REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szyba – szybie nierówna, na co zwracać uwagę?

Szyby to jeden z elementów, który kierowców niewiele interesuje pod względem technologicznym. Ważne, aby miały homologację i zapewniały dobrą widoczność. A może warto wiedzieć nieco więcej?

Czy warto czyścić chłodnicę powietrza?

Czyszczenie chłodnicy powietrza może być brane pod uwagę, jeżeli jedynym problemem jest zebranie się oleju w chłodnicy. Niestety, w praktyce jednak przepłukiwanie jest bardzo skomplikowane.

Dlaczego regularna wymiana oleju obniża zużycie silnika?

Zbyt długie okresy między wymianą oleju i taka pozorna oszczędność może być w efekcie bardzo droga, bo prowadzi w prostej linii do znacznie zwiększonego zużycia silnika.

Na co zwrócić uwagę podczas instalacji nowej chłodnicy powietrza?

Powodów uszkodzenia chłodnicy powietrza może być wiele. Montaż nowej rozpoczynamy od sprawdzenia obiegu powietrza pomiędzy turbosprężarką i chłodnicą.

REKLAMA

Jak bezpiecznie zdemontować świece żarowe i wtryskiwacze?

Nowe silniki wysokoprężne z wtryskiem w technologii common rail są wyposażone w długie świece żarowe. W trakcie nieumiejętnego demontażu lub użycia zbyt dużego momentu do odkręcenia, gwint świecy żarowej może ulec zerwaniu. Jest na to sposób.

Dlaczego konieczne jest sprawdzenie chłodnicy powietrza po uszkodzeniu turbosprężarki?

Niewiele osób wie, że w niektórych silnikach po wymianie turbosprężarki, w chłodnicy powietrza może zebrać się pewna ilość oleju, która po zamontowaniu nowej sprężarki trafi do komory spalania. Skutki mogą być opłakane.

Jak wybrać elastyczne koło pasowe?

Według zaleceń, elastyczne koła pasowe powinno być kontrolowane, co ok. 90.000 km i wymieniane bezwzględnie wraz z układem paska wielorowkowego. Doświadczenia mechaników przekonują, że nie warto w tym przypadku zawracać sobie głowy dostępnymi na rynku imitacjami.

Dlaczego warto wymieniać łożysko pilotujące?

Łożysko pilotujące należy wymieniać podczas każdej niezbędnej naprawy sprzęgła. Uwaga, należy to robić wyłącznie z wykorzystaniem właściwego narzędzia oraz odpowiedniej oprawy.

REKLAMA

Daewoo i Chevrolet 1,4, 1,5 i 1,6 16V - jak uniknąć odłamania wskaźnika napinacza?

Wielu kierowców, którzy nieco odważniej podchodzą do ingerencji we wnętrze samochodu zauważa, iż podczas montażu napinacza CT 887 K1 w samochodach marki Daewoo i Chevrolet w silnikach 1,4, 1,5 i 1,6 16V, może dojść do odłamania wskaźnika napinacza, skutkującego uszkodzeniem paska.

Brak badań technicznych auta – czym skutkuje?

Kiedy zostaniemy zatrzymani przez policję i kontrola wykaże brak przeprowadzonego badania technicznego, policjant zatrzyma nam dowód rejestracyjny.

Jaka jest odpowiedzialność właściciela parkingu?

Pozostawienie samochodu na płatnym parkingu nie zawsze oznacza, że ktoś będzie go pilnował. Czym zatem różni się parking płatny strzeżony od parkingu płatnego niestrzeżonego?

W jakiej odległości od okna może być parking?

Odległość parkingów dla samochodów osobowych od okien budynków mieszkalnych, a więc domów i bloków jest ściśle określona w przepisach.

Jak podarować samochód? Krok po kroku

Aby przekazać samochód w darowiźnie należy dopełnić kilka istotnych formalności. Podobnie postąpimy, jeśli auto dostaniemy w prezencie.

„Krokodyle” będą mogli zatrzymywać nie tylko ciężarówki

Dużo zmian wniesie po nowym roku znowelizowana ustawa prawa o ruchu drogowym. Co ważne dotyczyć będzie wszystkich pojazdów poruszających się po drogach.

Od 1 stycznia pojedziemy szybciej

Maksymalna dozwolona prędkość na drodze ekspresowej będzie po nowym roku wynosiła 120km/h, a na autostradzie można będzie jeździć z prędkością do 140km/h. Na te zmiany zgodzili się posłowie.

Co zrobić gdy sprawca kolizji ucieknie? Poradnik

Jeżeli sprawca kolizji drogowej zbiegł z miejsca zdarzenia możemy starać się o odszkodowania z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przedstawiamy na jakie działanie firm ubezpieczeniowych skarżą się kierowcy

Do Biura Rzecznika Ubezpieczonych w okresie III kwartałów 2010 r. wpłynęło 8665 pisemnych skarg z zakresu ubezpieczeń gospodarczych. Najliczniejsza grupa skarg, odnosiła się do ubezpieczeń komunikacyjnych – 4837 (55,8%).

Jak krok po kroku ubezpieczyć samochód w systemie direct?

Sprzedaż polis komunikacyjnych w systemie direct cieszy się coraz większą popularnością. Kupując ubezpieczenie przez telefon i Internet, a nie u agenta warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

Egzamin własnym autem na razie niemożliwy

Zła informacja dla tych kandydatów na kierowców, którzy mieli nadzieję, że będą mogli zdawać egzamin własnym pojazdem, na swój koszt oraz wniosek. Pomysł taki zdecydowanie odrzucili nasi parlamentarzyści.

Unia Europejska weźmie się za piratów drogowych

Popełniłeś przestępstwo drogowe u naszych zachodnich lub południowych sąsiadów? Możesz mieć poważne kłopoty. Wysocy rangą policjanci drogówki z całej Europy wezwali bowiem UE, by ta przyjęła przepisy, które pozwolą na karanie kierowców za wykroczenia popełnione za granicą.

Masz punkty? Lepiej szybko się ich pozbądź!

Masz punkty karne i chcesz się ich pozbyć? Lepiej zrób to teraz, gdyż w 2011 r. będzie trudniej. W nowym roku wejdzie bowiem w życie nowy kurs reedukacyjny dla kierowców, którym nazbierało się dużo punktów karnych.

Test Nissan Navara: Zawodnik wagi ciężkiej

Czy istnieje samochód, za kierownicą którego zobaczyć można zarówno biznesmena, jak i farmera? W dodatku taki, który w środku przypomina elegancką limuzynę, a na zewnątrz jest potężnym „wołem roboczym”

Opel Corsa po liftingu

W nowy rok modelowy miejski Opel wjeżdza po lekkim retuszu. Jest to już drugie podejście producenta do liftingu tego modelu. Pierwsze zmiany w Corsie miały miejsce na początku 2010 roku.

Śladami Sommelierów: Badania nad winoroślą w Skierniewicach

Zakład Odmianoznastwa, Zasobów Genowych i Szkółkarstwa Roślin Sadowniczych prowadzi doświadczenia z winoroślą. Celem badań skierniewickiego ośrodka jest wytypowanie najbardziej wartościowych odmian do uprawy gruntowej.

Śladami sommelierów: winnica Cezara


Podróżując samochodem po województwie lubuskim mamy szansę przeżyć ciekawą przygodę w nowopowstałej winnicy. Jej indywidualny charakter może przypaść do gustu nawet bardzo wymagającym znawcom win.

Śladami sommelierów: Winnica Kovali


Winnica Kovali to jedna z lepiej zaopatrzonych winnic w różne odmiany szczepów z terenu województwa lubelskiego. Sommelierzy wybierając się do tego miejsca na pewno będą zadowoleni z bogactwa szczepów, jakie dostępne są w tej winnicy.

Śladami sommelierów: Jaksonowice


Jaksonowice to malownicza winnica położona w sercu województwa dolnośląskiego. Wracając z eksploracji zabytków Wrocławia warto zajechać tam na kieliszek lokalnego wina.

Śladami sommelierów: Tolisz


Winnica Tolisz to mała winnica założona w 2007 roku. Obecnie zajmuje niespełna 0,02 ha powierzchni. Położona jest na terenie województwa dolnośląskiego, dokładniej w Głębowicach w gminie Wińsko. Nazwa pochodzi od nazwiska założyciela.

Śladami sommelierów: Zachowice

Etnoturystyka w Polsce od kilku lat zatacza coraz większe kręgi. Ponadto coraz więcej winnic odznacza się produkcją wina najlepszej jakości. Dodatkowo obserwujemy, że spora rzesza nowych winnic pojawia się na enologicznej mapie Polski. Kiedyś specjalnie musieliśmy wyprawiać się samochodami na południe Europy – do Węgier, Grecji czy Włoch, aby podróżować po winnicach. Dziś ten stan rzeczy powoli zaczyna się zmieniać.

Samochodem po Mazurach: Puszcza Borecka


Jeżeli podróżując po gminie Kruklanki – miejscu gdzie znajdują się słynne mosty w Stańczykach – chcemy obcować z prawdziwa przyrodą to powinniśmy udać się do Puszczy Boreckiej.

Samochodem po Mazurach: Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo


Warto zrobić sobie postój w Parku Dzikich Zwierząt na Mazurach, ponieważ jest on jednym z tak okazałych wytworów fauny i flory na tym terenie.

Mazurskie Safari


Jeżeli znajdujemy się w okolicach Giżycka i mamy ochotę obcować z dziką przyrodą to musimy koniecznie przeżyć przygodę w mazurskim safari.

Pięć gwiazdek Euro NCAP dla Kii Sportage i Vengi


Dwa pojazdy marki Kia: Sportage i Venga otrzymały maksymalną ocenę pięciu gwiazdek w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym od organizacji Euro NCAP, która przeprowadza testy zderzeniowe.

Zimowy wypoczynek inaczej cz. II


W osobnym artykule pisaliśmy o wyjazdach na narty w rejony nie zawsze kojarzące się z turystyką zimową. Dla zwolenników innych rozrywek niż narciarstwo czy iceboating proponujemy alternatywne rozwiązania spędzania zimowych weekendów.

Zimowy wypoczynek inaczej cz. I


Polska ma do zaoferowania dużo atrakcji turystycznych podczas sezonu zimowego. Niekoniecznie muszą to być zatłoczone stoki narciarskie tudzież znane wszystkim Krupówki, które powoli zaczynają odstraszać niektórych globtroterów swoja komercyjnością.

Zima w Polsce: Podlasie


Podlasie położone jest na terytorium „Zielonych Płuc Polski”. Unikalność oraz dziewiczy charakter mało zaludnionych terenów tego regionu sprawia, że naprawdę warto oglądać jego kontury z perspektywy kilkuset metrów nad ziemią.

Zima w Polsce: Dwie Doliny w Wierchomli Małej


Kilka kilometrów od Nowego Sącza znajduje się miejsce, które bez znajomości miejscowej topografii jest trudne do odnalezienia. Po dotarciu na miejsce czekać na nas będą liczne atrakcje stworzone z myślą o narciarzach.

Jak samemu zbudować bojer?

Bojery są to łodzie sunące po zamarzniętych taflach akwenów. W Polsce dostępnych jest wiele różnych rodzajów bojerów. Większość z nich budowana jest własnoręcznie przez pasjonatów. Nie trzeba być wcale profesjonalnym szkutnikiem, aby tego dokonać.

Mazury zimą: Mrągowo


Jeśli wydaje Wam się, że Mazury są atrakcyjne tylko latem to powinniście zrewidować swoje poglądy na tę kwestię. Mrągowo jest jednym z miejsc, które oferuje sztucznie naśnieżane stoki. Zapraszamy na przejażdżkę na nartach w aurze jezior.

Mazury zimą – Iceboating cz. I

Bojery są to łodzie poruszające się po zamarzniętej tafli zbiorników wodnych za pomocą siły wiatru. Ich popularność wzrasta szczególnie na Mazurach – Mekce żeglarstwa, które jak dotąd były kojarzone tylko z żeglarstwem śródlądowym.

Jak przygotować się do podróży samochodem na stok?


Przed corocznym wyjazdem rodzinnym na narty powinniśmy jak najlepiej przygotować swój samochód do tej eskapady. Często zakup bagażnika do sprzętu narciarskiego bądź zamiana go na uchwyt do nart, wpływa na komfort i bezpieczeństwo w podróży.

Jak dobrać olej do norm producenta samochodu?

Po pierwsze, najpierw trzeba przebrnąć przez wiele tajemniczych oznakowań na opakowaniu oleju, a po drugie wiedzieć czy wybrany produkt znajduje się wśród zalecanych przez producenta samochodu.

Na czym polega kodowanie pompowtryskiwaczy?

Od razu uprzedźmy, że nie we wszystkich modelach samochodów, po regeneracji pompowtryskiwaczy taka usługa jest konieczna. Czasami wystarczy prawidłowa kalibracja.

Dlaczego tylna szyba nie grzeje?

Przyczyn może być, co najmniej kilka i choć wielu będzie kusiła samodzielna naprawa usterki, to w większości przypadków polecamy zlecenie tej czynności fachowcom.

Jak pokonywać kałuże?

Przede wszystkim nie wjeżdżajmy w płynącą na całej szerokości jezdni wodę. Nawet niepozornie wyglądający strumień może zepchnąć samochód na pobocze.

Czy warto oceniać stan żarówki „na oko”? Porada


Jeżeli wydaje się wam, że biała plama na asfalcie, ok. 20 metrów przed maską samochodu oznacza, że żarówki są w perfekcyjnym stanie jesteście w grubym błędzie.

Jak działa lusterko fotochromatyczne?

Po raz pierwszy na rynku pojawiło się już kilka ładnych lat temu. Początkowo z powodu ceny, rozwiązanie to proponowane było jedynie w samochodach o bardzo wysokim standardzie. Dziś może mieć każdy, kto zrozumie jego zalety.

Czy warto mieszać płyny chłodzące różnych marek?

Generalnie tak, jednak każdy taki eksperyment nie daje nam gwarancji, że własności eksploatacyjne mieszaniny będą właściwe.

Jak działa ubezpieczenie Assistance? Ekspert radzi

Wydaje się, że ubezpieczenie Assistance jest zbędnym wydatkiem. Tak jest dopóty, dopóki się nic nie stanie. Jeśli musimy z niego skorzystać, warto wiedzieć, na co można liczyć.

Czy można wybrać się w daleką podróż pożyczonym autem? Poradnik

Wydawałoby się, że oświadczenie woli właściciela pozwala spokojnie korzystać z pożyczonego auta. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy samochód nie został sprowadzony jako mienie przesiedleńcze.

REKLAMA