REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: Pojezierze Drawskie cz. II

Kajetan Puszek
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Zapraszamy do drugiej trasy wycieczki po pojezierzu Drawskim. Wyjeżdżamy z Czaplinka, który niegdyś nazywany był Tempelburgiem. Z miasta Templariuszy udamy się Szczecinka, aby pozwiedzać licznie zgromadzone tam zabytki.

Czaplinek – Juchowo – Szczecinek

REKLAMA

Z Czaplinka poruszamy się Drogą Krajową nr 20. Trasa naszej wycieczki kończy się w oddalonym o niespełna 50 km Szczecinku. Z Warszawy mamy do pokonania 420 km drogą krajową nr 10. Po ok. 6 i pół godz. znajdujemy się w Czaplinku. Z Olsztyna w woj. warmińsko-mazurskim dojedziemy na miejsce drogą nr 22 przez Elbląg, Starogard Gdański oraz Chojnice. Odległość pomiędzy Olsztynem a Czaplinkiem wynosi 362 km.

Zobacz również: Samochodem do „Złotych Piasków” - Bułgaria

Atrakcje

Jedno z głównych atrakcji Czaplinka stanowi Jezioro Drawsko, które jest największym (1872 ha) i najgłębszym (83 m) jeziorem Pojezierza Drawskiego. Jest to drugie co do głębokości jezioro w Polsce zaraz po Hańczy. Na jeziorze znajduje się 14 różnych wysp, z których najbardziej znana jest Bielawa. Podczas spaceru po wyspie będziemy mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk, które umożliwiają obserwację miejscowej fauny i flory. Warto udać się w celu zobaczenia największego głazu przyrody nieożywionej - głaz "Tempelburg". Była to dawna nazwa Czaplinka, które zostało założone przez Templariuszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Samochodem na weekend: Pojezierze Drawskie cz. I

REKLAMA

Po drodze z Czaplinka do Szczecinka będziemy przejeżdżać przez wieś Juchowo, która posiada na swoim terenie pałac Kleistów, wznoszony od XVII do XIX wieku. Następny przystanek stanowi Szczecinek – cel naszej podróży. Jest to największe miasto drawskiej krainy. Posiada znamiona letniska i zwyczajnego, 40 - tysiącznego miasteczka. Znajdziemy tam Kościół Mariacki, umiejscowiony przy ul. Zamkowej. Spichlerz Sowińskiego został wybudowany pod koniec XIX wieku, cechuje go konstrukcja szkieletowa. Do miejscowego ratusza wejdziemy tylko w dni powszednie, w godzinach urzędowania. W sali posiedzeń zobaczmy na I piętrze ciekawe witraże z pierwszego ćwierćwiecza XX w., ukazujące pochód przedstawicieli cechów rzemieślniczych miasta i inne sceny.

Zamek książęcy jest jedną z większych atrakcji. Południowe skrzydło zamku pochodzi z XIV w. Przez wiele lat mieszkała tu zasłużona dla miasta księżna Jadwiga Brunszwicka. Na jeziorze Trzesiecko znajduje się wieża Przemysława, która z racji popełnianych licznych samobójstw w okresie 1914-68 zwana jest wieżą samobójców. Ta mierząca 20 metrów wysokości wieża znajduje się na pod koniec promenady. Wzgórze na którym jest postawiona nazywa się Wzgórzem Przemysława.

Baza hotelowa w Szczecinku

Hotel „Merkury” ul.Cieślaka 11 kat. * tel.(0-94) 374-35-26 ; 30 miejsc noclegowych
Hotel „Pojezierze” ul.Wyszyńskiego 69A kat.* tel.(0-94)374-33-41; 110 miejsc noclegowych
Hotel „Resiedence” ul.Lelewela 12 kat.** tel.(0-94) 372 88 50; 23 miejsca noclegowe
Pensjonat „Żółty Dom” ul.Ordona 11 kat.*** tel.(0-94) 372 34 82; 14 miejsc noclegowych
Hotelik „Oskar” ul.Ordona 7 tel.(0-94) 372-39-36 ; 36 miejsc noclegowych
Noclegi STW ul.Waryńskiego 2 tel.374-39-22; 13 miejsc noclegowych
Pokoje gościnne „Gryf” ul.Fabryczna 17 tel.(0-94) 372-06-60; 14 miejsc noclegowych
Camping „Kacperek” ul.Kościuszki 76 tel.(0-94) 374-43-99; 200 miejsc pod namioty i przyczepy
Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy Nadleśnictwa Szczecinek ul.Kościuszki 22 tel.(0-94) 374 36 11, 29 miejsc noclegowych

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

REKLAMA

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA