REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty przewozowe, jak je przechowywać?

Dokumenty przewozowe można przechowywać w formie elektronicznej
Dokumenty przewozowe można przechowywać w formie elektronicznej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy przechowywanie dokumentów przewozowych w formie elektronicznej nie pozbawi przedsiębiorcy prawa do stosowania 0% stawki podatku VAT dla świadczonych przez niego usług transportu?

Dokumenty przewozowe, czy mogą być przechowywane w formie elektronicznej?

REKLAMA

REKLAMA

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca świadczy usługi transportu międzynarodowego. W stosunku do tych usług stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 0%. W związku z powyższym zobowiązany jest przechowywać dokumenty przewozowe. Z uwagi na dużą ilość gromadzonej dokumentacji zastanawia się nad odstąpieniem od przechowywania dokumentów przewozowych w formie papierowej. Chciałby przechowywać ww. dokumenty wyłącznie w formie elektronicznej, np. dokumenty byłyby skanowane i zapisywane na nośnikach pamięci w formacie PDF. Ale czy przechowywanie dokumentów przewozowych w formie elektronicznej nie pozbawi go prawa do stosowania stawki 0% dla świadczonych przez niego usług transportu międzynarodowego.

Odpowiadając na to pytanie, przypomnijmy, iż w myśl z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej dalej ustawą o VAT) do usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę VAT w wysokości 0%. Przy czym przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu obniżoną stawką podatku w wysokości 0% jedynie w sytuacji posiadania przez podatnika dokumentacji, o której mowa w art. art. 83 ust. 5 ustawy o VAT, a mianowicie w przypadku transportu:
1) towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2;
2) towarów importowanych - oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów;
3) towarów przez eksportera - dowód wywozu towarów; dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego są m.in. dokumenty przewozowe.

Przepisy dopuszczają elektroniczną formę przechowywać dokumentów przewozowych

REKLAMA

W dalszej kolejności należy zauważyć, iż w ustawie o VAT brak jest regulacji odnoszącej się wprost do kwestii formy, w jakiej przechowywać należy dokumenty przewozowe, które stanowić mają dowód wykonania usług transportu międzynarodowego. Tym samym, przepisy te nie stanowią, że dokumenty przewozowe muszą posiadać wyłącznie formę papierową. W tym miejscu zasadnym jest przywołanie obowiązującej w prawie unijnym zasady proporcjonalności, która stanowi, że państwa członkowskie muszą zgodnie stosować środki, które umożliwiając im efektywne osiąganie danego celu, jednocześnie w jak najmniejszym stopniu zagrażają celom i zasadom wynikającym z odpowiednich przepisów wspólnotowych. Odnosząc powyższe na grunt stanu faktycznego będącego przedmiotem pytania czytelnika należy wskazać, iż wymóg dokumentowania wykonania usług transportu nie może być zbyt formalistyczny oraz zanadto uciążliwy dla podatnika. W konsekwencji należy uznać, że dopuszczalna jest każda forma dokumentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, w świetle aktualnego brzmienia przepisów ustawy o VAT za dozwolone należy uznać przechowywanie dokumentów przewozowych wyłącznie w formie elektronicznej (bez jednoczesnego przechowywania ich w papierowej formie). Dokumentom przechowywanym w formie elektronicznej należy przypisać taką samą moc dowodową jaką posiadają dokumenty papierowe. Podatnik, który dysponuje jedynie elektroniczną formą dokumentów przewozowych, nie zostaje pozbawiony prawa do zastosowania w odniesieniu do wykonanych przez siebie usług transportu międzynarodowego stawki podatku VAT w wysokości 0%.

Tekst: Małgorzata Breda doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA