REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodem na weekend: ziemia lubuska cz. I

Kajetan Puszek

REKLAMA

REKLAMA

Trasa wycieczki wiedzie przez malownicze wsie województwa Lubuskiego. W regionie, który będziemy przemierzać, próżno szukać zatłoczonych turystycznie miejsc. Spragnieni większych miast mają w pobliżu – Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski. Decydując się na trasę wyznaczoną po obu stronach środkowej Odry, zobaczymy historyczny zamek joannitów czy też odwiedzimy rezerwat nietoperzy.

Pierwsza część naszej wycieczki wiedzie przez Łagów, Boryszyn i Pniewo. Stary Łagów to malutka miejscowość, która rozciąga się pomiędzy dwoma rynnowymi jeziorami: Łagowskim i Trześniowskim. Najcenniejszym zabytkiem jest wzniesiony w XIV wieku zamek joannitów. Z 35-metrowej wieży rozciąga się widok na panoramę miasta. Aby dostać się do Łagowa, należy zlokalizować drogowskaz na Gronów, który znajduje się przy drodze nr 2 ( E30) za miejscowością Stok. Z tej drogi dostrzeżemy wieżę łagowskiego zamku, co jest znacznym ułatwieniem. Do centrum dojedziemy ul. 1 Lutego. W sezonie na placu obok kościoła znajduje się parking strzeżony. Wartym odwiedzenia jest obszar Starego Miasta – znajdują się tam m.in. Brama Polska (XV wiek ) oraz Marchijska (XVII ) wiek.

REKLAMA

Zobacz również: Wszystko o podróżowaniu autem po Hiszpanii

W pobliskim Boryszynie największą atrakcją jest drewniany kościół, który zdobi renesansowo – ludowa polichromia. Kościół otwarty jest tylko w niedzielę o godzinie 10 30 na okazję odbywającej się tam wtedy mszy.

Do Pniewa najlepiej dostać się z Łagowa przez Sieniawę Lubuską , Boryszyn i Wysoką. Największymi atrakcjami miejscowości jest bunkier oraz Muzeum Nietoperzy. Jeżeli będziemy chcieli zwiedzić muzeum to mamy do wyboru dwa warianty tras. Pierwsza z nich zajmuje 2 i pół godziny i kosztuje 7 złotych. Krótszy wariant zajmuje 1,5 godz. i jest to trasa połączona z wystawą nietoperzy. Za bilet krótszej wycieczki zapłacimy o dwa złote mniej. W Jaskini panuje stała temperatura utrzymująca się na poziomie 8-10 stopni. W podziemiach nietoperze najliczniej gromadzą się na przełomie roku - wtedy najlepiej postawić stopę w jaskini.

Jak dojechać?

Z Warszawy trasą E30 przez Wrześnie, Trzciel, Świebodzin. Część trasy pokonujemy autostradą A2. Dystans do Łagowa wynosi 441 km i pokonamy go w ok. 5 godzin i 30 minut. Szacowany koszt paliwa wynosi 190 złotych. Do tej sumy należy doliczyć opłatę za przejazd autostradą.

Zobacz również: Zasady jazdy samochodem w Wielkiej Brytanii

Z Katowic autostradą A4 i trasą E40 dojedziemy na miejsce w ok. 5 godzin. Będziemy mieli do przejechania 438 kilometrów. Szacowany koszt paliwa to 198 złotych. Planując podróż zarezerwujmy sobie 5 godzin na przejazd w jedną stronę do Łagowa.

Baza noclegowa/gastronomia

Ośrodek wypoczynkowy „Zacisze” , ul. Wczasowa 1, 66-220 Łagów. Znajdujące się tam pole namiotowe przystosowane pod kemping oraz murowane domki. Cena wynajmu zaczyna się od 150 złotych za osobę.

Pensjonat „Bohema”, ul. Wiśniowa 12, 66-220 Łagów. Obiekt oferuje pokoje 2 i 4 osobowe. Ceny zaczynają się od 50 złotych za dobę. Przed pensjonatem znajduje się garaż z miejscem parkingowym na jeden samochód, w ogrodzie można skorzystać z altany i miejsca do grillowania.

Restauracja „Zamkowa” w Łagowie, ul. Kościuszki 3.

Bar Fish King, ul 1 Lutego; w lokalu serwowane są świeże pstrągi. Restauracja umiejscowiona jest na wysokiej skarpie nad jeziorem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    REKLAMA

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    REKLAMA