REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: Pojezierze Drawskie cz. II

Kajetan Puszek
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Zapraszamy do drugiej trasy wycieczki po pojezierzu Drawskim. Wyjeżdżamy z Czaplinka, który niegdyś nazywany był Tempelburgiem. Z miasta Templariuszy udamy się Szczecinka, aby pozwiedzać licznie zgromadzone tam zabytki.

Czaplinek – Juchowo – Szczecinek

REKLAMA

Z Czaplinka poruszamy się Drogą Krajową nr 20. Trasa naszej wycieczki kończy się w oddalonym o niespełna 50 km Szczecinku. Z Warszawy mamy do pokonania 420 km drogą krajową nr 10. Po ok. 6 i pół godz. znajdujemy się w Czaplinku. Z Olsztyna w woj. warmińsko-mazurskim dojedziemy na miejsce drogą nr 22 przez Elbląg, Starogard Gdański oraz Chojnice. Odległość pomiędzy Olsztynem a Czaplinkiem wynosi 362 km.

Zobacz również: Samochodem do „Złotych Piasków” - Bułgaria

Atrakcje

Jedno z głównych atrakcji Czaplinka stanowi Jezioro Drawsko, które jest największym (1872 ha) i najgłębszym (83 m) jeziorem Pojezierza Drawskiego. Jest to drugie co do głębokości jezioro w Polsce zaraz po Hańczy. Na jeziorze znajduje się 14 różnych wysp, z których najbardziej znana jest Bielawa. Podczas spaceru po wyspie będziemy mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk, które umożliwiają obserwację miejscowej fauny i flory. Warto udać się w celu zobaczenia największego głazu przyrody nieożywionej - głaz "Tempelburg". Była to dawna nazwa Czaplinka, które zostało założone przez Templariuszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Samochodem na weekend: Pojezierze Drawskie cz. I

REKLAMA

Po drodze z Czaplinka do Szczecinka będziemy przejeżdżać przez wieś Juchowo, która posiada na swoim terenie pałac Kleistów, wznoszony od XVII do XIX wieku. Następny przystanek stanowi Szczecinek – cel naszej podróży. Jest to największe miasto drawskiej krainy. Posiada znamiona letniska i zwyczajnego, 40 - tysiącznego miasteczka. Znajdziemy tam Kościół Mariacki, umiejscowiony przy ul. Zamkowej. Spichlerz Sowińskiego został wybudowany pod koniec XIX wieku, cechuje go konstrukcja szkieletowa. Do miejscowego ratusza wejdziemy tylko w dni powszednie, w godzinach urzędowania. W sali posiedzeń zobaczmy na I piętrze ciekawe witraże z pierwszego ćwierćwiecza XX w., ukazujące pochód przedstawicieli cechów rzemieślniczych miasta i inne sceny.

Zamek książęcy jest jedną z większych atrakcji. Południowe skrzydło zamku pochodzi z XIV w. Przez wiele lat mieszkała tu zasłużona dla miasta księżna Jadwiga Brunszwicka. Na jeziorze Trzesiecko znajduje się wieża Przemysława, która z racji popełnianych licznych samobójstw w okresie 1914-68 zwana jest wieżą samobójców. Ta mierząca 20 metrów wysokości wieża znajduje się na pod koniec promenady. Wzgórze na którym jest postawiona nazywa się Wzgórzem Przemysława.

Baza hotelowa w Szczecinku

Hotel „Merkury” ul.Cieślaka 11 kat. * tel.(0-94) 374-35-26 ; 30 miejsc noclegowych
Hotel „Pojezierze” ul.Wyszyńskiego 69A kat.* tel.(0-94)374-33-41; 110 miejsc noclegowych
Hotel „Resiedence” ul.Lelewela 12 kat.** tel.(0-94) 372 88 50; 23 miejsca noclegowe
Pensjonat „Żółty Dom” ul.Ordona 11 kat.*** tel.(0-94) 372 34 82; 14 miejsc noclegowych
Hotelik „Oskar” ul.Ordona 7 tel.(0-94) 372-39-36 ; 36 miejsc noclegowych
Noclegi STW ul.Waryńskiego 2 tel.374-39-22; 13 miejsc noclegowych
Pokoje gościnne „Gryf” ul.Fabryczna 17 tel.(0-94) 372-06-60; 14 miejsc noclegowych
Camping „Kacperek” ul.Kościuszki 76 tel.(0-94) 374-43-99; 200 miejsc pod namioty i przyczepy
Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy Nadleśnictwa Szczecinek ul.Kościuszki 22 tel.(0-94) 374 36 11, 29 miejsc noclegowych

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej? Zarząd Panek S.A. wydał oświadczenie w tej sprawie. Jakie są kluczowe powody zawieszenia usługi współdzielenia samochodów?

REKLAMA