REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodem na weekend: Pojezierze Drawskie cz. II

Kajetan Puszek

REKLAMA

REKLAMA

Zapraszamy do drugiej trasy wycieczki po pojezierzu Drawskim. Wyjeżdżamy z Czaplinka, który niegdyś nazywany był Tempelburgiem. Z miasta Templariuszy udamy się Szczecinka, aby pozwiedzać licznie zgromadzone tam zabytki.

Czaplinek – Juchowo – Szczecinek

REKLAMA

Z Czaplinka poruszamy się Drogą Krajową nr 20. Trasa naszej wycieczki kończy się w oddalonym o niespełna 50 km Szczecinku. Z Warszawy mamy do pokonania 420 km drogą krajową nr 10. Po ok. 6 i pół godz. znajdujemy się w Czaplinku. Z Olsztyna w woj. warmińsko-mazurskim dojedziemy na miejsce drogą nr 22 przez Elbląg, Starogard Gdański oraz Chojnice. Odległość pomiędzy Olsztynem a Czaplinkiem wynosi 362 km.

Zobacz również: Samochodem do „Złotych Piasków” - Bułgaria

Atrakcje

Jedno z głównych atrakcji Czaplinka stanowi Jezioro Drawsko, które jest największym (1872 ha) i najgłębszym (83 m) jeziorem Pojezierza Drawskiego. Jest to drugie co do głębokości jezioro w Polsce zaraz po Hańczy. Na jeziorze znajduje się 14 różnych wysp, z których najbardziej znana jest Bielawa. Podczas spaceru po wyspie będziemy mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk, które umożliwiają obserwację miejscowej fauny i flory. Warto udać się w celu zobaczenia największego głazu przyrody nieożywionej - głaz "Tempelburg". Była to dawna nazwa Czaplinka, które zostało założone przez Templariuszy.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Pojezierze Drawskie cz. I

REKLAMA

Po drodze z Czaplinka do Szczecinka będziemy przejeżdżać przez wieś Juchowo, która posiada na swoim terenie pałac Kleistów, wznoszony od XVII do XIX wieku. Następny przystanek stanowi Szczecinek – cel naszej podróży. Jest to największe miasto drawskiej krainy. Posiada znamiona letniska i zwyczajnego, 40 - tysiącznego miasteczka. Znajdziemy tam Kościół Mariacki, umiejscowiony przy ul. Zamkowej. Spichlerz Sowińskiego został wybudowany pod koniec XIX wieku, cechuje go konstrukcja szkieletowa. Do miejscowego ratusza wejdziemy tylko w dni powszednie, w godzinach urzędowania. W sali posiedzeń zobaczmy na I piętrze ciekawe witraże z pierwszego ćwierćwiecza XX w., ukazujące pochód przedstawicieli cechów rzemieślniczych miasta i inne sceny.

Zamek książęcy jest jedną z większych atrakcji. Południowe skrzydło zamku pochodzi z XIV w. Przez wiele lat mieszkała tu zasłużona dla miasta księżna Jadwiga Brunszwicka. Na jeziorze Trzesiecko znajduje się wieża Przemysława, która z racji popełnianych licznych samobójstw w okresie 1914-68 zwana jest wieżą samobójców. Ta mierząca 20 metrów wysokości wieża znajduje się na pod koniec promenady. Wzgórze na którym jest postawiona nazywa się Wzgórzem Przemysława.

Baza hotelowa w Szczecinku

Hotel „Merkury” ul.Cieślaka 11 kat. * tel.(0-94) 374-35-26 ; 30 miejsc noclegowych
Hotel „Pojezierze” ul.Wyszyńskiego 69A kat.* tel.(0-94)374-33-41; 110 miejsc noclegowych
Hotel „Resiedence” ul.Lelewela 12 kat.** tel.(0-94) 372 88 50; 23 miejsca noclegowe
Pensjonat „Żółty Dom” ul.Ordona 11 kat.*** tel.(0-94) 372 34 82; 14 miejsc noclegowych
Hotelik „Oskar” ul.Ordona 7 tel.(0-94) 372-39-36 ; 36 miejsc noclegowych
Noclegi STW ul.Waryńskiego 2 tel.374-39-22; 13 miejsc noclegowych
Pokoje gościnne „Gryf” ul.Fabryczna 17 tel.(0-94) 372-06-60; 14 miejsc noclegowych
Camping „Kacperek” ul.Kościuszki 76 tel.(0-94) 374-43-99; 200 miejsc pod namioty i przyczepy
Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy Nadleśnictwa Szczecinek ul.Kościuszki 22 tel.(0-94) 374 36 11, 29 miejsc noclegowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    REKLAMA

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    REKLAMA

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA