REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Golf, jazda konna, żeglowanie... we Francji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Interhome, www.interhome.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jest wiele możliwości spędzenia wakacji we Francji. Znużeni paryskimi kawiarniami mogą chwycić w dłoń wiosło lub szot, wsiąść na rower lub konia, zanurkować lub... pograć w golfa.

Golf

Dopiero w latach 80-tych moda na golfa dotarła do Prowansji. Dziś istnieje tu już kilkanaście pól, otwartych przez cały rok. Oferta obejmuje od jedynego publicznego pola golfowego w Miramas poprzez zbudowane już w roku 1935, lecz później przekształcone Golf Club Aix-Marseille i zaprojektowane przez Severiano Ballesteros urządzenia Pont Royal Golf Club aż po Golf de Servanes w Alpilles i Golf de la Valdaine w Drôme Provençale.

REKLAMA

Kanu i kajak

Niektóre z najpiękniejszych we Francji terenów dla kajakarzy i kanadyjkarzy znaleźć można właśnie w Prowansji lub wokół niej. Atrakcyjny dla sportowców jest przede wszystkim wąwóz Verdon. Raczej dla doświadczonych wodniaków są także wąwozy Ardèche. W szczycie sezonu rezerwacja jest nieodzowna! Łatwiejsze trasy, nadające się także na rodzinne wycieczki, są na rzece Gardon w departamencie Gard lub spływ rzeką Sorgue w departamencie Vaucluse.

Wspinaczka

Dla wspinaczy ekstremalnych w Europie przełom rzeki Verdon jest wymarzonym celem. Niemal tysiąc tras ze wszystkimi stopniami trudności urządzono na wapiennych skałach wysoko ponad rzeką. Status kultowy ma Falaise de l'Escalès, licząca 300 m wysokości pionowa ściana bez jednego występu pozwalającego na odpoczynek. Początkujących jak i zaawansowanych kuszą skały w Sainte-Victoire koło Aix, w dolinie Aiguebrun koło Buoux w regionie Luberon, w Dentelles de Montmirail, a także ściany wspinaczkowe między niebem a morzem w Calanques.

Jazda rowerem

Dla rowerzystów największym wyzwaniem jest oczywiście Mont Ventoux, »Olbrzym Prowansji«, ze swoim nagim wierzchołkiem na wysokości 1909 m. Latem setki amatorów pedałują po serpentynach w kierunku szczytu, mijając po drodze pomnik Toma Simpsona, który nafaszerowany środkami dopingującymi zmarł podczas jednego z etapów Tour-de-France pod szczytem Ventoux. Wygodniejszy jest za to liczący 236 km oznakowany szlak rowerowy przez region Luberon od Cavaillon przez Apt, Forcalquier, Manosque oraz Lourmarin na bezpiecznych ścieżkach i z tanimi kwaterami, gdzie można także wypożyczyć rowery, lub szlak długości 37 km wokół Valréas na północy. Natomiast równiutko jak stół ułożona jest gęsta sieć dróg i dróżek na nizinie Camargue.

Jazda konna

Białe konie w błękitnej wodzie obok różowych flamingów - marzeniem wszystkich jeźdźców jest Camargue, bagienna kraina u ujścia Rodanu. Ale ostrożnie: podczas letnich wakacji Camargue jest zbyt zatłoczona, i czasem oczekiwana promenade à cheval okazuje się tylko krótką przejażdżką na kulawej szkapie wokół wyschniętego stawu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żeglarstwo

Marsylia najpóźniej po milenijnym wyścigu »The Race« stała się synonimem miejsca rozgrywania wielkich regat. W departamencie Bouches-du-Rhône położonych jest około 20 portów z niemal 13 000 miejscami do cumowania łodzi. Popularności jako miejsca rejsów pod żaglami przysparzają Marsylii przede wszystkim okoliczne wyspy takie jak Frioul (z własnym portem), spopularyzowany przez powieściopisarza Aleksandra Dumasa Château d'If, zamek hrabiego Monte Christo, ale także wyspa Planier z latarnią morską i bliskość rejonu Calanques. Ta bliskość skalnego raju przynosi też wymierne korzyści mniejszym portom Cassis i La Ciotat, oferującym łącznie około 2500 kotwicowisk.

Nurkowanie

Optymalne warunki do nurkowania znajdziemy przede wszystkim na skalistym wybrzeżu i w klarownej wodzie wokół wysp u wybrzeży Marsylii. W stolicy regionu Morza Śródziemnego działają dziesiątki klubów nurkowych, organizujących wyprawy łodziami m.in. na wyspy Frioul czy archipelag Rio w rejonie Calanques. U wybrzeży wysp, na głębokości dostępnej także dla wyćwiczonych amatorów, leżą wraki statków, z których część zatonęła 2000 lat temu. W zatoce La-Mugel koło La Ciotat urządzono nawet park podwodny.

Wędrówki

Prowansja z całą różnorodnością swoich krajobrazów czeka na ludzi, którzy zechcą zdobyć ją pieszo. Do klasycznych celów wędrówek należą Dentelles de Montmirail, strzeliste płyty wapienne, podziurawione przez wiatr i deszcz. W zasięgu wzroku leży ostatni krzyk wśród poszukujących wrażeń wędrowców: w lipcu i sierpniu organizowane są nocne wyprawy z biwakiem na górę Mont Ventoux. Przepiękne szlaki, z których roztaczają się niepowtarzalne widoki, czekają na nas w górskich masywach Luberon, Sainte-Baume, Sainte-Victoire, w Calanques de Marseille i wśród skał Corniche des Crêtes między Cassis a La Ciotat.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".


Wynajmij dom na wakacje w Prowansji.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA