REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pokonywać zakręt w zimie? Poradnik

Oprócz samej techniki pokonywania zakrętów w zimie, bardzo istotną kwestią jest też odpowiednie przygotowanie samochodu do specyficznych warunków.
Oprócz samej techniki pokonywania zakrętów w zimie, bardzo istotną kwestią jest też odpowiednie przygotowanie samochodu do specyficznych warunków.

REKLAMA

REKLAMA

Podczas pokonywania zakrętów w zimie niepożądane są gwałtowne manewry. Wejście w zakręt w zimie wymaga szczególnej ostrożności.

Oprócz samej techniki pokonywania zakrętów w zimie, bardzo istotną kwestią jest też odpowiednie przygotowanie samochodu do specyficznych warunków, panujących na drodze podczas tej pory roku. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego ciśnienia w oponach, które podczas mrozów opada samoczynnie ze względu na mniejszą objętość gazu w niskiej temperaturze. Powinno być ono dostosowane do poziomu zalecanego przez producenta, niezależnie od pory roku. Należy również sprawdzić poprawność działania układu hamulcowego, którego nieodpowiednie funkcjonowanie daje się szczególnie we znaki właśnie podczas zimy. Drobne usterki układu hamulcowego mogą powodować nierównomierne rozłożenie siły hamowania na koła. Nie zauważymy tego latem, kiedy asfalt jest suchy, jednak zimą możemy z tego powodu łatwo wpaść w poślizg.

REKLAMA

Zobacz również: Jak jeździć po mieście zimą?

REKLAMA

Podczas pokonywania zakrętów w zimie, trzeba zachować szczególną ostrożność. Nawet nieośnieżona, "czarna" droga, wydająca się na pozór sucha, może okazać się oblodzoną. To zdecydowanie zmniejsza przyczepność kół, dlatego przed zakrętem należy znacznie zredukować prędkość. Hamowanie nie może przebiegać gwałtownie - prędkość zmniejszamy odpowiednio wcześniej, przed zakrętem. Redukcja biegu powinna nastąpić przed zakrętem, tak żebyśmy nie musieli się tym zajmować podczas pokonywania zakrętu.

Zbyt szybkie wejście w zakręt może zakończyć się poślizgiem, który jest częstą przyczyną wypadków. Gdy już wejdziemy w zakręt, pamiętajmy o doborze odpowiedniego toru jazdy. W miarę możliwości pokonujmy zakręt po jak najłagodniejszym łuku. Zaczynamy od przejścia do zewnętrznej krawędzi zajmowanego pasa ruchu. Jeśli droga z naprzeciwka jest pusta, w połowie łuku należy zbliżyć się do krawędzi wewnętrznej. Jeśli jednak z naprzeciwka nadjeżdża samochód należy, oprócz dodatkowego zmniejszenia prędkości, zostawić sobie pewien margines odległości od osi jezdni w wypadku, gdyby drugi kierowca sam wpadł w poślizg.

Zobacz również: Jak radzić sobie podczas gołoledzi?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pokonanie zakrętu kończymy, powracając do zewnętrznej krawędzi pasa. Jeśli musimy podczas manewru dodać gazu, robimy to bardzo delikatnie - tak samo postępujemy z pedałem hamulca. Po przejechaniu zakrętu płynnie wracamy na środek drogi. Podczas całego manewru, obie ręce przez cały czas powinny spoczywać na kierownicy. To pozwoli na utrzymanie odpowiedniej kontroli nad samochodem. 

Podczas jazdy po śliskiej nawierzchni, manewry nie powinny być wykonywane gwałtownie. Nawet najdelikatniejsze hamowanie w nieodpowiednim momencie może zakończyć się poślizgiem. Pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami drogi, którą się poruszamy. Podczas pokonywania zakrętu nie można wjeżdżać na przeciwległy pas ruchu. Dostosujmy odpowiednio prędkość, by uniknąć tego typu sytuacji.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA