Korsyka

REKLAMA
REKLAMA
Korsyka posiada nieporównywalny z żadnym innym miejscem urok. Już w czasach antycznej Grecji nazywano ją kalliste – piękna. Mimo, że od północnego do południowego brzegu mierzy zaledwie 183 km, a jej szerokość nie przekracza 90 km, to bardziej niż wyspę przypomina mały kontynent. 1000 km mocno poprzecinanego wybrzeża otacza masyw górski, który w odległości zaledwie 30 km od brzegu morza składa się z 70 szczytów o wysokości ponad 2000 m. Aż do czerwca na wierzchołkach gór spoczywa śnieg, podczas gdy temperatura wody w morzu osiąga 20 °C... i zachęca do kąpieli.
REKLAMA
Delikatny piasek lagun, odurzający zapach ziół
REKLAMA
Rwące rzeki, pędzące z wysokich gór w kierunku dolin, wyżłobiły strome wąwozy i głębokie przepaście. W ich dolnym biegu rzeczne wody nanoszą miejscami osady, tworzące szerokie aluwia. U ujść tych rzek położone są najpiękniejsze plaże. Część z nich jest gruboziarnista, wystawiona na działanie wiatrów i niebezpiecznych prądów morskich, natomiast w zatokach o kształcie idealnego sierpa znajdziemy drobny, delikatny, biały piasek i płytką, krystalicznie czystą wodę. Pasy wydm, pinie i laguny, skały w kolorze szarego łupka lub czerwonego granitu, genueńskie warownie, jakie znajdują się bezpośrednio w sąsiedztwie plaż, są równie fascynujące jak widok z morza na górzyste kulisy wyspy.
Podział wyspy na dwa departamenty – HauteCorse i Corse-du-Sud – odpowiada strukturom geologicznym: masyw łupkowy na północnym wschodzie z rzeką graniczną Tavignano oraz masyw granitowy w południowej części wyspy. Tylko na wschodzie za niekończącymi się plażami rozciąga się szeroka równina. W pozostałej części teren w bliskiej odległości od wybrzeża wznosi się stromo w górę. Krajobraz do ok. 500 m wysokości to głównie zbocza porośnięte macchia, które w niektórych miejscach zostały zamienione na pola rolnicze o wyglądzie tarasów.
Rozmaryn, lawenda, mirt i inne krzewy wydzielają w ciepłych promieniach słońca odurzające zapachy. Pierwsze kwitnienie przypada na okres wiosny. Następnie – od maja do czerwca – kwitną ocienione pagórki pod szlachetnymi kasztanami, tworzącymi rzadkie lasy do wysokości ok. 800 m. Jednak tam, gdzie w ziemi ryją dziki, nie spotyka się pięknych kwiatów. Wczesnym latem alpejskie łąki są rajem dla miłośników kwiatów.
Kąpiel w górskiej rzece
Urzekająco piękne są również błękitne jeziorka górskie, położone wśród skał. Do granicy występowania drzew większość wyspy porośnięta jest lasami. Czarne sosny, dęby i buki tworzą malownicze tło dla szumiących wodospadów i głębokich zatok z krystalicznie czystą wodą, które zachęcają do kąpieli w rzekach Korsyki. Nawet z najwyższych szczytów droga do morza nie jest daleka. Widoki z wierzchołków górskich i spadzistych stoków w dół aż po otwarte przestrzenie zachwycają nie tylko podróżujących. Również miejscowi nie mają dosyć widoku zachodzącego słońca, podziwianego ze swoich ulubionych miejsc.
Jak ją poznać?
REKLAMA
Wybrzeże wyspy jest doskonale przystosowane do potrzeb turystów. Osoby preferujące aktywny wypoczynek mają tu niemal nieograniczone możliwości. Mogą one na Korsyce jeździć konno lub odkrywać okolice na rowerze, uprawiać windsurfing lub nurkować w głębinach. Jednak miejscowości, w których dominuje turystyka, są zagrożone utratą swojego pierwotnego korsykańskiego charakteru, chociaż jak dotąd wielopiętrowe hotele i anonimowe miejscowości urlopowe należą raczej do wyjątków.
Turystyka jest wspierana, choć z umiarem. Często można usłyszeć, jak podróżni narzekają na zły stan dróg krajowych. Jednak są oni zadowoleni, że narzucone im powolne tempo podróżowania pozwala im na nawiązywanie kontaktów. Kto chce zwiedzić wyspę, powinien zaplanować w tym celu przynajmniej tydzień. Jedynie kierowcy rajdowi mogą szybciej „zaliczyć” Korsykę. Ale nawet po jednym tygodniu można jedynie doświadczyć małej części tego rajskiego krajobrazu. Jedynym rozwiązaniem jest spędzenie tu kolejnego urlopu.
Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".
Wynajmij dom lub apartament na wakacje na Korsyce.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA