REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szwajcaria - informacje i adresy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Interhome, www.interhome.pl

REKLAMA

REKLAMA

Tu znajdziecie najważniejsze adresy i informacje potrzebne podczas podróży do Szwajcarii.

Termin pobytu i pogoda

REKLAMA

Meteorolodzy uważają, że Szwajcaria jest pod względem klimatycznym małym odzwierciedleniem Europy. Sięgają tu zarówno polarne powietrze z północy, wiatry znad Atlantyku, lodowaty klimat kontynentalny jak i południowe ciepłe prądy znad Morza Śródziemnego. Góry powodują szybkie zmiany pogody na niewielkich obszarach. Szczególnie na północnym skraju Alp często występują opady. Osłonięte górskie doliny unikają nieraz wiatrów i deszczu, podczas gdy niepogoda szaleje jeszcze na szczytach.

REKLAMA

Czymś szczególnym i charakterystycznym jest wiatr halny zwany tu Föhn. Powstaje on, gdy obszar niskiego ciśnienia nad Francją doprowadza do Alp masy ciepłego powietrza z południa. Ponad górami powstaje wówczas ściana chmur, rozpływających się następnie w drodze nad doliny. Szczególnie w północnych dolinach alpejskich dochodzi wtedy do nagłych wzrostów temperatury aż do dziesięciu stopni, co może być szczególnie obciążające dla osób ze schorzeniami serca i krążenia. Natomiast powietrze w wysokogórskich dolinach, w szczególności w Engadin, ma właściwości lecznicze.

Samochód

Autostrady stanowiące połączenia pomiędzy Europą środkową i południową są często zakorkowane. W Szwajcarii na terenach zabudowanych dopuszczalna prędkość wynosi 50, na drogach krajowych 80 a na autostradach 120 km/h (w lipcu i sierpniu w wielu kantonach z uwagi na ochronę środowiska prędkość jest ograniczana nawet do 100, względnie 80 km/h).

REKLAMA

Naruszenie tych przepisów podlega surowym karom. Każdy, kto przekroczy dozwoloną prędkość o więcej niż 20 km/h, musi się liczyć z odebraniem prawa jazdy. Dotyczy to również prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu (dopuszczalna granica alkoholu we krwi wynosi: 0,5 promila).

Na autostradach oznakowanych zielonymi tablicami obowiązuje posiadanie winietki, umieszczonej za przednią szybą; można ją nabyć za 40 Franków na przejściach granicznych, w urzędach pocztowych i na stacjach benzynowych oraz w Szwajcarskim Automobil-Club (ACS), w Szwajcarskim Touring-Club (TCS) i w Szwajcarskim Klubie Motoryzacyjnym (Verkehrsclub –VCS). W biurach tego klubu dostępne są również tarcze do parkowania, bez których nie sposób parkować w centrum większości miast (tzw. błękitne strefy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W razie wypadku należy wezwać policję (Tel. 117). Telefon alarmowy wzywający pomoc, gdy w wypadku są poszkodowani lub ranni: 144; pomoc drogowa: 140.


Promy samochodowe kursują po jeziorze Bodeńskim, jeziorze Zuryskim, jeziorze Czterech Kantonów i Lago Maggiore. Przełęcze otwarte dla ruchu kołowego przez cały rok to: Bernina, Brünig, Forclaz, Jaun i Pillon. Wszystkie inne przełęcze są zwykle przejezdne od maja do października. Na przełęczy pierwszeństwo przejazdu ma pojazd jadący w górę. Tunele alpejskie, w których kursują pociągi przewożące samochody osobowe, znajdują się w Albula, Furka, Lötschberg, Simplon a także pomiędzy Klosters i Unterengadin.

O sytuacji pogodowej i stanie dróg, w szczególności w górach, informują automatyczne komunikaty dostępne pod numerami telefonu 162 lub 163. Numery te można wybierać również z zagranicy (numer kierunkowy: 0041/1). W żadnym wypadku nie należy zimą wybierać się do Szwajcarii bez kompletu łańcuchów na koła.

Kolej

Szwajcarskie Koleje Federalne (SBB) dysponują atrakcyjnymi ofertami: posiadając kartę Swiss Pass można w ciągu 4, 8, 15, 21 lub 30 dni (cena wynosi odpowiednio od 240 do 525 franków), korzystać z przejazdów w obrębie prawie całej sieci kolejowej Szwajcarii a także z tramwajów i autobusów w 36 miastach oraz uzyskać zniżki na przejazdy wieloma kolejkami linowymi i trasami panoramicznymi. Te same zasady dotyczą Swiss Card (1 miesiąc za 170 franków), przy czym karta ta upoważnia do kupowania wszelkich biletów za połowę ceny.

Wykupując Swiss Flexi Pass (1 miesiąc, cena od 230 do 420 franków) możecie korzystać ze świadczeń objętych Swiss Pass w ciągu 3, 4, 5, 6 lub 8 dowolnie wybranych dni. Dzieci i młodzież (do 6 do16 lat) podróżujące w towarzystwie przynajmniej jednego z rodziców, jeżdżą gratis. Wszyscy podróżujący młodzi ludzie do 16 roku życia płacą połowę ceny biletu. Pociągi kursują często, są wygodne i zwykle punktualne.

Poczta

Godziny otwarcia: najczęściej od poniedziałku do piątku od 7.30 do 12.00 i od 14.00 do 18.00, w soboty od 8.00 do 11.00. Porto na przesyłki zagraniczne (przesyłki typu A (A-Post) z gwarancją dostarczenia w ciągu jednego dnia oraz typu B (B-Post) – w ciągu 2-3 dni): do 20 g typ A 1,30; typ B 1,20; do 50 g typ A 2,20; typ B 1,80; do 100 g typ A 3,30; typ B 2,50 franków.

Telefon

Dzwoniąc do Szwajcarii wybieramy numer kierunkowy 0041, następnie numer kierunkowy miejscowości bez zera i numer abonenta. Chcąc dzwonić z budki należy zaopatrzyć się w kartę Taxcard, którą można nabyć na poczcie lub w kioskach.

Jeżeli chcecie zabrać do Szwajcarii swój telefon komórkowy, dowiedzcie się u swego operatora, jak wyglądają ceny za połączenia. W Szwajcarii działa trzech operatorów: Swisscom, Orange oraz Sunrise. Swisscom dysponuje najlepiej pokrywającą teren kraju siecią. Brak odbioru występuje jedynie w odległych regionach górskich.

Cło

Do Szwajcarii wolno wwieźć bez cła: 2 l alkoholu poniżej wzgl. 1 l powyżej 15 % oraz 200 papierosów. Do UE można wwozić bez cła: 1 l alkoholu powyżej 22 %, 200 papierosów lub 100 cygaretek wzgl. 50 cygar lub 250 g tytoniu, 50 g perfum lub 250 g wody toaletowej oraz inne artykuły o łącznej wartości 175 Euro.


Wynajmij dom na wakacje w Szwajcarii www.interhome.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

REKLAMA

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

REKLAMA