Jura Krakowsko – Częstochowska: Żarki
REKLAMA
REKLAMA
Żarki jest to miasto położone na północno – zachodnim pograniczu Jury. W skład Żarek wchodzą trzy samodzielne miejscowości: Żarki, Leśniowa i Przewodziszowice. Ukształtowanie terenu charakteryzuje się falisto – pagórkowatym krajobrazem. Na tym terenie dominują wzniesienia porośnięte lasami oraz malownicze ostańce skalne.
REKLAMA
Zobacz również: Rowerem po Polsce: Warownie Jurajskie
Pierwszą wzmiankę o Żarkach znajdujemy w źródłach pisanych już w 1382 roku. Ówczesnymi właścicielami osady była rodzina Myszkowskich. Po zarazie w 1661 roku, miasteczko uległo wyludnieniu. Drugim właścicielem Żarek został Męciński.
Za jego kadencji Żarki zostały przeniesione w nowe miejsce. Ponowne nadanie praw miejskich miało miejsce w 1720 roku. Burzliwe były losy Żarek na przestrzeni kolejnych stuleci. Po powstaniu styczniowym miasto pogrążyło się w stagnacji.
Zobacz również: Jak rozpocząć przygodę z paralotnią?
Jednym z jej skutków była budowa kolei warszawsko – wiedeńskiej. Od XVI wieku na terytorium Żarek osiedlała się ludność żydowska. W XIX wieku stanowili już ponad 60% ludności miasta. Po wojnie Żarki zasłynęły jako silny ośrodek handlu i rzemiosła.
REKLAMA
REKLAMA