REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wymiana oleju silnikowego i filtra oleju

Każdy kierowca prędzej czy później musi wymienić olej silnikowy oraz jego filtr. Nie jest to skomplikowane, więc możemy zaoszczędzić na warsztacie oraz lepiej poznać swój samochód. Oto jak wymienić olej silnikowy i filtr oleju,

Pomyłka przy tankowaniu. Co zrobić?


Pistolety od dystrybutorów oleju napędowego i benzyny nieco się różnią: głównie plastikowej osłony i średnicą rury wlewowej. Czasem jednak może dojść do pomyłki przy tankowaniu, co wtedy zrobić?

Jak przewozić długi ładunek?

Wielu kierowcom zdarzają się sytuacje, gdy muszą przewieźć coś, co nie mieści się wewnątrz ich pojazdu. Przewożąc długi ładunek musimy pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

Jaki wybrać płyn do chłodnicy?


Płyn do chłodnicy starzeje się tak jak każdy inny. Dlatego trzeba pamiętać o regularnej jego wymianie.

REKLAMA

Jak odzyskać odebrane prawo jazdy?


Na skutek różnych wydarzeń, policja może odebrać kierowcy uprawnienia do kierowania danym rodzajem pojazdów lub wszystkimi pojazdami. Po upływie czasu, na który prawo jazdy zostało odebrane, możemy ubiegać się o jego zwrot.

Tekstylne łańcuchy śniegowe

Alternatywą dla klasycznych, metalowych łańcuchów, są wygodniejsze i szybsze do założenia łańcuchy tekstylne. Mogą okazać się niezbędne kiedy w trudnych warunkach, przy dużej ilości śniegu, ruszenie z miejsca okaże się niemożliwe.

Łańcuchy tekstylne na opony

Gdy spadnie dużo śniegu, w niektórych sytuacjach kierowcy nie poradzą sobie bez zakładania łańcuchów na opony. Alternatywą dla powszechnie znanych, ciężkich metalowych łańcuchów są łańcuchy tekstylne.

Ładowanie akumulatora bezobsługowego

Akumulatory nowej generacji nazywane są „bezobsługowymi”. Ta nazwa może nieco mylić, ponieważ jeżeli taki akumulator zostanie rozładowany, możemy go naładować przy pomocy powszechnie znanego prostownika.

REKLAMA

Jak działa dyfuzor?


Dyfuzor to jeden z elementów aerodynamicznych pojazdu, poprawiający docisk do podłoża. Wielu ludzi o istnieniu dyfuzora dowiedziało się w 2009 roku, kiedy ten element wzbudził duże kontrowersje w świecie Formuły 1.

Koło zapasowe w sprayu - jak go używać?

W nowych autach najczęściej spotykanym widokiem po otwarciu  miejsca na koło zapasowe - jest brak koła zapasowego. Producenci oferują tańszą alternatywę - puszkę z awaryjnym uszczelniaczem opon. Jest łatwa w obsłudze i pozwala na szybkie pozbycie się "kapcia".

Jak stosować koło zapasowe w sprayu?

Coraz częściej, w nowych autach producent zamiast dać koło zapasowe lub dojazdówkę, dodaje puszkę z kołem zapasowym w spray’u. Awaryjny uszczelniacz opon to prosty w obsłudze sposób na „kapcia”.

Dodatkowe lusterka do samochodu


Jeżeli ciągniemy naszym pojazdem przyczepę o dużych gabarytach (np. kempingową), seryjne lusterka nie zapewniają nam odpowiedniej widoczności. Aby poprawić komfort i bezpieczeństwo podróży z przyczepą należy zamontować dodatkowe lusterka.

Kolizja ze zwierzęciem- odszkodowanie


Zderzenie ze zwierzęciem leśnym czy gospodarczym może być bardzo groźne. W przypadku poszkodowanych pasażerów lub kierowcy pojazdu, polisa NNW wypłaci należne odszkodowanie. Trudniej jest uzyskać kompensatę za uszkodzony samochód.

Kino w samochodzie – o czym pamiętać?

Niewątpliwie multimedialny system poprawi komfort podróży naszych dzieci i ułatwi pokonywanie dłuższych dystansów. Nie należy do tanich inwestycji, dlatego warto dobrze się zastanowić, co chcemy uzyskać i na jak długo.

Jak prawidłowo holować samochód?

Na pierwszy rzut oka holowanie samochodu wydaje się być prostą czynnością. Niestety, pozory mylą, więc przed holowaniem pojazdu trzeba zapoznać się z kilkoma zasadami związanymi z bezpieczeństwem i obsługą holowanego pojazdu.

Jak dbać zimą o szyby?


Późna jesień, zima i wczesna wiosna to okres wybitnie nieprzychylny kierowcom. Śnieg i lód osadzają się na szybach, które dodatkowo szybko się brudzą i parują. Wystarczy jednak znać kilka prostych zasad, a zimowy problem z widocznością stanie się mniejszy.

Czym różni się kompresor od turbosprężarki?


Zarówno kompresor, jak i turbosprężarkę montuje się w samochodach w celu zwiększenia mocy i momentu obrotowego silnika.

Czym jest turbodziura?


Turbodziura to czas, jaki upływa od wciśnięcia pedału gazu to wkręcenia się turbosprężarki w pełne obroty. Turbodziura odczuwalna jest we wszystkich autach z turbosprężarką. Po wciśnięciu gazu trzeba chwilę zaczekać, aż auto zacznie przyspieszać.

Badania psychotechniczne dla kierowców


Kierowcy zawodowi w regularnych odstępach czasu muszą być poddawani badaniom psychotechnicznym, które sprawdzają ich sprawność i zdolność do prowadzenia pojazdów. Również kierowcy, którzy z różnych przyczyn stracili prawo jazdy lub spowodowali wypadek, zostają skierowani na takie badania.

Jak zmienić koło?

Zmiana koła w bolidzie mechanikom w F1 zajmuje to kilka sekund. My nie musimy robić tego tak szybko, najważniejsza jest dokładność i bezpieczeństwo.

Wymiana koła krok po kroku

Najważniejsze przy wymianie koła jest ostrożność i dokładność, aby samochód nie spadł nam z podnośnika a felga została dobrze dokręcona do piasty.

Top Model: Mercedes CLS AMG


Najnowszy model CLS został zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Paryżu. W czasie wystawy samochodowej w Los Angeles zaprezentowano Mercedesa CLSa AMG. Jest to najmocniejsza seryjna wersja czterodrzwiowego coupe.

Jaki wpływ na samochód ma opór powietrza?

Opór powietrza to jeden z czynników stanowiących o osiągach naszego samochodu, a także o spalaniu. Podpowiadamy więc, jaki wpływ na nasz pojazd ma opór.

Jak działa filtr cząstek stałych?

Filtr cząstek stałych montowany jest w samochodach z silnikami Diesla. To dzięki niemu te silniki mogą spełniać ekologiczną normę Euro 4, a zatem być ciągle w użyciu. Podpowiadamy, jak działa taki filtr.

BMW Serii 6 Cabrio


BMW zaprezentowało zdjęcia i dane techniczne najnowszej generacji Serii 6 w wersji Convertible, czyli cabrio. Auto wejdzie do sprzedaży wiosną 2011 roku.

Wyjaśniamy czym jest AC

Jeżdżąc samochodem musimy być przygotowani na ewentualne, nieprzewidziane zdarzenia, takie jak stłuczki. Jeśli nie chcemy sami ponosić kosztów naprawy auta lub boimy się kradzieży, warto wykupić ubezpieczenie AC.

Jak usunąć złamany kluczyk z zamka drzwi?

Są takie dni, kiedy przedmioty martwe wydają się być złośliwe. Jeśli przypadkowo złamie nam się kluczyk w zamku drzwi z pewnością możemy mówić o pechu. Podpowiadamy, w jaki sposób wyjść z opresji.

Śladami Sommelierów: Winnica nad środkową Wisłą


Winnica Doliny Środkowej Wisły jest położona w bliskiej odległości od rzeki. Podróżując tam samochodem będziemy mogli podziwiać piękno fauny i flory a ponadto rozkoszować się produkowanym, w tej części Polski, winem.

Samochodem na Stok: Międzybrodzie – Góra Żar

Na południowych stokach góry Żar znajduje się jest kolejka linowo - terenowa. Jest to kolejka torowa. Kolejka jedzie 1600 kilometrową trasą, która przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Ważne jest, że trasa jest również sztuczne naśnieżana i do tego oświetlona, co ułatwia szusowanie nawet w najtrudniejszych warunkach.

Samochodem na Stok: Korbielów

Korbielów to jeden z bardziej atrakcyjnych kurortów położonych w Beskidach. Dogodna lokalizacja zachęca do wybierania tego miejsca za cel weekendowych wypadów samochodem na narty.

Samochodem na stok: Karpacz

Krajobraz Karpacza składa się z kilku niewysokich wzgórz tj. Pohulanka, Karpatka czy też Góra Saneczkowa. Miasto położone jest w Dolinie Łomnicy zaraz u podnóża Śnieżki.

Samochodem na Stok: Kasina Wielka

Duża wieś Kasina Wielka jest położona w malowniczej dolinie potoku Węglówka. Usytuowana jest u podnóży Śnieżnicy i Lubogoszcza na terytorium Beskidu Wyspowego. Na jej terenie znajduje się jedna z najdłuższych tras narciarskich w kraju.

Samochodem na stok: Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska położona jest na pograniczu Podhala i Spisza Zamagurskiego. Od lat stanowi prawdziwy raj dla narciarzy. Przedstawiamy kilka ważnych informacji na temat warunków narciarskich i możliwości dojazdu do tego kurortu.

