REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: okolice Szczecina

Kajetan Puszek
fot. Mercedes
fot. Mercedes

REKLAMA

REKLAMA

W Szczecinie zwiedzimy zamek książąt Pomorskich, w pobliskich wsiach tj. Kołowo czy Kołbacz zauroczą nas nie tylko krajobrazy, ale także osobliwe zabytki. Szczecin – miasto położone w głębi lądu, jest jednocześnie portem morskim. Stanowi doskonały punkt wypadowy do Berlina, oddalonego o 150 kilometrów.

Atrakcje Szczecina

REKLAMA

W Szczecinie nie możemy ominąć Zamku Książąt Pomorskich, który skupia wiele rodzajów ekspozycji m.in.: Galerię Północną, Muzeum Zamkowe, Komnatę Jana Fryderyka, Komnatę Elżbietańską. Bilet wstępu na wystawy kosztuje od 4 do 6 złotych, bilety ulgowe zakupimy za cenę od 1 do 4 złotych. Wystawy są czynne w dniach od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 – 18 przez cały rok. Wyjątek stanowi wieża – jej eksploracja jest możliwa tylko i wyłącznie od 1 maja do 30 września. Warte obejrzenia jest Muzeum Zamku Książąt Pomorskich.

Zobacz również: Podróż samochodem pod Kanałem La Manche

W zabytkowych wnętrzach i na dziedzińcach zamku odbywają się cykliczne imprezy kulturalne. Do najsłynniejszych zaliczamy: Wiosenne Koncerty Gitarowe i Międzynarodowy Festiwal Chóralny. Inne warte zobaczenia zabytki Szczecina to Wzgórze Napoleona czy Wały Chrobrego. Te ostatnie charakteryzują się pawilonami, fontannami i rzeźbami. Zostały postawione na gruzach dawnego fortu Leopolda (1902-1906).

Przebieg trasy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nasza wycieczka objazdowa rozpoczyna się we wsi Kołowo. Jest ona położona na terenie Puszczy Bukowej i należy do najstarszych na Pomorzu Szczecińskim. Jej powstanie związane jest z zakonem cystersów z pobliskiego Kołbacza. Założyli ją w 1183 roku.

Następnie drogą wojewódzką nr 120 kierujemy się do Kołbacza. Za Kołowem droga asfaltowa przechodzi w żużlową a później jedziemy po „kocich łbach”. Mimo to, nie powinno być problemów z poruszaniem się po niej samochodem. Kołbacz usytuowany jest w pobliżu Jeziora Miedwie. Zaraz przy wjeździe do miejscowości znajduje się „Czarci Głaz” – alandzki granit rapakiwi. Na pomniku przyrody widnieje tablica upamiętniająca 800 – lecie Kołbacza. Głaz ma 9 metrów obwodu oraz 2,2 m. wysokości. Warto zobaczyć tam także klasztor pocysterski pochodzący z XII wieku.

Zobacz również: Gdzie warto wybrać się samochodem w Europie?

Niespełna 7 km od Kołbacza, w pobliskiej Kobylance zobaczymy lapidarium sepulkralne. Znajduje się ono w części dawnego cmentarza ewangelickiego i gromadzi ok. 50 krzyży, wiele kamiennych i metalowych fragmentów nagrobnych oraz 6 zabytkowych ogrodzeń.

Dojeżdżając do Stargardu Szczecińskiego – jednego z większych miast Pomorza Zachodniego usytuowanego na rzeką Iną, udajmy się na zachodnie dzielnice miast. Pośród nich znajduje się głaz z symbolem globu ziemskiego, upamiętniający przecięcie dzielnic przez 15 południk.

Informacje praktyczne

Z Poznania prowadzi droga E65, której przejechanie zajmie nam ok. 3 godzin i 45 minut.

Restauracje

Stargard Szczeciński

Ratuszowa, ul. Kramarska 1, specjalność zakładu : medalion z owocami egzotycznymi
Huong Nam, ul. Chrobrego 7a, kuchnia wietnamska.

Szczecin

Chief, ul. Rajskiego 16, kuchnia rybna

Bajka, al. Niepodległości 30, kuchnia staropolska

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA