Urugwaj
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
REKLAMA
REKLAMA
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przyjeżdżających do Urugwaju turystycznie na okres do 90 dni. Do przekroczenia granicy niezbędny jest polski paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 3 miesiące od daty wyjazdu z Urugwaju. Przy przekraczaniu granicy nie ma obowiązku posiadania biletu powrotnego ani okazywania określonej kwoty dewiz. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że przy wylocie z Montevideo muszą wnieść opłatę lotniskową w wysokości 24 USD (wysokość opłaty ulega zmianie).
Osoby zainteresowane przedłużeniem pobytu w Urugwaju (ponad 90 dni) powinny wcześniej zgłosić się w Urzędzie Migracyjnym (Dirección Nacional de Migración) i uzyskać stosowną zgodę. Niedopełnienie tego obowiązku obarczone jest karą pieniężną (co najmniej 20 USD), ale może również spowodować decyzję administracyjną nakazującą opuszczenie Urugwaju we wskazanym przez urząd terminie. Polacy zainteresowani pobytem czasowym (ponad 90 dni), np. w związku z planowanym podjęciem studiów czy pracy zarobkowej, powinni bezwarunkowo przed wjazdem do Urugwaju uzyskać wizę pobytową w Ambasadzie Urugwaju w Warszawie.
Przepisy celne
Obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu nasion roślin, wędlin, konserw mięsnych, świeżych artykułów spożywczych, w tym owoców. Osoby przybywające do Urugwaju otrzymują pisemną informację nt. artykułów objętych zakazem wwozu oraz formularz deklaracji celnej, którą odbiera funkcjonariusz dokonujący odprawy celnej. Urugwajskie służby weterynaryjne na granicy (w tym na lotnisku Carrasco w Montevideo) mają odpowiednie urządzenia do sprawdzania zawartości bagażu podręcznego i rekwirują towary objęte zakazem wwozu. Bezwzględny zakaz wwozu obejmuje również narkotyki i inne środki psychotropowe. W 2004 r. zintensyfikowano zwalczanie przemytu tych substancji, który jest surowo karany wieloletnim więzieniem.
Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego. W karcie wjazdowej (wypełnianej przy przekraczaniu granicy) należy podać cel, miejsce i czas pobytu w Urugwaju.
Ubezpieczenie
Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe. Uznawane są polskie polisy, ale przed wyjazdem z Polski należy zapoznać się z zakresem usług objętych ubezpieczeniem na terytorium Urugwaju. Przed podpisaniem umowy należy się upewnić, czy polisa zwalnia osobę ubezpieczoną od dodatkowych opłat przy korzystaniu z pomocy medycznej na terenie Urugwaju. Warto również wcześniej ustalić adresy i telefony placówek medycznych w Urugwaju, które będą honorowały wykupione w Polsce ubezpieczenie.
Szczepienia, służba zdrowia
W Urugwaju od wielu lat nie występują zagrożenia epidemiologiczne i nie ma obowiązkowych szczepień. W ramach profilaktyki warto jednak, odpowiednio wcześnie przed podróżą, zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Szczegółowe informacje o zalecanych szczepieniach w różnych krajach dostępne są w każdej wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Ośrodki publicznej służby zdrowia w Urugwaju są dostępne dla osób wymagających nagłej pomocy lekarskiej. Jednakże w systemie leczenia ambulatoryjnego uzgadnianie terminów wizyt lekarskich może trwać kilka tygodni. W lecznictwie prywatnym wizyta lekarska kosztuje minimum 80–100 USD. Szpitale prywatne w Urugwaju świadczą usługi medyczne na dobrym poziomie. Jeśli pacjent nie ma stosownego ubezpieczenia, szpital żąda wpłacenia zaliczki w wysokości np. 40 000 UYU (ok. 1750 USD). Po zakończeniu pobytu w szpitalu i odliczeniu wszelkich kosztów leczenia pozostała część zaliczki jest rozliczana z pacjentem.
Informacje dla kierowców
Sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych). Na autostradzie Montevideo–Punta del Este oraz na większości dróg międzydepartamentalnych (wojewódzkich) pobierane są opłaty za przejazd. Władze Urugwaju nie uznają międzynarodowego prawa jazdy. Planując dłuższy pobyt w Urugwaju, należy uzyskać lokalne prawo jazdy na podstawie rodzimego. W okresie letnim (grudzień–luty) trzeba się liczyć z tym, że czas oczekiwania na ten dokument może wynosić kilka tygodni.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń w podróżowaniu. Stała troska władz o ochronę środowiska naturalnego, stosunkowo dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i hotelowa, konkurencyjne wobec krajów UE i USA koszty utrzymania oraz relatywnie wysoki stopień bezpieczeństwa publicznego w Urugwaju sprzyjają rozwojowi turystyki, szczególnie w rejonie ujścia Rio de la Plata do Oceanu Atlantyckiego (tu usytuowany jest znany kurort Punta del Este) oraz wzdłuż całego wybrzeża atlantyckiego (do granicy z Brazylią). Turyści z Polski najchętniej odwiedzają Urugwaj w miesiącach listopad–grudzień (sezon turystyczny w Urugwaju trwa od grudnia do lutego). Wskazanym środkiem komunikacji w Urugwaju są autobusy. Główny dworzec autobusowy w Montevideo mieści się przy placu Tres Cruzes. W Urugwaju de facto nie istnieją pasażerskie linie kolejowe.
