone w Central Parku, posiada unikalną kolekcję malarstwa, rzeźby oraz dzieł sztuki zdobniczej ze wszystkich epok z całego świata.

Zobacz też: San Francisco

Staten Island - jeden z pięciu okręgów Nowego Jorku, są tam wzgórza, jeziora, przepiękne piaszczyste plaże, a wszystko oprawione jest bujną roślinnością, można tu zobaczyć dobrze zachowane wczesne budownictwo nowojorskie. Mieszkają tu najzamożniejsi nowojorczycy.

Centrum Rockefellera - kompleks 19 wieżowców, co roku odbywa się tam Christmas Show, na którym można zobaczyć najwyższą choinkę świata.

Times Square - plac na Manhattanie znajdujący się na skrzyżowaniu Broadwayu i Siódmej alei, uznawany za ikonę Nowego Jorku oraz centrum mody.

Dworzec Grand Central - otwarty w 1913 roku w 1947 przez „Salę zgubnych kroków” przeszło 65 mln podróżnych.

Nowy Jork jest też znany z niezwykłej ilości małych galerii i wystaw sztuki praktycznie z każdej dziedziny, od malarstwa aż po fotografię.

Ceny wstępu wahają się od kilku do kilkunastu dolarów. Niektóre muzea przez jeden dzień w tygodniu nie pobierają opłat za wejście.

Zobacz też: Wielki Kanion

Noclegi w Nowym Jorku

Najdroższe noclegi w Nowym Jorku znajdziemy na Manhattanie. Za pokój dwuosobowy w hotelu 1,2 gwiazdkowym zapłacimy od 65 dolarów. Taki sam pokój w hotelu 3,4 gwiazdkowym kosztować będzie 200 dolarów. Im dalej od ścisłego centrum miasta, tym taniej. Jednak to tylko teoria, w praktyce również w miesiącach poza sezonem trudno jest znaleźć pokój dwuosobowy w hotelu na Manhattanie za mniej niż 170 dolarów za noc. Z kolei za koło 80 dolarów za noc można znaleźć „dwójkę” w hotelu trzygwiazdkowym po drugiej stronie rzeki Hudson, w New Jersey.

Poruszanie się Nowym Jorku

Zwiedzając centrum Nowego Jorku zapomnijmy o samochodzie - olbrzymie korki i brak miejsc do parkowania sprawiają, że większość nowojorczyków nie ma własnego samochodu. Zresztą nie muszą: doskonała sieć komunikacji publicznej (metro, autobusy) sprawiają, że w każde miejsce w NY dostaniemy się bez większego problemu. Powszechnie używa się też taksówek, które zresztą są głównym typem samochodu osobowego na ulicach NY.

Jak dotrzeć z lotnika do miasta?

Z głównego lotniska im. Kennedy'ego (skrót JFK) do centrum miasta dostaniemy się bardzo łatwo. Do wyboru mamy pociąg AirTrain (na terenie lotniska bezpłatny, dojazd do stacji poza lotniskiem kosztuje około 5 dolarów). Podróż z JFK na Manhattan AirTrainem trwa około 45 minut.

Port lotniczy JFK połączony jest z Manhattanem linią A metra. Jest to najtańsza, ale i najbardziej czasochłonna opcja.

Przystanki autobusowe linii NYC Transit Blue Lines znajdują się po wschodniej stronie hali przylotów Terminalu 4 lub na Jamaica Station.

Najdroższym sposobem na dojazd do miasta jest taksówka, jeśli mamy duży bagaż zapłacimy od 60 do 80 dolarów. Ze standardowym bagażem zapłacimy ok. 55 - 70 dolarów w każde miejsce na Manhattanie.

Przy wyjściu z lotniska mogą nas zaczepiać kierowcy prywatnych samochodów, którzy będą oferować podwiezienie pod wskazany adres. Można skorzystać z ich usług, jeżeli wzbudzą nasze zaufanie. Koszt przejazdu na Manhattan będzie wtedy sporo niższy.

Zobacz też: Route 66: Matka wszystkich dróg

Wypożyczenie samochodu w Nowym Jorku?

W Nowym Jorku można też oczywiście wypożyczyć samochód. Nie polecamy tego rozwiązania (najciekawsze miejsca w okolicy znajdują się w samym mieście Nowy Jork), jednak jeśli ktoś chce wybrać się na wycieczkę po stanie Nowy Jork, to auto może się okazać nieocenione. Wypożyczalnie są drogie: ceny zaczynają się od 34 dolarów za dobę. Możemy jeździć po Nowym Jorku z ważnym polskim prawem jazdy. Wypożyczając auto trzeba też wykupić ubezpieczenie.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

REKLAMA

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

REKLAMA