REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Układ wydechowy

Układ wydechowy ma za zadanie odprowadzić do atmosfery jak najszybciej i przy jak najmniejszych oporach powstające w silniku spaliny, wytłumiając przy tym do maksimum hałas jaki powstaje podczas wydechu oraz redukując do minimum zawartość substancji toksycznych w spalinach.

Optymalne obroty silnika

Optymalne obroty silnika to dość wąski zakres prędkości obrotowej, przy której sumują się pozytywne efekty procesu spalania mieszanki paliwowo-powietrznej.

Sprzęgła elektromagnetyczne

W technice są znane co najmniej dwa rodzaje sprzęgieł elektromagnetycznych. Najpowszechniej stosowane są w rzeczywistości zwykłe sprzęgła mechaniczne sterowane elektromagnesem. Mniej popularne są tzw. sprzęgła proszkowe.

Sprzęgła automatyczne i półautomatyczne

Z uwagi na rodzaj sterowania sprzęgła dzielą się na sterowane z zewnątrz i samoczynne. W grupie sprzęgieł samoczynnych wyróżnia się kilka podgrup, z których w technice samochodowej mają znaczenie dwie: sprzęgła automatyczne i półautomatyczne.

REKLAMA

Na ratunek FSO


Ministerstwo Gospodarki chce podjąć próbę uratowania FSO. Sytuację FSO ma poprawić włączenie jej do specjalnej strefy ekonomicznej (SSE). Aby było to możliwe niezbędne jest stworzenie projektu inwestycyjnego.

Nowa Kia Picanto


Kia Motors Corporation opublikowała pierwsze oficjalne zdjęcia najnowszej generacji miejskiego Kia Picanto. Premiera produkcyjnej wersji Kii Picanto odbędzie się 1 marca podczas Międzynarodowego Salonu w Genewie.

Optymistyczne prognozy dla przemysłu motoryzacyjnego

Koncerny takie jak Volkswagen, Opel i Fiat, które mają swoje fabryki na terenie Polski planują w 2011 roku podnieść wydajność produkcji. Wiążą się z tym podwyżki płac pracowników i stworzenie nowych miejsc pracy.

Audi A3 8P: wymiana filtrów - poradnik

W poradniku tym pokażemy jak wymienić filtry w Audi A3 8P. Dokładnie przeprowadzimy wymianę filtra paliwa, powietrza i oleju. Cała operacja zajmie nam nie dłużej jak godzinę.

REKLAMA

Audi A3 8L: zwiększenie mocy


Poradnik ten jest przeznaczony dla osób, które nie mają możliwości zwiększenia mocy, po tak zwanym kabelku. Powodem tego jest np. to, że ECU posiada kości tylko do odczytu.

Wysokość mandatu zależy od indywidualnej oceny policjanta


Błąd pracowników kancelarii premiera Donalda Tuska i Centrum Legislacyjnego Rządu spowodował, że taryfikator mandatów nie funkcjonuje. W wyniku niedopatrzenia policjant może wystawić nam mandat w dowolnej wysokości.

Audi A3 8L: renowacja gałki zmiany biegów

Przetarta skóra na gałce zmiany biegów nie wygląda najlepiej. W poradniku tym, pokażemy jak samemu przeprowadzić renowację takiej gałki w Audi A3 8L.

Audi A3 8L: dowiesz się jak zamontować spryskiwacze lamp przednich


W poradniku tym pokażemy jak zamontować spryskiwacze lamp przednich w Audi A3. Spryskiwacze są podstawą do montażu lamp ksenonowych. Nie od dzisiaj wiadomo, że czysta lampa lepiej świeci niż ta zabrudzona.

Audi A3 8L: wymiana tylnych klocków - poradnik

W poradniku tym, pokażemy jak samemu wymienić tylne klocki hamulcowe. Cały proces nie jest trudny. Warto wiedzieć jak się to robi, bo na pewno będziemy robić to nie raz.

Audi A3 8L: wymiana boczków bagażnika na poliftowe

Wśród użytkowników Audi A3 8L dosyć popularna jest wymiana boczków z przedliftowych na poliftowe. Okazuje się, że nie jest to takie trudne. W poradniku tym, dowiesz się, jak wykonać samemu taką modyfikację.

Audi A3 8L: wymiana przewodów odpowietrzających w silniku AGN i APG - poradnik


Konieczność wymiany tych przewodów spowodowana jest ich brakiem szczelności. Jeśli pojawiają się na nich małe dziury, kwalifikują się tylko do wymiany.

Audi A3 8L: wymiana łączników i gum stabilizatora - poradnik


Okazuje się, że łączniki i gumy stabilizatora to jedna z częstszych usterek Audi A3. Głuche stuki na wybojach i dziurach są typowymi objawami dla uszkodzonych łączników i gum stabilizatorów.

Audi A3 8L: montaż diod w miejsce rygli


Często widzimy na ulicy Audi A3 podobne do naszego, jednak w miejsce rygli ma zamontowane diody. Zastanawiamy się jak ktoś to zrobił, w tym poradniku znajdziesz odpowiedź na te pytanie.

Audi A3 8L: wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

W tym poradniku przedstawiamy, jak wymienić olej w Audi A3 z automatyczną 4-stopniową skrzynią biegów.

Audi A3 8P: montaż czujników cofania – poradnik


Posiadanie czujników cofania jest bardzo wygodne. Chociaż niektórzy tego nie potrzebują, wydaje nam się, że warto mieć czujniki cofania. W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób zamontować czujniki cofania w Audi A3 8P.

Audi A3 8L 1.8 AGN: wymiana chłodnicy - poradnik

Wymiana chłodnicy w Audi A3 8L z silnikiem 1.8 AGN, nie jest trudna, ale przebiegnie sprawniej, jeśli zapewnimy sobie pomoc drugiej osoby.

Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 2)?


Ceny paliw, szczególnie w ostatnim czasie, stały się trudne do zaakceptowania. Niektórzy by zaoszczędzić, próbują stosować paliwa niekoniecznie pochodzące z oficjalnych stacji paliw.

Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 3)?


Jeżeli nie mamy możliwości własnoręcznego umycia samochodu, jesteśmy zmuszeni do korzystania z myjni, których łączny koszt może wynosić kilkaset złotych rocznie.

Czym jest ząbkowanie opon?

Zjawisko ząbkowania to jeden z wielu problemów z ogumieniem, jaki może spotkać użytkowników samochodów osobowych. Mechanizm jego powstawania jest złożony i trudny do wyeliminowania.

Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 1)?


Eksploatacja samochodu jest bez wątpienia dość kosztowna, szczególnie porównując polskie i zachodnioeuropejskie zarobki. Skłania to do ograniczania wydatków z tym związanych, jednak nie na wszystkim warto oszczędzać.

Dlaczego odpowiednie ciśnienie w oponach jest ważne?


Ciśnienie w oponach samochodowych ma wpływ na zużycie paliwa, żywotność opon oraz bezpieczeństwo jazdy.

Dlaczego warto dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach?

Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia powietrza w oponach samochodowych ma wpływ na wydłużenie żywotności opon, większą oszczędność paliwa, a także wpływa na lepsze i bezpieczniejsze prowadzenie pojazdu

Czym grozi wjazd w głęboką kałużę?


Samochody osobowe są przystosowane do jazdy w różnych warunkach pogodowych, również podczas opadów deszczu. W skrajnych sytuacjach nie zachowanie odpowiedniej ostrożności przy wjeżdżaniu w głęboką kałużę może pociągnąć za sobą bardzo złe skutki.

Test Opel Meriva: Zaskakujące otwarcie

Udane modele aut mają to do siebie, że ich następcom jest ciężko. Przyjęty na całym niemal świecie cykl wymiany generacji to sześć lat i producenci starają się po tym czasie... zaskoczyć. Czasem trochę na siłę.

Audi A3 8L: montaż poliftowych nawiewów

W poradniku tym pokażemy, w jaki sposób zmienić standardowe nawiewy na takie z wersji poliftowej. Kto widział jak się prezentują takie nawiewy, zapewne chciał od razu mieć takie w swoim Audi A3.

Równy stopień recyklingu dla wszystkich pojazdów


Właściciele punktów demontażu pojazdów będą zobligowani do osiągnięcia odzysku odpadów pochodzących z przyjętych pojazdów na poziomie 95% ich masy. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2011 roku.

„Krokodyle” będą kontrolować wszystkich


Od 31 grudnia 2010 roku Inspekcja Transportu Drogowego ma nowe uprawnienia. Inspektorzy będą mogli zatrzymywać do kontroli samochody osobowe i motocykle.

Dilerzy samochodowi będą walczyć o klienta indywidualnego


Dilerzy i importerzy samochodowi muszą przygotować się na trudny rok. W związku ze zmianą przepisów dotyczących aut "z kratką", szacuje się, że nastąpi spadek sprzedaży samochodów nowych o 10 – 15 procent.

Zmiana składu oleju napędowego i benzyny w połowie 2011 roku


W połowie 2011 roku mają wejść w życie nowe przepisy umożliwiające producentom paliw dodawanie większej ilości biokomponentów. Obecnie zawartość biododatku wynosi 5%, a za kilka miesięcy wartość to może wzrosnąć do 7%.

Audi A3 8L: montaż tweeterów i wskaźników doładowania


W poradniku tym przedstawimy montaż głośników wysokotonowych oraz wskaźników doładowania. Cała operacja nie jest trudna, dlatego zachęcamy do samodzielnego  jej wykonania.

Audi A3 8L: naprawa dźwigni hamulca ręcznego

Problem z uszkodzoną dźwignią hamulca ręcznego to jedna z częstszych awarii w Audi A3. Jednak, nie ma problemu z naprawą takiej usterki. W poradniku tym pokażemy jak wykonać to najszybciej we własnym zakresie.

Audi A3 8L: wymiana pompy wspomagania - poradnik


Wymiana pompy wspomagania w Audi A3, nie jest trudna, jednak trzeba uważać na pewne szczegóły. W poradniku tym dowiesz się jak szybko i bez problemu wymienić pompę wspomagania.

Audi A3 8L: problem z bezpiecznikiem wentylatora chłodnicy


Przegrzanie się lub wypalenie się podstawki pod bezpiecznik wentylatora chłodnica może być dużym problemem. W poradniku tym pokażemy, jak samemu poradzić sobie z tym problemem.

„Top Safety Pick 2011” dla sześciu modeli Volkswagena


Niezależne organizacje w Europie i Stanach Zjednoczonych uznały Volkswagena za producenta jednych z najbezpieczniejszych samochodów na świecie. Amerykański Insurance Institute for Highway Safety w kategorii „Top Safety Pick 2011” wskazał aż sześciokrotnie na samochody Volksawgena.

Audi A3 8L: wymiana kierownicy

Wymiana kierownicy na trójramienną znacząco zmienia wygląd wnętrza naszego auta. W poradniku tym dowiesz się jak wymienić czteroramienną kierownicę na trójramienną, bez zbędnych komplikacji.

Volkswagen Passat B5: montaż czujników parkowania


Czujniki parkowania są coraz bardziej popularne. Niestety w naszym Passacie B5 ich nie ma systemu parktronic. W poradniku tym pokażemy, jak samemu zainstalować czujniki parkowania.

Volkswagen B5: demontaż zderzaków - krok po kroku


W poradniku tym pokażemy, w jaki sposób zdemontować zderzaki w naszym Passacie. Jako, że nie jest to trudna operacja, przedstawimy od razu demontaż przedniego i tylnego zderzaka w jednym artykule.

Średnioterminowy wynajem aut w Polsce - krok po kroku


Usługa najmu średnioterminowego w Polsce dopiero raczkuje. Jest ona atrakcyjnym pośrednikiem pomiędzy najmem krótko- i długoterminowym, łączącym cechy obydwu rodzajów najmu.

Chińska klasa B


Koncern Beijing Automotive Industry Holding Corp. (BAIC) skopiował Mercedesa klasy B i będzie go oferować pod nazwą BC301Z. Auto będzie napędzane silnikami dostarczonymi przez Mitsubishi.

Ubezpieczyciele zweryfikują prawo do zniżek OC


Od 2011 roku ubezpieczyciele będą mieli możliwość sprawdzania, czy klienci nie oszukują ich na zniżkach za polisy komunikacyjne. Weryfikacja deklaracji klientów może przynieść zysk około 300 milionów złotych rocznie.

W jaki sposób montuje się zbiornik gazu LPG i jego armaturę?


Zasilanie silnika pojazdu paliwem alternatywnym wymusza użycie zbiornika, w którym paliwo to jest magazynowane i dostarczane później do spalania w silniku. Podpowiadamy, jak jest zamontowany zbiornik na gaz w samochodowej instalacji gazowej.

Jaki jest skład oleju silnikowego?

Silnik samochodu to wiele współpracujących ze sobą elementów. Do ich prawidłowego funkcjonowania konieczne jest stosowanie środka smarnego, który musi mieć dość złożony skład, pozwalający na spełnianie jeszcze kilku innych funkcji.

W jaki sposób oczyszczane są spaliny w silnikach Diesla?


Jeszcze nie tak dawno silnik z zapłonem samoczynnym kojarzył się chmurami czarnego dymu, wydobywającymi się z układu wydechowego. Postęp w konstrukcji tego typu jednostek napędowych sprawił, że obecnie nie odbiegają one poziomem czystości spalin od najlepszych silników benzynowych.

Paliwa do samochodów zabytkowych. Porada

Naturalną konsekwencją postępu w konstrukcji silników spalinowych jest zmiana zadań stawianych zasilającym ich paliwom. Oto, jakie paliwa powinno stosować się do samochodów zabytkowych.

Odczytywanie kodów błędów – Nissan Micra K11

Komputer Nissana Micry K11 zapamiętuje kody błędów, które zarejestrował sterownik silnika. Wspomniane kody błędów w Micrze K11 można w łatwy sposób odczytać, bez użycia diagnoskopu.

Na czym można zaoszczędzić eksploatując samochód?


Eksploatacja samochodu nie musi być tak droga, jak się powszechnie uważa. Odrobina sprytu pozwala na zmniejszenie kosztów posiadania auta o kilkanaście do kilkudziesięciu procent, nie pogarszając przy tym poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy.

REKLAMA