Bezpieczeństwo
Ocenia się, że przestępczość pospolita w Urugwaju jest mniejsza niż w pozostałych krajach regionu. Jednakże głównie w okresie letnim (grudzień–luty) w stolicy i w nadmorskich kurortach wzrasta nawet o 30 proc. liczba drobnych przestępstw (kradzieże kieszonkowe, kradzieże w hotelach, wyłudzenia, oszustwa, napady), których ofiarą padają zagraniczni turyści. Stąd też w tym okresie wiele atrakcyjnych miejsc i regionów turystycznych (np. plaże) jest patrolowanych przez specjalną policję (Policia Turistica). Należy unikać zwiedzania w godzinach nocnych dzielnicy portowej w Montevideo. Również poruszanie się po zachodzie słońca w starym centrum miasta (Ciudad Vieja) nie jest wskazane.
Religia, obyczaje
Podstawowe grupy etniczne: biali – 88 proc., metysi – 8 proc., czarni – 4 proc. Podstawowe wyznania: rzymskokatolickie (66 proc.), protestantyzm, judaizm. Szkoły publiczne i urzędy państwowe mają charakter świecki. W okresie karnawału (luty) organizowane są parady szkół tańca (największe w Montevideo i Paysandú) oraz imprezy folklorystyczne.
Święta
Dniami świątecznymi i wolnymi od pracy w 2006 r. są: 6 stycznia – Święto Trzech Króli, 27–28 lutego – Karnawał, 13–14 kwietnia – Wielkanoc, 19 kwietnia – Święto 33 Orientales, 1 maja – Święto Pracy, 18 maja – Święto Batalla las Piedras, 19 czerwca – Święto N. Artigasa, 18 lipca – Święto Niepodległości, 25 sierpnia – Święto Narodowe, 12 października – Święto Rasy, 2 listopada – Dzień Zaduszny, 25 grudnia – Boże Narodzenie.
Przydatne informacje
- Ambasada RP w Montevideo sugeruje, aby obywatele Polski udający się do Urugwaju przed wyjazdem zapoznali się z niniejszą informacją oraz danymi gromadzonymi na stronie internetowej Ambasady: www.embajadapoloniauruguay. com (tylko częściowo w języku hiszpańskim), jak również – w miarę możliwości i potrzeb – z informacjami publikowanymi na stronie internetowej: www.lanic.utexas.edu/la/uruguay (Latin American Network Information Center – w angielskiej, hiszpańskiej lub portugalskiej wersji językowej);
- W północnych regionach kraju, graniczących z Brazylią, miejscowa ludność używa języka portuñol lub brazilero (odmiana hiszpańsko-portugalska). Znajomość języka angielskiego jest słaba;
- Oficjalną walutą jest peso urugwajskie; w obiegu są banknoty 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 peso oraz monety: 50 centesimos, 1, 2, 5 i 10 peso. Centralny Bank Urugwaju ostrzega o pojawianiu się w obiegu fałszywych banknotów o nominale 500 i 1000 peso;
- W sklepach ceny towarów i usług podawane są w peso urugwajskich. W cenę wliczony jest podatek VAT w wysokości 23 proc., który nie jest zwracany. W wielu sklepach (głównie w super i hipermarketach) za zakupy można płacić w dolarach lub kartami American Express, VISA, MasterCard czy Diners Club. Honorowane są również czeki podróżne;
- Powszechne jest dawanie napiwków w restauracjach (5–10 proc. usługi), ale nie są one obowiązkowe. Niewielkie napiwki są dawane również portierom i bagażowym;
- Od 1 marca 2005 r. we wszystkich gmachach i urzędach publicznych obowiązuje zakaz palenia tytoniu;
- Ważniejsze telefony alarmowe: policja 911, straż pożarna 104, pogotowie ratunkowe 159, policja drogowa 5140670, policja turystyczna 222, informacja lotnicza na MPL Carrasco w Montevideo 6040329;
- Walutę należy wymieniać w oficjalnych kantorach (w dużych supermarketach, bankach itp.);
- Państwowy transport miejski jest niewystarczający. Powszechne jest korzystanie z taksówek i remises (korporacje taksówkowe dysponujące lepszymi środkami transportu i bez tradycyjnego oznakowania pojazdu). Cenę za przejazd remises warto ustalić z góry. Również w przypadku taksówek warto zorientować się wcześniej, jaki będzie koszt przejazdu;
- Różnica czasu w stosunku do Polski: (–) 3 godziny w okresie polskiej zimy i (–) 5 godzin w czasie polskiego lata.
Stolica: Montevideo
Waluta: peso urugwajskie (UYU), 1 UYU = 100 centesimos
Język urzędowy: hiszpański
źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.