REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: ziemia lubuska cz. I

Kajetan Puszek
fot. Saab
fot. Saab

REKLAMA

REKLAMA

Trasa wycieczki wiedzie przez malownicze wsie województwa Lubuskiego. W regionie, który będziemy przemierzać, próżno szukać zatłoczonych turystycznie miejsc. Spragnieni większych miast mają w pobliżu – Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski. Decydując się na trasę wyznaczoną po obu stronach środkowej Odry, zobaczymy historyczny zamek joannitów czy też odwiedzimy rezerwat nietoperzy.

Pierwsza część naszej wycieczki wiedzie przez Łagów, Boryszyn i Pniewo. Stary Łagów to malutka miejscowość, która rozciąga się pomiędzy dwoma rynnowymi jeziorami: Łagowskim i Trześniowskim. Najcenniejszym zabytkiem jest wzniesiony w XIV wieku zamek joannitów. Z 35-metrowej wieży rozciąga się widok na panoramę miasta. Aby dostać się do Łagowa, należy zlokalizować drogowskaz na Gronów, który znajduje się przy drodze nr 2 ( E30) za miejscowością Stok. Z tej drogi dostrzeżemy wieżę łagowskiego zamku, co jest znacznym ułatwieniem. Do centrum dojedziemy ul. 1 Lutego. W sezonie na placu obok kościoła znajduje się parking strzeżony. Wartym odwiedzenia jest obszar Starego Miasta – znajdują się tam m.in. Brama Polska (XV wiek ) oraz Marchijska (XVII ) wiek.

REKLAMA

Zobacz również: Wszystko o podróżowaniu autem po Hiszpanii

W pobliskim Boryszynie największą atrakcją jest drewniany kościół, który zdobi renesansowo – ludowa polichromia. Kościół otwarty jest tylko w niedzielę o godzinie 10 30 na okazję odbywającej się tam wtedy mszy.

Do Pniewa najlepiej dostać się z Łagowa przez Sieniawę Lubuską , Boryszyn i Wysoką. Największymi atrakcjami miejscowości jest bunkier oraz Muzeum Nietoperzy. Jeżeli będziemy chcieli zwiedzić muzeum to mamy do wyboru dwa warianty tras. Pierwsza z nich zajmuje 2 i pół godziny i kosztuje 7 złotych. Krótszy wariant zajmuje 1,5 godz. i jest to trasa połączona z wystawą nietoperzy. Za bilet krótszej wycieczki zapłacimy o dwa złote mniej. W Jaskini panuje stała temperatura utrzymująca się na poziomie 8-10 stopni. W podziemiach nietoperze najliczniej gromadzą się na przełomie roku - wtedy najlepiej postawić stopę w jaskini.

Jak dojechać?

Z Warszawy trasą E30 przez Wrześnie, Trzciel, Świebodzin. Część trasy pokonujemy autostradą A2. Dystans do Łagowa wynosi 441 km i pokonamy go w ok. 5 godzin i 30 minut. Szacowany koszt paliwa wynosi 190 złotych. Do tej sumy należy doliczyć opłatę za przejazd autostradą.

Zobacz również: Zasady jazdy samochodem w Wielkiej Brytanii

Z Katowic autostradą A4 i trasą E40 dojedziemy na miejsce w ok. 5 godzin. Będziemy mieli do przejechania 438 kilometrów. Szacowany koszt paliwa to 198 złotych. Planując podróż zarezerwujmy sobie 5 godzin na przejazd w jedną stronę do Łagowa.

Baza noclegowa/gastronomia

Ośrodek wypoczynkowy „Zacisze” , ul. Wczasowa 1, 66-220 Łagów. Znajdujące się tam pole namiotowe przystosowane pod kemping oraz murowane domki. Cena wynajmu zaczyna się od 150 złotych za osobę.

Pensjonat „Bohema”, ul. Wiśniowa 12, 66-220 Łagów. Obiekt oferuje pokoje 2 i 4 osobowe. Ceny zaczynają się od 50 złotych za dobę. Przed pensjonatem znajduje się garaż z miejscem parkingowym na jeden samochód, w ogrodzie można skorzystać z altany i miejsca do grillowania.

Restauracja „Zamkowa” w Łagowie, ul. Kościuszki 3.

Bar Fish King, ul 1 Lutego; w lokalu serwowane są świeże pstrągi. Restauracja umiejscowiona jest na wysokiej skarpie nad jeziorem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    REKLAMA

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    REKLAMA