REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Golf, jazda konna, żeglowanie... we Francji

Interhome, www.interhome.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jest wiele możliwości spędzenia wakacji we Francji. Znużeni paryskimi kawiarniami mogą chwycić w dłoń wiosło lub szot, wsiąść na rower lub konia, zanurkować lub... pograć w golfa.

Golf

Dopiero w latach 80-tych moda na golfa dotarła do Prowansji. Dziś istnieje tu już kilkanaście pól, otwartych przez cały rok. Oferta obejmuje od jedynego publicznego pola golfowego w Miramas poprzez zbudowane już w roku 1935, lecz później przekształcone Golf Club Aix-Marseille i zaprojektowane przez Severiano Ballesteros urządzenia Pont Royal Golf Club aż po Golf de Servanes w Alpilles i Golf de la Valdaine w Drôme Provençale.

REKLAMA

Kanu i kajak

Niektóre z najpiękniejszych we Francji terenów dla kajakarzy i kanadyjkarzy znaleźć można właśnie w Prowansji lub wokół niej. Atrakcyjny dla sportowców jest przede wszystkim wąwóz Verdon. Raczej dla doświadczonych wodniaków są także wąwozy Ardèche. W szczycie sezonu rezerwacja jest nieodzowna! Łatwiejsze trasy, nadające się także na rodzinne wycieczki, są na rzece Gardon w departamencie Gard lub spływ rzeką Sorgue w departamencie Vaucluse.

Wspinaczka

Dla wspinaczy ekstremalnych w Europie przełom rzeki Verdon jest wymarzonym celem. Niemal tysiąc tras ze wszystkimi stopniami trudności urządzono na wapiennych skałach wysoko ponad rzeką. Status kultowy ma Falaise de l'Escalès, licząca 300 m wysokości pionowa ściana bez jednego występu pozwalającego na odpoczynek. Początkujących jak i zaawansowanych kuszą skały w Sainte-Victoire koło Aix, w dolinie Aiguebrun koło Buoux w regionie Luberon, w Dentelles de Montmirail, a także ściany wspinaczkowe między niebem a morzem w Calanques.

Jazda rowerem

Dla rowerzystów największym wyzwaniem jest oczywiście Mont Ventoux, »Olbrzym Prowansji«, ze swoim nagim wierzchołkiem na wysokości 1909 m. Latem setki amatorów pedałują po serpentynach w kierunku szczytu, mijając po drodze pomnik Toma Simpsona, który nafaszerowany środkami dopingującymi zmarł podczas jednego z etapów Tour-de-France pod szczytem Ventoux. Wygodniejszy jest za to liczący 236 km oznakowany szlak rowerowy przez region Luberon od Cavaillon przez Apt, Forcalquier, Manosque oraz Lourmarin na bezpiecznych ścieżkach i z tanimi kwaterami, gdzie można także wypożyczyć rowery, lub szlak długości 37 km wokół Valréas na północy. Natomiast równiutko jak stół ułożona jest gęsta sieć dróg i dróżek na nizinie Camargue.

Jazda konna

Białe konie w błękitnej wodzie obok różowych flamingów - marzeniem wszystkich jeźdźców jest Camargue, bagienna kraina u ujścia Rodanu. Ale ostrożnie: podczas letnich wakacji Camargue jest zbyt zatłoczona, i czasem oczekiwana promenade à cheval okazuje się tylko krótką przejażdżką na kulawej szkapie wokół wyschniętego stawu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żeglarstwo

Marsylia najpóźniej po milenijnym wyścigu »The Race« stała się synonimem miejsca rozgrywania wielkich regat. W departamencie Bouches-du-Rhône położonych jest około 20 portów z niemal 13 000 miejscami do cumowania łodzi. Popularności jako miejsca rejsów pod żaglami przysparzają Marsylii przede wszystkim okoliczne wyspy takie jak Frioul (z własnym portem), spopularyzowany przez powieściopisarza Aleksandra Dumasa Château d'If, zamek hrabiego Monte Christo, ale także wyspa Planier z latarnią morską i bliskość rejonu Calanques. Ta bliskość skalnego raju przynosi też wymierne korzyści mniejszym portom Cassis i La Ciotat, oferującym łącznie około 2500 kotwicowisk.

Nurkowanie

Optymalne warunki do nurkowania znajdziemy przede wszystkim na skalistym wybrzeżu i w klarownej wodzie wokół wysp u wybrzeży Marsylii. W stolicy regionu Morza Śródziemnego działają dziesiątki klubów nurkowych, organizujących wyprawy łodziami m.in. na wyspy Frioul czy archipelag Rio w rejonie Calanques. U wybrzeży wysp, na głębokości dostępnej także dla wyćwiczonych amatorów, leżą wraki statków, z których część zatonęła 2000 lat temu. W zatoce La-Mugel koło La Ciotat urządzono nawet park podwodny.

Wędrówki

Prowansja z całą różnorodnością swoich krajobrazów czeka na ludzi, którzy zechcą zdobyć ją pieszo. Do klasycznych celów wędrówek należą Dentelles de Montmirail, strzeliste płyty wapienne, podziurawione przez wiatr i deszcz. W zasięgu wzroku leży ostatni krzyk wśród poszukujących wrażeń wędrowców: w lipcu i sierpniu organizowane są nocne wyprawy z biwakiem na górę Mont Ventoux. Przepiękne szlaki, z których roztaczają się niepowtarzalne widoki, czekają na nas w górskich masywach Luberon, Sainte-Baume, Sainte-Victoire, w Calanques de Marseille i wśród skał Corniche des Crêtes między Cassis a La Ciotat.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".


Wynajmij dom na wakacje w Prowansji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pasażerów czeka armagedon. Paraliż taxi w Polsce

W artykule opublikowanym w środę w “Rzeczpospolitej” omówiono problem, który dotknął taksówki w Polsce. Nowe przepisy spowodowały paraliż w tej branży, a pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość. 

Tyle muszą kosztować elektryki, żeby Polacy przesiedli się z aut spalinowych. Ważna wiadomość dla producentów

Prawie jedna czwarta Polaków rozważa przesiadkę na samochody elektryczne, co stanowi historyczny wynik. Jednak wysokie ceny i brak rozbudowanej infrastruktury ładowania stanowią przeszkodę.

Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

REKLAMA

Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

REKLAMA