REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skoda Octavia I: wymiana krok po kroku przednich tarcz i klocków hamulcowych

Robert Kuśpiel
Wymiana krok po kroku klocków i tarcz hamulcowych
Wymiana krok po kroku klocków i tarcz hamulcowych

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym, pokażemy jak wymienić klocki i tarcze hamulcowe w Octavii I. Cała operacja wymaga trochę czasu, lecz nie należy do bardzo skomplikowanych. Poniżej, znajduje się opis krok po kroku, jak wykonać taką wymianę.

Zaczynamy od zakupu nowych tarcz i klocków. Tutaj mamy szerokie pole manewru. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela. My sugerujemy kupić materiały lepszych producentów. Poniekąd, hamulce są bardzo ważne w naszym samochodzie.

REKLAMA

Zobacz też: Jak wymienić mechanizm opuszczania szyb w Skodzie Octavii?

Co będzie nam potrzebne?

• Klucz nasadowy 18
• Klucz imbusowy 7
• Klucz do kół
• Lewarek
• Szczotka druciana
• 2 młotki
• Kombinerki

Zaczynamy od poluzowania śrub koła. Unosimy samochód do góry i odkręcamy do końca śruby mocujące koło. Zdejmujemy koło i mamy już swobodny dostęp. Najlepiej przygotować jakiś drewniany klocek i opuścić na niego samochód. Da nam to większą pewność, że samochód nie spadnie z podnośnika. Możemy również podłożyć kilka cegieł i na nie położyć deskę i wtedy opuścić samochód.

Zobacz również: Jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Teraz zabieramy się za demontaż zacisku hamulcowego. Zaczynamy od zdjęcia widocznej sprężyny. Najlepiej wykorzystać kombinerki. Możemy wykorzystać do tego również płaski śrubokręt. Zacisk, przykręcony jest za pomocą klucza 7. Śruby znajdują się w gumowych kapturkach, które są zaślepione plastikową zaślepką. Dokładnie mamy do odkręcenia dwie śruby, górną i dolną.

Zdejmujemy zacisk i wyjmujemy klocki. Jeżeli będą opornie nam wychodziły, należy wcisnąć tłoczki. Przed tą operacją warto odkręcić nakrętkę zbiorniczka z płynem hamulcowym. Teraz przechodzimy do odkręcenia jarzma. W tym celu będziemy potrzebowali klucza 18. Jarzmo zamocowane jest za pomocą 2 śrub. Kiedy je wykręcimy, odkręcamy śrubkę centrującą i możemy zdjąć tarczę.

Kolejny krok, to wyczyszczenie piasty, w miejscach przylegania nowej tarczy. Najlepiej robić to szczotką drucianą. Tutaj, nie możemy pozwolić sobie na zostawienie jakiegokolwiek zabrudzenia. Może to wpłynąć na złe osadzenie tarczy na piaście. W zależności od tego, jaką tarcze kupiliśmy, musimy ją odtłuścić. Wszystko jest dokładnie opisane na opakowaniu, nie każda tarcza wymaga odtłuszczenia. Robimy to za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.

Zobacz również: Jak działa hamulec bębnowy i tarczowy?

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Zakładamy tarczę i przykręcamy śrubkę centrującą. Przykręcamy jarzmo, następnie zacisk. Wciskamy tłoczek do oporu i zakładamy wewnętrzny klocek. Zewnętrzny klocek zakładamy na jarzmo i dociskamy lekko do tarczy. Przykręcamy zacisk, zakładamy sprężynkę i podpinamy czujnik zużycia, jeżeli występuje. Zakładamy koło i przechodzimy do drugiej strony, tam postępujemy analogicznie.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA