Polska pod ziemią: Kopalnia Guido
REKLAMA
REKLAMA
Historia kopalni
REKLAMA
Kopalnia znajdująca się w Zabrzu (województwo śląskie) wzięła swoje początki w połowie XIX wieku. Jej założycielem był Guido Henckel von Donnesmarck – magnat ziemski – na cześć którego nazwano kopalnie. Kopalnia dopiero w 1987 roku została wpisana do rejestru zabytków. Do zwiedzania udostępniono ją w czerwcu 2007 roku.
Zobacz również: Samochodem po Mazurach: Mikołajki
Co warto zobaczyć?
Ekspozycję kopalnianą stanowią podziemne chodniki umieszczone na głębokości 170 m i 320 m. Aby dostać się do szybów należy zjechać oryginalną klatką górniczą rodem z XIX wieku.
Będąc już na dole zwiedzimy stajnie, które przed laty były stałym elementem wyposażenia kopalni. Ekspozycja obejmuje także maszyny oraz urządzenia górnicze i sprzęt ratunkowy. Warta uwagi jest wystawa geologiczna. Przy wejściu do kopalni zostaniemy zauroczeni wielkogabarytową maszyną wyciągową z 1927 roku. Władze kopalni prowadzą również działania na rzecz animacji kultury. Dzięki cyklom „Poziom sztuki ” oraz „Muzyka na poziomie” mury kopalniane często przeistaczają się w scenę artystyczną. Wówczas występują na niej gwiazdy reprezentujące różnorodne style i gatunki muzyczne.
Zobacz również: Zima w Polsce: Podlasie
REKLAMA
REKLAMA