REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieprawidłowości związane z systemem poboru e-myta. Cz II.

1 lipca 2011 roku został wprowadzony elektroniczny pobór opłat za przejazd pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony na poszczególnych drogach publicznych. Pomimo wielomiesięcznego planowania i wprowadzania systemu w życie, już po kilku miesiącach obowiązywania, wyszło na jaw wiele nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Poniżej przedstawiamy drugą cześć artykułu, w którym opisujemy nieprawidłowości systemy poboru e-myta.

Nieprawidłowości związane z systemem poboru e-myta. Cz I.

1 lipca 2011 roku został wprowadzony elektroniczny pobór opłat za przejazd pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony na poszczególnych drogach publicznych. Pomimo wielomiesięcznego planowania i wprowadzania systemu w życie, już po kilku miesiącach obowiązywania, wyszło na jaw wiele nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. To przełożyło się wprost na ogromne kary finansowe nakładane na kierowców pojazdów jak i niepewność ze strony firm transportowych w zakresie spełnienia wymogów nałożonych przez obowiązującą ustawę o drogach publicznych.

Jak będą rozliczane punkty karne w 2013 roku?

Nowa ustawa o kierujących pojazdami, która wejdzie w życie 19 stycznia 2013 roku, oznacza zmiany nie tylko dla osób ubiegających się o prawo jazdy. Dotyczyć one będą również kierowców, a dokładniej mówiąc, sposobu rozliczania punktów karnych. Oto kilka rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy kierowca.

Stylista koncernu Kia został mianowany prezesem

Peter Schreyer, dotychczasowy główny stylista koncernu Kia został mianowany prezesem Kia Motors Corportation. Tym samym, pochodzący z Bawarii Niemiec jest pierwszą w historii osobą spoza Korei, która objęła to stanowisko.

REKLAMA

Test Toyota GT86 : bezgranicznie podporządkowana!

Toyota GT86 z uwagi na tylny napęd, przyzwoitą moc i relatywnie niską ceną jest łakomym kąskiem dla osób poszukujących sportowego samochodu. Sprawdziliśmy, jak wywiązuje się z tej roli.

CB radio - poznaj żargon kierowców!

Prawidłowa obsługa CB radia wymaga znajomości specjalnego słownictwa, które ułatwia i przyspiesza komunikację z innymi jego użytkownikami. Warto też wiedzieć, o czym i na których kanałach możemy porozmawiać.

Czy kobiety jeżdżą bezpieczniej od mężczyzn?

Stereotypy na temat kobiet kierowców dotyczą najczęściej nieudolnych prób parkowania, jazdy jednokierunkową ulicą pod prąd czy robienia makijażu na skrzyżowaniu. Okazuje się jednak, że wbrew obiegowym opiniom, to panie prowadzą w wyścigu o tytuł „mądrego kierowcy”.

Najciekawsze premiery motoryzacyjne 2013 roku!

Rok 2013 na pewno nie będzie nudny biorąc pod uwagę debiuty nowych modeli. Przedstawiamy samochody, których nadejścia oczekujemy z zapartym tchem!

REKLAMA

Kto i jak poluje na kierowców?

Służby porządkowe otrzymują kolejne przywileje i narzędzia, dzięki którym mogą karać kierowców. Dyskusyjną kwestią jest to, czy chodzi im o podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach, czy chodzi o osiągnięcie zaplanowanych wpływów do budżetu. Poniżej przedstawiamy, kto dysponuje jakim arsenałem, w walce z kierowcami przekraczającymi prędkość.

Jakie są sposoby aby kontrolować wydatki na paliwo do aut firmowych?

Większość wydatków związanych z utrzymaniem floty to koszty paliwa, które ponoszą firmy. Galopujące w górę ceny paliw spowodowały, że utrzymanie firmowych samochodów stanowi coraz większe wyzwanie. Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań, które pomogą zredukować koszty związane z ich użytkowaniem.

W których polskich miastach jeździ się najwolniej?

Koniec roku to czas podsumowań i wniosków. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl opublikowali ranking najwolniejszych miast w Polsce. W czołówce Kraków, Wrocław, Poznań i oczywiście Warszawa.

Fleet manager - zakres obowiązków

Fleet manager, czyli osoba odpowiedzialna za zarządzanie flotą pojazdów to niezbędny pracownik dla firm, które posiadają kilkadziesiąt samochodów służbowych.

W jakich państwach produkowane są samochody - wiesz czy nie?

Większość towarów dostępnych na sklepowych półkach ma oznaczenie „made in China”. Zastanawialiście się, gdzie są produkowane obecnie sprzedawane samochody?

CB radio - podstawy obsługi

Aby CB radio służyło kierowcy jak najlepiej warto zapoznać się z jego funkcjami. Większość jego nowych użytkowników nie zaprząta sobie głowy czytaniem jego instrukcji, co w skrajnych sytuacjach może się obrócić przeciw nim. Warto zatem przyjrzeć się podstawowym możliwością CB radia.

Samochody z fabryczną instalacją LPG. Poradnik kupującego

Mimo znaczącego spadku cen paliw w ostatnich tygodniach, zwłaszcza benzyny, koszt zatankowania pełnego baku auta z silnikiem o zapłonie iskrowym jest wysoki. Postanowiliśmy przyjrzeć się, które samochody można kupić z fabryczną instalacją gazu LPG i zachować tym samym gwarancję na pojazd.

Nowe parkometry - czy są legalne?

Nowe parkometry spotkać już można na wybranych ulicach Warszawy, Łodzi i Wrocławia. Okazuje się, że budzą spore kontrowersje, bowiem wymagają podania numeru rejestracyjnego auta. W jakim celu wyposażono je w nową funkcję? Czy nie jest to aby zbyt intensywne naruszanie prywatności kierowców?

CB radio - jaki model wybrać? Czy jego używanie jest legalne?

Nadmierna rozbudowa sieci fotoradarów oraz floty nieoznakowanych radiowozów w Polsce sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup CB radia. Podpowiadamy, które modele tych urządzeń cieszą się największą popularnością oraz czy trzeba mieć na ich użytkowanie specjalne pozwolenie.

Nieoznakowane radiowozy ITD - zobacz, które auta zrobią Ci kosztowne zdjęcie!

Brak wysokiej klasy dróg szybkiego ruchu oraz wysokie statystyki wypadków rząd chce „leczyć” poprzez zaostrzenie kontroli prędkości na drogach. Niedawno do czynnej służby powołano 22 nowe, nieoznakowane radiowozy ITD, wyposażone w specjalną aparaturę pomiarową rejestrująca auta, przekraczające dozwoloną prędkość. Czy nowe radiowozy mają służyć tylko poprawie bezpieczeństwu? Postanowiliśmy przedstawić wam listę nowych radiowozów (str. 2)

Szybkie i wygodne kombi za rozsądne pieniądze. Poradnik kupującego

Sportowe kombi nie zawsze okazują się wystarczająco komfortowe w codziennej eksploatacji. Z tego powodu przyjrzeliśmy się trzem autom z nadwoziem kombi, które łączą dobre osiągi z wygodą podróżowania. Nadal liczy się także charakter samochodu.

Jak wybrać samochód dla firmy?

Wybór odpowiednich samochodów do floty jest trudny i wymaga przeanalizowania wielu kosztów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając samochody dla firmy.

Czy monitoring GPS w pojazdach służbowych jest legalny?

Monitorowanie floty pojazdów poprzez nadzór systemu GPS jest coraz powszechniejsze wśród polskich firm. Jednak, czy jest to legalne?

Radio w samochodzie służbowym, a abonament

Opłacanie abonamentu za każdy odbiornik radiowy zainstalowany w samochodzie służbowym to obowiązek ustawowy. A co grozi za niepłacenie abonamentu?

Renault inwestuje w Algierii

W Alegierii, w Oued Tlelat powstanie nowy zakład produkujący samochody osobowe oraz dostawcze marki Renault. Francuzi pokryją 49% kosztów tej inwestycji.

Tachograf - w jakich samochodach i jaki rodzaj?

W jakich samochodach mamy obowiązek zamontować tachograf oraz jakiego rodzaju tachograf - analogowy, czy cyfrowy - powinniśmy zamontować w naszym samochodzie?

Podsumowanie rynku leasingu w 2012 roku

Przedstawiciele Spółek Leasingowych BZ WBK przygotowali krótkie podsumowanie tendencji, jakie można było zaobserwować na rynku leasingu w 2012 roku. Pozytywne wnioski to: dynamiczny wzrost segmentu rolniczego oraz duże zainteresowanie klientów usługami dodatkowymi. Jednak w 2012 r. rynek leasingu wyraźnie zwolnił. Dlaczego? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym podsumowaniem.

Kto może prowadzić samochód służbowy?

Żeby zgodnie z przepisami prowadzić samochód służbowy, nie wystarczy posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Równie istotne są wyniki badań lekarskich.

Bezpieczeństwo pracownika: ciśnienie powietrza w oponach

Głównymi obowiązkami opiekuna floty jest dbanie o bezpieczeństwo kierowców i dobry stan techniczny aut służbowych. Eksperci Floty Auto Biznes podpowiadają, jak zadbać o stan techniczny auta pracownika. Na celownik wzięli ciśnienie powietrza w oponach.

Wesołych Świąt!

Życzenia świąteczne redakcji motoryzacyjnej portalu Infor.pl.

Kamera cofania, a niebezpieczne manewry aut użytkowych

Statystyki dotyczące flot transportowych mówią, że aż 25 % wszystkich wypadków zachodzi podczas manewru cofania, z tym że ponad 90% z nich ma miejsce poza drogami publicznymi. Podobnie jest w przypadku wypadków śmiertelnych –statystyki mówią o tym, że ¼ wszystkich zdarzeń ma miejsce właśnie podczas manewrowania.

Służbowe auto, a badania lekarskie

W myśl rozporządzenia z dnia 29 Czerwca 2011 roku, lekarz medycyny pracy musi skierować na dodatkowe badania osoby, których charakter pracy wiąże się z prowadzeniem samochodu służbowego. Oznacza to, że nie wszyscy kierowcy, którzy mają prawo jazdy, mogą prowadzić auto firmowe.

Jakie sposoby na unikanie mandatów mają kierowcy?

Jazda zgodnie z przepisami to najlepszy sposób na uniknięcie mandatów, jednak duża część kierowców twierdzi, że z różnych powodów trudno czasem przestrzegać wszystkich przepisów. Najpopularniejszym grzechem wśród kierowców jest przekraczanie prędkości. Tłumaczą to tak, że jej ograniczenia nie zawsze są konieczne w danym miejscu. Dyskusyjna także pozostaje kwestia fotoradarów, które nie podnoszą poziomu bezpieczeństwa na drogach. Polscy kierowcy słyną z zaradności i stosują różne triki, które pomagają im ustrzec się przed mandatami. Tyle tylko, że niekoniecznie są to sposoby skuteczne i legalne.

Kto ma prawo kontrolować i karać kierowców?

Nasi prawodawcy upoważniają kolejne służby do kontrolowania i karania kierowców. Obecnie nie tylko Policjanci, ale Inspektorzy transportu drogowego, Strażnicy miejscy, graniczni i celnicy mogą wykazywać się gorliwością w nakładaniu mandatów. Sprawdź kto i za co może wlepić ci mandat.

Okulary do jazdy nocą - jakie kupić by faktycznie widzieć więcej?

Nocna podróż autem jest o tyle niebezpieczna gdyż z jednej strony światła mijania zapewniają widoczność do 50 m przed autem, a z drugiej ich skuteczność jest dodatkowo ograniczana przez oślepiające światła aut nadjeżdżających z przeciwka.

Odpalanie silnika podczas mrozu

Rozruch silnika to moment, w którym zużywa się najbardziej. Rozruch podczas mrozu jest dla silnika tym większym wyzwaniem. Podpowiadamy, jak uruchamiać silnik zimą, by nie narażać jednostki napędowej na niepotrzebny "wysiłek".

Infiniti rozpoczyna produkcję w Europie

Nowy model Infiniti, samochód klasy kompaktowej będzie od 2015 r. produkowany w fabryce Nissana w Sunderland w Wielkiej Brytanii. Inwestycja jest warta 250 mln. funtów i stworzy tysiąc nowych miejsc pracy.

Zimowy mandat - nie spodziewasz się, za co możesz dostać karę!

W okresie zimowym zmieniają się obowiązki i przyzwyczajenia zarówno kierowców, jak i kontrolujących ich Policjantów. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że nawet ich codzienne czynności przy aucie są zabronione i mogą skutkować otrzymaniem mandatu.

Trans Polonia zawarła nowe umowy z Lotos Asfalt

Trans Polonia S.A. zawarła nowe umowy z Lotos Asfalt Sp. z o.o. W ramach współpracy firma świadczyć będzie w kolejnych latach usługi transportowe polegające na załadunku, przewożeniu oraz rozładunku asfaltów oraz ciężkiego oleju opałowego do odbiorców na terenie kraju oraz zagranicą.

Opony z kolcami - kiedy można ich używać?

Opony z kolcami zostały dopuszczone do użytku w wielu europejskich krajach. Dlaczego w Polsce są zakazane? Co grozi za jazdę na tego typu ogumieniu?

Test Audi Q5 2.0 TDi 170 KM S-tronic Quattro: Q-przygodzie nad zimowym Bałtykiem

W warunkach zimowej aury pokonaliśmy 1600 km najnowszym Audi Q5 z dieslem o mocy 176 KM i napędem na obie osie. Audi przeciskał się przez korki, mknął autostradą, płynął promem i lawirował po wąskich niciach dróg po niemieckiej stronie Pomorza.

Zamarzanie paliwa – jak uniknąć tego problemu? Czy można sobie z nim szybko poradzić?

Zamarzanie paliwa, zwłaszcza w autach z silnikiem Diesla, to częste zjawisko w okresie zimowych. Czy można skutecznie zaradzić temu problemowi?

Niedogrzany silnik - skutki

Skutki jazdy z niedogrzanym silnikiem mogą być poważniejsze niż się wydaje. Poniżej podpowiadamy, co może być przyczyną niedogrzania silnika i jakie są skutki, gdy nie usuniemy usterki.

Jazda po lekach, a mandat

Jazda samochodem po zażyciu leków wpływających na stan psychofizyczny kierowcy może skończyć się więzieniem, grzywną, a w najłagodniejszej wersji aresztem i odebraniem uprawnień do prowadzenia pojazdu.

Poślizg - jak go uniknąć? Styl jazdy, a skłonność do poślizgu

Brawura i permanentne przecenienie swoich umiejętności to cechy większości polskich kierowców. W rezultacie więcej niż co trzeci prowadzący przynajmniej raz wpadł w poślizg przez własną nieodpowiedzialność.

Polscy kierowcy kochają auta z USA

Z najnowszego raportu serwisu otoMoto.pl wynika, że polscy kierowcy są w stanie słono zapłacić za spełnienie motoryzacyjnych marzeń. Średnia cena samochodu rodem z USA oferowanego w otoMoto.pl ponad 54 tys. zł, czyli ponad dwukrotnie więcej, niż w przypadku średniej ceny dla wszystkich ogłoszeń.

Zmiany w ustawie o kierujących pojazdami

Już 19 stycznia 2013 roku wejdzie w życie nowa ustawa o kierujących drogami. Jej opracowywanie wywołało sporo zamieszania zarówno wśród kierowców jak i kursantów. Zapowiadane już od prawie roku zmiany spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi auta czy firmy transportowej. Ale czy faktycznie młodzi kierowcy mają się o co martwić?

Badanie zadymienia silników diesla - dlaczego prawie nikt się go nie podejmuje?

Widok auta, z którego wydechu wydobywają się kłęby czarnego dymu odruchowa zachęca do powiadomienia Policji. Nie dość, że pojazd w takim stanie zatruwa powietrze, to na dodatek budzi poważne wątpliwości co do stanu technicznego pozostałych jego elementów. Dlaczego tak dużo aut z silnikiem diesla ma podbijane dowody rejestracyjne pomimo, że stan ich jednostek napędowych jest fatalny?

ITS radzi: dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze

Czy śnieg i mróz wpływają na podniesienie poziomu bezpieczeństwa panującego na drodze? Eksperci z Instytutu Transportu Samochodowego twierdzą, że tak. W złych warunkach kierowcy stają się bardziej ostrożni i jeżdżą wolniej.

ITS prezentuje wyniki ankiety dotyczącej świateł w pojazdach

Eksperci ITS twierdzą, że istotnym powodem wybranych wypadków może być zły stan oświetlenia w pojazdach. Dane wskazują także, że kierowcy jeżdżą w nocy znacznie szybciej niż pozwala im na to rzeczywisty zasięg oświetlanej światłami drogi.

Maksymalna masa holowanej przyczepy dla prawa jazdy kategorii B

Posiadanie auta typu kombi z kilkuset litrowym bagażnikiem nie daje gwarancji, że zmieścimy do niego wszystko to, co jest nam niezbędne. Zakup przyczepy lub jej wypożyczenie to dobry pomysł jeśli musimy przewieźć wielkogabarytowe przedmioty. Jaka jest maksymalna masa przyczepy, którą można holować jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B?

Jazda na luzie samochodem z automatyczną skrzynią biegów - czym ryzykujemy?

Wielu użytkowników samochodów z automatyczną skrzynią biegów przenosi swoje przyzwyczajenia z jazdy autem ręczną przekładną nie zdając sobie sprawy, że to zupełnie inne urządzenie. Czy można jeździć na luzie samochodem wyposażonym w „automat”?

REKLAMA