REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jura Krakowsko – Częstochowska: Żarki

Kajetan Puszek
fot. Mototarget (Infiniti Q)
fot. Mototarget (Infiniti Q)

REKLAMA

REKLAMA

Wartym zobaczenia rejonem Jury Krakowsko – Częstochowskiej są Żarki. Bogactwo lasów na tle jurajskich ostańców sprzyja rekreacji i turystyce. Ciekawym szlakiem regionalnym jest Szlak Zagród Agroturystycznych, który prowadzi przez Ostrów, Przybynów i Zaborze.

Żarki jest to miasto położone na północno – zachodnim pograniczu Jury. W skład Żarek wchodzą trzy samodzielne miejscowości: Żarki, Leśniowa i Przewodziszowice. Ukształtowanie terenu charakteryzuje się falisto – pagórkowatym krajobrazem. Na tym terenie dominują wzniesienia porośnięte lasami oraz malownicze ostańce skalne.

REKLAMA

Zobacz również: Rowerem po Polsce: Warownie Jurajskie

Pierwszą wzmiankę o Żarkach znajdujemy w źródłach pisanych już w 1382 roku. Ówczesnymi właścicielami osady była rodzina Myszkowskich. Po zarazie w 1661 roku, miasteczko uległo wyludnieniu. Drugim właścicielem Żarek został Męciński.

Za jego kadencji Żarki zostały przeniesione w nowe miejsce. Ponowne nadanie praw miejskich miało miejsce w 1720 roku. Burzliwe były losy Żarek na przestrzeni kolejnych stuleci. Po powstaniu styczniowym miasto pogrążyło się w stagnacji.

Zobacz również: Jak rozpocząć przygodę z paralotnią?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z jej skutków była budowa kolei warszawsko – wiedeńskiej. Od XVI wieku na terytorium Żarek osiedlała się ludność żydowska. W XIX wieku stanowili już ponad 60% ludności miasta. Po wojnie Żarki zasłynęły jako silny ośrodek handlu i rzemiosła.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

REKLAMA

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

Taryfikator mandatów 2024: ile zapłacisz za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego

Nowe przepisy ruchu drogowego na 2024 rok wprowadzają większe kary dla kierowców. Obejmują one nie tylko wysokie mandaty, ale także możliwość konfiskaty pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu. Mandaty za kilka wykroczeń mogą wynieść do 6000 zł. A jeśli sprawa trafi do sądu, grzywna może sięgnąć 30 tys. zł. Ponadto od 14 marca 2024 roku kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu mogą stracić swoje pojazdy. Wzrost wysokości mandatów zapoczątkowano już w 2022 roku, kiedy to maksymalna kwota mandatu wzrosła aż dziesięciokrotnie. Nowy taryfikator mandatów przewiduje wysokie kary za różne wykroczenia drogowe. Na co zwrócić uwagę i jakich przepisów przestrzegać, by ich uniknąć?

Małżeństwo ujęło nietrzeźwego kierowcę. Miał ponad 2,7 promila

W powiecie płońskim, na terenie gminy Joniec w niedzielę 18 sierpnia doszło do obywatelskiego zatrzymania. Nietrzeźwy kierowca miał ponad 2,7 promila alkoholu w organizmie. O zdarzeniu poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.

S7 na odcinku między Miechowem a Szczepanowicami oddana do ruchu

S7 na odcinku między Miechowem a Szczepanowicami oddana do ruchu. Dzięki temu, podróżujący pomiędzy Krakowem, a Warszawą mogą jechać przez blisko 260 km drogą ekspresową. Zdaniem ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka jest to jedna z najważniejszych arterii w Polsce.

REKLAMA

Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych? Policja nie zawsze może go wystawić

Korzystanie z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych rozpraszających przechodnia przekraczającego drogę lub torowisko – co do zasady – jest zabronione i zagrożone mandatem. Nie jest to jednak zakaz bezwzględny. W jakich sytuacjach, policja nie może ukarać pieszego korzystającego z telefonu komórkowego na przejściu dla pieszych?

KGP: 119 549 interwencji, 503 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 119 549 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 343 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA