Samochodem na weekend: okolice Szczecina
REKLAMA
REKLAMA
Atrakcje Szczecina
REKLAMA
W Szczecinie nie możemy ominąć Zamku Książąt Pomorskich, który skupia wiele rodzajów ekspozycji m.in.: Galerię Północną, Muzeum Zamkowe, Komnatę Jana Fryderyka, Komnatę Elżbietańską. Bilet wstępu na wystawy kosztuje od 4 do 6 złotych, bilety ulgowe zakupimy za cenę od 1 do 4 złotych. Wystawy są czynne w dniach od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 – 18 przez cały rok. Wyjątek stanowi wieża – jej eksploracja jest możliwa tylko i wyłącznie od 1 maja do 30 września. Warte obejrzenia jest Muzeum Zamku Książąt Pomorskich.
Zobacz również: Podróż samochodem pod Kanałem La Manche
W zabytkowych wnętrzach i na dziedzińcach zamku odbywają się cykliczne imprezy kulturalne. Do najsłynniejszych zaliczamy: Wiosenne Koncerty Gitarowe i Międzynarodowy Festiwal Chóralny. Inne warte zobaczenia zabytki Szczecina to Wzgórze Napoleona czy Wały Chrobrego. Te ostatnie charakteryzują się pawilonami, fontannami i rzeźbami. Zostały postawione na gruzach dawnego fortu Leopolda (1902-1906).
Przebieg trasy
REKLAMA
Nasza wycieczka objazdowa rozpoczyna się we wsi Kołowo. Jest ona położona na terenie Puszczy Bukowej i należy do najstarszych na Pomorzu Szczecińskim. Jej powstanie związane jest z zakonem cystersów z pobliskiego Kołbacza. Założyli ją w 1183 roku.
Następnie drogą wojewódzką nr 120 kierujemy się do Kołbacza. Za Kołowem droga asfaltowa przechodzi w żużlową a później jedziemy po „kocich łbach”. Mimo to, nie powinno być problemów z poruszaniem się po niej samochodem. Kołbacz usytuowany jest w pobliżu Jeziora Miedwie. Zaraz przy wjeździe do miejscowości znajduje się „Czarci Głaz” – alandzki granit rapakiwi. Na pomniku przyrody widnieje tablica upamiętniająca 800 – lecie Kołbacza. Głaz ma 9 metrów obwodu oraz 2,2 m. wysokości. Warto zobaczyć tam także klasztor pocysterski pochodzący z XII wieku.
Zobacz również: Gdzie warto wybrać się samochodem w Europie?
Niespełna 7 km od Kołbacza, w pobliskiej Kobylance zobaczymy lapidarium sepulkralne. Znajduje się ono w części dawnego cmentarza ewangelickiego i gromadzi ok. 50 krzyży, wiele kamiennych i metalowych fragmentów nagrobnych oraz 6 zabytkowych ogrodzeń.
Dojeżdżając do Stargardu Szczecińskiego – jednego z większych miast Pomorza Zachodniego usytuowanego na rzeką Iną, udajmy się na zachodnie dzielnice miast. Pośród nich znajduje się głaz z symbolem globu ziemskiego, upamiętniający przecięcie dzielnic przez 15 południk.
Informacje praktyczne
Z Poznania prowadzi droga E65, której przejechanie zajmie nam ok. 3 godzin i 45 minut.
Restauracje
Stargard Szczeciński
Ratuszowa, ul. Kramarska 1, specjalność zakładu : medalion z owocami egzotycznymi
Huong Nam, ul. Chrobrego 7a, kuchnia wietnamska.
Szczecin
Chief, ul. Rajskiego 16, kuchnia rybna
Bajka, al. Niepodległości 30, kuchnia staropolska
REKLAMA
REKLAMA