REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: Gmina Gdów - poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
Infiniti M35h, fot. Infiniti
Infiniti M35h, fot. Infiniti

REKLAMA

REKLAMA

Trasa wycieczki poprowadzi nas przez gdowski Szlak Owocowy, który ciągnie się od Gdowa po Hucisko. Podróżując samochodem po szlaku będziemy mogli zakupić świeże owoce z okolicznych sadów. Dodatkowych wrażeń dostarczy nam także monument będący pamiątką po jednym z bardziej cenionych reżyserów teatralnych ubiegłego wieku.

Dojazd

REKLAMA

Od Krakowa gmina Gdów oddalona jest o 28 km. Dojazd prowadzi trasą 966 przez Wieliczkę.

Z Cieszyna trasą nr 52 przez Kęty, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Dobczyce. Odległość 140 km pokonamy w 2 godz. 11 min.

Gmina Gdów urasta do rangi regionu turystycznego Województwa Małopolskiego. Mimo, iż stawanie w szranki z Krakowem może wydawać się nierówną walką, to jednak Gdów ma swojego asa w rękawie. A to za sprawą położenia na terenie Szlaku Owocowego, który porównywany jest do Styryjskiej Drogi Jabłkowej. Pomysł zaczerpnięty został od austriackich sadowników, którzy zainicjowali tę tradycję 20 lat temu. 

Zobacz również: Samochodem na weekend: Gmina Szydłowiec - poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Gmina znana jest z dobrze rozwiniętego sadownictwa. W tym miejscu hoduje się jabłka, gruszki, śliwki i truskawki. W Gdowie można kupić nie tylko świeże owoce, dżemy, ale także sadzonki drzew i kwiatów. Jeżeli zdobędziemy się na opuszczenie kulturalnej stolicy Polski i odwiedzenie gminy Gdów, nie tylko zwiedzimy piękne tereny sadownicze, lecz również spotkamy się z życzliwością mieszkańców.

Wycieczka do Gdowa może mieć charakter nie tylko krajoznawczy – amatorzy zdrowej żywności będą mogli potraktować wycieczkę jako kulinarną przygodę. Na miejscu można kupić naturalne soki z owoców oraz spróbować lokalnej śliwowicy.

Do Szlaku Owocowego zalicza się kilkanaście gospodarstw, które promują lokalne przysmaki. Warto wiedzieć, że gospodarstwa posiadają stosowne certyfikaty zezwalające na sprzedaż naturalnych przetworów. Jeżeli będziemy znajdować się w Gminie Gdów to bez problemu trafimy do jednego z nich. Wszystkie bowiem gospodarstwa oznakowane są specjalnymi tablicami z logo. Symbolizują je dwa czerwone jabłka.

W samym Gdowie polecamy eksplorację Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej, której najstarsze fragmenty datowane są na XIV wiek.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Ziemia łęczycka

Atrakcje okolicy

Kierując się 6,2 km trasą 967 w kierunku Suchej Beskidzkiej zbliżymy się do wsi Hucisko. Przejeżdżać będziemy przez Pierzchów – wieś , w której urodził się generał Jan Henryk Dąbrowski. Gmina organizuje liczne festyny, koncerty oraz jarmarki, na których można zakupić regionalne produkty tj. dżemy, owoce czy bimber. W Hucisku znajdziemy również niecodzienny pomnik w kształcie krzesła o wysokości 10 metrów. Monument powstał na cześć Tadeusza Kantora – jednego z bardziej cenionych reżyserów oraz scenografów XX wieku. Pomnik umiejscowiony jest na terenie jego dawnej posiadłości.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

REKLAMA

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

REKLAMA