Samochodem na weekend: Gardna Wielka – Kluki

REKLAMA
REKLAMA
Jak dojechać?
REKLAMA
Z Warszawy najlepiej dojechać trasą nr10 przez Płońsk, Sierpc, Świecie, Rumie, Lębork. Część trasy prowadzi płatną autostradą A1.
Ze Szczecina należy poruszać się trasą 6/E28 przez Nowogard, Ploty, Karlino, Koszalin, Słupsk. Odległość jaką przebędziemy to 251 kilometrów.Przebieg trasy
Gardna Wielka – Smołdzino – Czołpino – Kluki
Trasa na większości terenu rozciąga się przez terytorium Słowińskiego Parku Narodowego. Poruszamy się z nad jeziora Gardno aż do stóp jeziora Łebsko. Gardna Wielka to wioska, w której zachowała się 100 – letnia zabudowa. Przejeżdżając przez nią na jednym z pagórków zauważymy kościół, którego większość konstrukcji pochodzi z XIX wieku. Unikalna jest część nawy, którą datuje się na XIV wiek. Ze wzgórza umiejscowionego na terenie wioski, rozciąga się widok na jezioro Gardno. W jego południowej części będziemy mogli skorzystać w sezonie ze szkółki windsurfingu. Szkółka położona jest 2 km od wioski. Jeżeli zechcemy spędzić aktywnie czas to w Słowińskim Parku Narodowym będziemy mieli ku temu mnóstwo okazji – z wioski wyprowadzonych jest kilka szlaków pieszych, które opisane są dokładniej w przewodnikach. Jeden z nich prowadzi do następnego przystanku naszej trasy – Smołdzina.
Zobacz również: Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana
REKLAMA
Wjeżdżając do Smołdzina na pagórku przy wjeździe uplasowany jest kościół, który został ufundowany w XVII wieku. To właśnie przy nim umiejscowiona jest trasa, prowadząca na najwyższy szczyt okolicy – Rowokół (115 m.n.p.m.). Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok.
Smołdzin interesujący jest także za sprawą rozciągającego się na jego terenie muzeum przyrodniczego, poświęconego Słowińskiemu Parku Narodowemu. Ekspozycja prezentuje zdjęcia, plansze obrazujące zabytki fauny i flory regionu. Ponadto przechadzając się wśród muzealnych gablot ujrzymy wypchane gatunki zwierząt, charakterystyczne dla regionu.
4 km dalej w Czołpinie, zostawiamy samochód u podnóża Czołpińskiej Góry. Po dotarciu na szczyt ujrzymy latarnię, która w sezonie otwarta jest od 10-19. Oprócz znajdującego się tam pasma lasu borowego, miejscowość otaczają wydmy.
Przemieszczając się do Kluk, będziemy mieli okazje podziwiać ruchome wydmy, ze znajdującej się na końcu trasy wieży widokowej. Muzeum wsi Słowińskiej czynne jest od 15 maja do 15 września w pn. 9.00–15.00, wt.– niedz. 9.00–18.00. Po sezonie będziemy mogli odwiedzić je od 9.00–15.00. Wstęp 8 zł, ulgowy 5 zł. W poniedziałki wstęp jest bezpłatny.
Zobacz również: Województwo lubuskie: Park Narodowy „Ujście Warty”
Przed muzeum znajduje się płatny parking, ewentualnie jest możliwość zaparkowania przed pobliskim sklepem. Na wiosnę na terenie skansenu organizowane są najrozmaitsze imprezy tj. pieczenie chleba czy wydobywanie torfu.
REKLAMA
REKLAMA