Województwo lubelskie: Puławy
REKLAMA
REKLAMA
Puławy w XVI wieku były osadą handlowo – rybacką, umiejscowioną w pobliżu wsi Włostowice. W drugiej połowie XVII wieku rodzina magnatów Lubomirskich założyła tutaj swoją rezydencję. Ludność żydowska zaczęła osiedlać się na terytorium Puław już w XVII wieku. Rok 1706 przyniósł katastrofę – rezydencja Lubomirskich została zniszczona przez króla szwedzkiego Karola II.
REKLAMA
Zobacz również: Rowerem po Polsce: Alwernia
Co warto zwiedzić?
REKLAMA
Jedną z pereł tamtejszych stron jest kompleks pałacowo – parkowy Czartoryskich. Jeżeli zostawimy nasz samochód w centrum miasta to będziemy mogli swobodnie przemieścić się na jego teren piechotą. Kiedyś dostępny dla turystów był jedynie park przylegający do dawnego pałacu. Dziś mamy możliwość zwiedzenia niektórych wnętrz głównej części kompleksu rezydencjalnego. Jest to obowiązkowa pozycja dla miłośników zabytkowej architektury.
Obiekt muzealny czynny jest w sezonie codziennie od 9.00 – 17.00. Od 1.X.-19.IV. w godzinach od 10.00-15.00. Bilet normalny będzie nas kosztować 5 zł, ulgowy 3 zł. Usługa przewodnika wliczona jest w cenę biletu.
Pozycją numer dwa na turystycznej mapie Puław jest Świątynia Sybilli. Jest to pierwsze w Polsce muzeum wzorowane na antycznej świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem. Kiedyś gromadzono w tym obiekcie muzealnym pamiątki po wielkich Polakach, to jest: chorągwie spod Grunwaldu, szablę Stefana Batorego czy też przedmioty o randze lasek marszałkowskich.
Zobacz również: Kulinarne podróże: co jada się na Kresach Wschodnich?
REKLAMA
REKLAMA