REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywny wypoczynek we Włoszech

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Interhome, www.interhome.pl

REKLAMA

REKLAMA

Dla aktywnych i żądnych przygód turystów nie zabraknie we Włoszech atrakcji – od gry w golfa i kąpieli termalnych, przez narty, jazdę rowerem i wspinaczkę, po połów ryb na pełnym morzu i nurkowanie.

Chodzenie po górach & wspinaczka górska

REKLAMA

Możliwości atrakcyjnych wspinaczek oferują całe włoskie Alpy, na czele z czterotysięcznikami w dolinie Aosty. Trasy wspinaczkowe, zwane tu vie ferrate, zaopatrzone w stalowe haki, stalowe liny, drabiny i dobrze zabezpieczone urządzenia do wspinaczki, ciągną się przez Dolomity i umożliwiają zakosztowania uroków wspinaczki po skalistych zboczach również tym turystom, którzy nie mają dużego doświadczenia. A na skalnych ścianach ponad morskimi falami w okolicach Finale Ligure wyznaczają sobie miejsce spotkania tzw. freeclimber, zapaleńcy, pokonujący strome ściany bez jakichkolwiek wspomagających przedmiotów czy przyrządów, za wyjątkiem lin i haków zabezpieczających przed upadkiem.

Golf

Piękne pola golfowe znajdziecie Państwo przede wszystkim w Lombardii, Wenecji Euganejskiej i w środkowych Włoszech.

Połowy ryb na pełnym morzu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczególnie interesującą propozycję stanowi pescaturismo: w wielu miejscowościach rybackich można wypłynąć nocą wraz z rybakami na połów i pomagać im przy pracy. A zakończenie stanowi smaczny rybny posiłek. Stosowne informacje znajdziemy w urzędach do spraw turystyki.

Jazda rowerem

REKLAMA

Sportowa jazda rowerowa jest we Włoszech bardzo rozpowszechniona, w weekendy duże grupy rowerzystów wyjeżdżają w plener. Wygodne wycieczki rowerowe względnie wędrówki z rowerami są rzadsze, do tego brak jest w wielu miejscowościach ścieżek rowerowych. Lepiej jest zaufać fachowemu organizatorowi rowerowych imprez, który wybierze dla zorganizowanej grupy najspokojniejsze trasy.

Natomiast w wielu miastach, położonych przede wszystkim na Nizinie Padańskiej, takich jak Ferrara, Ravenna czy Mantua istnieje w wielu hotelach lub na dworcach możliwość wypożyczenia rowerów, umożliwiających wygodne zwiedzanie starych centrów miast. W górach wypożyczane są rowery górskie, do których dodawane są mapy z oznaczonymi szlakami. Możliwość wynajmu rowerów istnieje również w miejscowościach kąpieliskowych, na przykład nad Adriatykiem, co daje możliwość zwiedzenia delty Padu lub jazdy wzdłuż niekończących się nadmorskich promenad.

Jazda konna

Wszędzie tam, gdzie rozciągają się piękne krajobrazy i gdzie docierają turyści, napotykamy na stajnie jeździeckie. Urzędy do spraw turystyki są zaopatrzone w odpowiednie adresy. Jedna godzina konnej jazdy kosztuje do 12 do 20 Euro. Również wiele gospodarstw wiejskich trzyma konie, są to z reguły gospodarstwa agroturystyczne, wynajmujące gościom zarówno pokoje jak i konie do jazdy wierzchem.

Nurkowanie

Odcinki wybrzeża szczególnie korzystne i interesujące dla nurkowania znajdziecie Państwo np. w Ligurii na półwyspie Portofino, i na odcinku wybrzeża Cinque Terre. Nad górnym Adriatykiem korzystnie jest nurkować przy wybrzeżu klifowym w okolicach Triestu przy Castello di Miramare. Dalej na południe w rejonie Marche, nurków przyciąga skała Monte Conero w okolicach Sirolo. W Toskanii polecić można obok rejonu wysp, przede wszystkim półwysep Monte Argentario. W Lacjum miejscem spotkań nurków jest przylądek San Felice Rezerwatu Przyrody Circeo w okolicach Sabaudii lub na wyspach Ponza i Ventotene.


Na południu Włoch do absolutnej czołówki należą wyspy Tremiti, obcas włoskiego buta Santa Maria di Leuca oraz dno morskie przy półwyspie Isola di Capo Rizzuto a także u brzegów Sycylii w pobliżu cieśniny Messyńskiej. W Basilikata nurkowie spotykają się na wybrzeżu w pobliżu miejscowości Maratea a w Kampanii fascynują ich groty Palinuro oraz przylądek na półwyspie sorrentyńskim, ale zanurkować można również do ruin rzymskich willi na dnie morskim u wybrzeży miejscowości Baje w pobliżu Neapolu.

Kąpiele termalne

W ostatnich latach wielką popularnością cieszą się znów kąpieliska termalne. Dziś gustują w nich już nie tylko kuracjusze w podeszłym wieku, ale całkiem spora rzesza ludzi, poszukujących relaksu i pragnących zrobić coś dobrego dla swego ciała. Dlatego kurorty przestawiły się na sygnalizowane obecnie potrzeby i oferują wszędzie ośrodki typu fitness, wellness i salony piękności. Włochy to kraj o wulkanicznej przeszłości, dlatego też nietrudno tu znaleźć renomowane miejscowości z gorącymi źródłami: wymienić tu można Abano i Montegrotto Terme położone pośród wzgórz Euganejskich, następnie Montecatini, Saturnia i Chianciano Terme w Toskanii oraz położone w Lacjum Viterbo i Fiuggi.

Wędrówki

REKLAMA

Całe Włochy od północy na południe przemierzyć można pieszo wytyczoną trasą wędrówek Sentiero d'Italia. Lecz na wszelki wypadek dobrze jest zaopatrzyć się w szczegółowe materiały wspomagające orientację, bowiem od czasu do czasu w oznakowaniu szlaku występują mylące luki.

Jako teren do wędrówek najlepiej przygotowany jest cały obszar alpejski, poczynając od doliny Aosty, poprzez Południowy Tyrol aż do Alp Karnickie we Friaul. Rzadko uczęszczane trasy dalekich wędrówek ciągną się przez piemoncki grzbiet alpejski, prowadząc aż do Morza Liguryjskiego. Górzysty region wybrzeża Ligurii oferuje czarowne trasy wędrówek, prowadzące przez bujne śródziemnomorskie zarośla zwane tu marchia,z zapierającymi dech w piersiach widokami na morze.

Fantastyczne krajobrazy rozciągają się przed naszymi oczyma na trasach wędrówek wyznaczonych przez góry Parku Narodowego Parco Monti Sibillini położonego pomiędzy Umbrią i regionem Marche. To samo dotyczy Parku Narodowego w Abruzji a także Monte Pollino, rozciągającego się pomiędzy Kalabrią i Basilikata, oba z nich obejmują wspaniałe górskie krajobrazy. Urzędy do spraw turystyki zaopatrzą nas z łatwością w adresy doświadczonych przewodników górskich a także umożliwią kontakt z organizatorami wycieczek grupowych.

Sporty zimowe

Cały obszar włoskich Alp oferuje wprost perfekcyjną sportową infrastrukturę, począwszy od miejscowości narciarskich jak Sestriere w Alpach Piemonckich poprzez dolinę Aosty aż do wapiennych masywów Dolomitów i Alp Karnickich we Friaul. Trudno byłoby znaleźć nieco większą miejscowość narciarską, pozbawioną śnieżnego parku dla snowboardowców lub „lodowych pałaców“ dla łyżwiarzy.

Szczególnie piękne trasy przygotowane pod biegi narciarskie znajdziecie Państwo w dolinach Gran Paradiso w dolinie Aosty, w południowym Tyrolu, w Trentino i w Alpach Karnickich. Ale interesujące tereny narciarskie leżą również dalej na południe, na przykład w Apeninach w masywie Abetone w okolicach Sestola lub jeszcze dalej, w Abruzzo, na trasach zjazdowych Pescasseroli.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".

  

Wynajmij dom na wakacje we Włoszech - tutaj.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA