Województwo zachodniopomorskie: Białogard
REKLAMA
REKLAMA
Białogard usytuowany jest na Równinie Białogardzkiej nad rzekami Parsętą i Liśnicą. Do najciekawszych zabytków zalicza się Brama Wysocka (Połczyńska), która została wzniesiona wraz z murami miejskimi na początku XIV wieku. Jej budowa odznacza się dwoma kondygnacjami i oparta jest na planie prostokąta. Poruszając się wzdłuż jej powierzchni zauważymy zadaszenie kopertowe, pokryte dachówką.
REKLAMA
Zobacz również: Jak współdziałać na drodze z motocyklistami?
Wedle źródeł historycznych podaje, że już w VII wieku na terenie Białogardu funkcjonowało grodzisko białogardzkie. Za panowania Bolesława Krzywoustego osada w wyniku długotrwałych walk, została spalona przez wojska królewskie. Pośrednim skutkiem tej katastrofy stało się powstanie przygrodowych osad rzemieślniczych. Funkcjonować miały odtąd na prawym brzegu Leśnicy.
Zobacz również: Podróże kulinarne: Lębork
Pierwszy dokument miejski powstał w 1159 roku. Jego treść traktuje o znaczeniu grodu w życiu gospodarczym.
Od XIV wieku miasto zostało otoczone solidnym i wysokim na 8 metrów murem ceglanym. Jest to bardzo znaczące wydarzenie z dziejów Białogardu. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648) oddziały wojsk cesarskich i szwedzkich splądrowały miasto. Wiele budynków uległo wówczas zniszczeniu.
REKLAMA
REKLAMA