Samochodem na Stok: Bełchatów

Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk to kompleks narciarski, który został wybudowany na zwałach kopalnianych. Bełchatów – wcześniej znany z wydobycia pokładów węgla brunatnego - obecnie słynie z rekreacji podczas sezonu zimowego.

Samochodem na stok: Arłamów


Arłamów położony jest w województwie podkarpackim zaledwie 30 km od Ustrzyk Dolnych. Jako kurort nie odznacza się niczym szczególnym spośród setek innych zlokalizowanych na terytorium Polski. Brak rozgłosu tego miejsca może mieć związek z istnieniem na jego terenie Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów.

Śladami sommelierów: Podstolice

Winiarnia w Podstolicach usytuowana jest w powiecie Garwolin. Początkowo hodowla opierała się na polskich szczepach winogron, by finalnie ustąpić miejsca specjalnej odmianie winorośli .

Muzea motoryzacji: Otrębusy k. Warszawy


Wszyscy fani motoryzacji powinni zobaczyć muzeum w Otrębusach niedaleko Warszawy. Do jego ekspozycji zalicza się 300 zabytkowych pojazdów.

Opel Zafira A (1999-2005)

Bazując na podzespołach Astry II, Opel zbudował auto do konkurowania z przebojowym Renault Scenic. Udało się?

Jak krok po kroku zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy?

Sam koszt jaki musimy ponieść na rejestrację pojazdu w wydziale komunikacji, przybliżony jest do kwoty ok. 300zł. Podpowiemy jak dokonać wszystkich formalności.

Czy na quada potrzebne jest prawo jazdy?

Quady są w naszym kraju coraz popularniejsze. Znakomita większość właścicieli tych pojazdów eksploatuje je na drogach niepublicznych bądź zdecydowanie w terenie.

Felgi: polerować, malować czy chromować?


Jest kilka sposobów na poprawę wyglądu naszych felg. Możemy je wypolerować, pomalować lub pochromować. Niektóre z tych czynności możemy wykonać samemu, inne trzeba zlecić specjaliście.

Felga: polerowanie, malowanie czy chromowanie?

Nie od dziś wiadomo, że chromowane elementy auta stały się pewnego rodzaju wyznacznikiem prestiżu. Auta wyposażone w pakiety chromowanych dodatków i chromowane felgi, błyszczą i zwracają na siebie uwagę. A jak wygląda sytuacja, kiedy sami chcielibyśmy dodać swojemu pojazdowi troszkę blasku, a przy tym zaoszczędzić?

Tuning bez konsekwencji - ulepszaj auto zgodnie z prawem

Poprawianie wyglądu seryjnego auta, czyli tuning, staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Czy możemy w pojeździe modyfikować wszystko bez konsekwencji przy kontroli drogowej?

Podróże kulinarne: jaka jest naprawdę kuchnia śląska?


Na kuchnie śląską składają się kluski śląskie, żurek czy też karminadle. Jeśli będziemy kiedykolwiek na terenie województwa śląskiego, warto zatrzymać się w prawdziwej śląskiej restauracji, aby doświadczyć tej kuchni i przekonać się o jej uniwersalizmie.

Kulinarne podróże: co jada się w Wielkopolsce?


Kuchnia Wielkopolska podobnie jak galicyjska ukształtowana została na podstawie uwarunkowań historycznych. Dziś jej głównym składnikiem są nie tylko pyry tudzież rogale marcińskie, lecz także mniej popularna zalewajka.

Kulinarne podróże: co jada się w Warszawie?


Kuchnia charakterystyczna dla Stolicy nie zawsze pokrywa się tą, która jest rozpowszechniona w województwie. Ma ona swoje własne cechy. Historycznie kuchnia warszawska czerpała pełnymi garściami z prostej kuchni wiejskiej oraz z różnych europejskich kuchni tj: francuskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

Kulinarne podróże: jaka jest naprawdę kuchnia galicyjska?

Kuchnia galicyjska po dziś dzień króluje na stołach krakowskich restauracji. Z tą różnicą, iż coraz częściej jest modyfikowana i ubarwiana akcentami europejskimi.

Kulinarne podróże: co jada się na Warmii i Mazurach?


Mazury to atrakcyjny turystycznie region także podczas zimy. Bogactwo fauny i flory tego regionu oraz duża ilość zabytków nie może nam przysłonić złożoności tamtejszej kuchni.

Kulinarne podróże: jakie potrawy wybierać w kuchni góralskiej?


W sezonie zimowym wybieramy się w góry na narty czy snowboard. Na stoku często zastanawiamy się co wybrać z obszernej karty menu. Oto kilka rekomendacji kulinarnych, które pozwolą nam przygotować się do kulinarnej uczty.

Kulinarne podróże: co warto wiedzieć o kuchni kujawskiej

Kuchnia kujawska to we współczesnym rozumieniu obszar województwa kujawsko-pomorskiego. Jej głównym składnikiem jest gęś, kaczka czy też drób, który uzupełniany jest obecnością śledzia na stole.

REKLAMA