Szwajcaria - informacje i adresy
REKLAMA
REKLAMA
Termin pobytu i pogoda
REKLAMA
Meteorolodzy uważają, że Szwajcaria jest pod względem klimatycznym małym odzwierciedleniem Europy. Sięgają tu zarówno polarne powietrze z północy, wiatry znad Atlantyku, lodowaty klimat kontynentalny jak i południowe ciepłe prądy znad Morza Śródziemnego. Góry powodują szybkie zmiany pogody na niewielkich obszarach. Szczególnie na północnym skraju Alp często występują opady. Osłonięte górskie doliny unikają nieraz wiatrów i deszczu, podczas gdy niepogoda szaleje jeszcze na szczytach.
REKLAMA
Czymś szczególnym i charakterystycznym jest wiatr halny zwany tu Föhn. Powstaje on, gdy obszar niskiego ciśnienia nad Francją doprowadza do Alp masy ciepłego powietrza z południa. Ponad górami powstaje wówczas ściana chmur, rozpływających się następnie w drodze nad doliny. Szczególnie w północnych dolinach alpejskich dochodzi wtedy do nagłych wzrostów temperatury aż do dziesięciu stopni, co może być szczególnie obciążające dla osób ze schorzeniami serca i krążenia. Natomiast powietrze w wysokogórskich dolinach, w szczególności w Engadin, ma właściwości lecznicze.
Samochód
Autostrady stanowiące połączenia pomiędzy Europą środkową i południową są często zakorkowane. W Szwajcarii na terenach zabudowanych dopuszczalna prędkość wynosi 50, na drogach krajowych 80 a na autostradach 120 km/h (w lipcu i sierpniu w wielu kantonach z uwagi na ochronę środowiska prędkość jest ograniczana nawet do 100, względnie 80 km/h).
REKLAMA
Naruszenie tych przepisów podlega surowym karom. Każdy, kto przekroczy dozwoloną prędkość o więcej niż 20 km/h, musi się liczyć z odebraniem prawa jazdy. Dotyczy to również prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu (dopuszczalna granica alkoholu we krwi wynosi: 0,5 promila).
Na autostradach oznakowanych zielonymi tablicami obowiązuje posiadanie winietki, umieszczonej za przednią szybą; można ją nabyć za 40 Franków na przejściach granicznych, w urzędach pocztowych i na stacjach benzynowych oraz w Szwajcarskim Automobil-Club (ACS), w Szwajcarskim Touring-Club (TCS) i w Szwajcarskim Klubie Motoryzacyjnym (Verkehrsclub –VCS). W biurach tego klubu dostępne są również tarcze do parkowania, bez których nie sposób parkować w centrum większości miast (tzw. błękitne strefy).
W razie wypadku należy wezwać policję (Tel. 117). Telefon alarmowy wzywający pomoc, gdy w wypadku są poszkodowani lub ranni: 144; pomoc drogowa: 140.
Promy samochodowe kursują po jeziorze Bodeńskim, jeziorze Zuryskim, jeziorze Czterech Kantonów i Lago Maggiore. Przełęcze otwarte dla ruchu kołowego przez cały rok to: Bernina, Brünig, Forclaz, Jaun i Pillon. Wszystkie inne przełęcze są zwykle przejezdne od maja do października. Na przełęczy pierwszeństwo przejazdu ma pojazd jadący w górę. Tunele alpejskie, w których kursują pociągi przewożące samochody osobowe, znajdują się w Albula, Furka, Lötschberg, Simplon a także pomiędzy Klosters i Unterengadin.
O sytuacji pogodowej i stanie dróg, w szczególności w górach, informują automatyczne komunikaty dostępne pod numerami telefonu 162 lub 163. Numery te można wybierać również z zagranicy (numer kierunkowy: 0041/1). W żadnym wypadku nie należy zimą wybierać się do Szwajcarii bez kompletu łańcuchów na koła.
Kolej
Szwajcarskie Koleje Federalne (SBB) dysponują atrakcyjnymi ofertami: posiadając kartę Swiss Pass można w ciągu 4, 8, 15, 21 lub 30 dni (cena wynosi odpowiednio od 240 do 525 franków), korzystać z przejazdów w obrębie prawie całej sieci kolejowej Szwajcarii a także z tramwajów i autobusów w 36 miastach oraz uzyskać zniżki na przejazdy wieloma kolejkami linowymi i trasami panoramicznymi. Te same zasady dotyczą Swiss Card (1 miesiąc za 170 franków), przy czym karta ta upoważnia do kupowania wszelkich biletów za połowę ceny.
Wykupując Swiss Flexi Pass (1 miesiąc, cena od 230 do 420 franków) możecie korzystać ze świadczeń objętych Swiss Pass w ciągu 3, 4, 5, 6 lub 8 dowolnie wybranych dni. Dzieci i młodzież (do 6 do16 lat) podróżujące w towarzystwie przynajmniej jednego z rodziców, jeżdżą gratis. Wszyscy podróżujący młodzi ludzie do 16 roku życia płacą połowę ceny biletu. Pociągi kursują często, są wygodne i zwykle punktualne.
Poczta
Godziny otwarcia: najczęściej od poniedziałku do piątku od 7.30 do 12.00 i od 14.00 do 18.00, w soboty od 8.00 do 11.00. Porto na przesyłki zagraniczne (przesyłki typu A (A-Post) z gwarancją dostarczenia w ciągu jednego dnia oraz typu B (B-Post) – w ciągu 2-3 dni): do 20 g typ A 1,30; typ B 1,20; do 50 g typ A 2,20; typ B 1,80; do 100 g typ A 3,30; typ B 2,50 franków.
Telefon
Dzwoniąc do Szwajcarii wybieramy numer kierunkowy 0041, następnie numer kierunkowy miejscowości bez zera i numer abonenta. Chcąc dzwonić z budki należy zaopatrzyć się w kartę Taxcard, którą można nabyć na poczcie lub w kioskach.
Jeżeli chcecie zabrać do Szwajcarii swój telefon komórkowy, dowiedzcie się u swego operatora, jak wyglądają ceny za połączenia. W Szwajcarii działa trzech operatorów: Swisscom, Orange oraz Sunrise. Swisscom dysponuje najlepiej pokrywającą teren kraju siecią. Brak odbioru występuje jedynie w odległych regionach górskich.
Cło
Do Szwajcarii wolno wwieźć bez cła: 2 l alkoholu poniżej wzgl. 1 l powyżej 15 % oraz 200 papierosów. Do UE można wwozić bez cła: 1 l alkoholu powyżej 22 %, 200 papierosów lub 100 cygaretek wzgl. 50 cygar lub 250 g tytoniu, 50 g perfum lub 250 g wody toaletowej oraz inne artykuły o łącznej wartości 175 Euro.
Wynajmij dom na wakacje w Szwajcarii www.interhome.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.