REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty przewozowe, jak je przechowywać?

Dokumenty przewozowe można przechowywać w formie elektronicznej
Dokumenty przewozowe można przechowywać w formie elektronicznej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy przechowywanie dokumentów przewozowych w formie elektronicznej nie pozbawi przedsiębiorcy prawa do stosowania 0% stawki podatku VAT dla świadczonych przez niego usług transportu?

Dokumenty przewozowe, czy mogą być przechowywane w formie elektronicznej?

REKLAMA

REKLAMA

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca świadczy usługi transportu międzynarodowego. W stosunku do tych usług stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 0%. W związku z powyższym zobowiązany jest przechowywać dokumenty przewozowe. Z uwagi na dużą ilość gromadzonej dokumentacji zastanawia się nad odstąpieniem od przechowywania dokumentów przewozowych w formie papierowej. Chciałby przechowywać ww. dokumenty wyłącznie w formie elektronicznej, np. dokumenty byłyby skanowane i zapisywane na nośnikach pamięci w formacie PDF. Ale czy przechowywanie dokumentów przewozowych w formie elektronicznej nie pozbawi go prawa do stosowania stawki 0% dla świadczonych przez niego usług transportu międzynarodowego.

Odpowiadając na to pytanie, przypomnijmy, iż w myśl z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej dalej ustawą o VAT) do usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę VAT w wysokości 0%. Przy czym przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu obniżoną stawką podatku w wysokości 0% jedynie w sytuacji posiadania przez podatnika dokumentacji, o której mowa w art. art. 83 ust. 5 ustawy o VAT, a mianowicie w przypadku transportu:
1) towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2;
2) towarów importowanych - oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów;
3) towarów przez eksportera - dowód wywozu towarów; dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego są m.in. dokumenty przewozowe.

Przepisy dopuszczają elektroniczną formę przechowywać dokumentów przewozowych

REKLAMA

W dalszej kolejności należy zauważyć, iż w ustawie o VAT brak jest regulacji odnoszącej się wprost do kwestii formy, w jakiej przechowywać należy dokumenty przewozowe, które stanowić mają dowód wykonania usług transportu międzynarodowego. Tym samym, przepisy te nie stanowią, że dokumenty przewozowe muszą posiadać wyłącznie formę papierową. W tym miejscu zasadnym jest przywołanie obowiązującej w prawie unijnym zasady proporcjonalności, która stanowi, że państwa członkowskie muszą zgodnie stosować środki, które umożliwiając im efektywne osiąganie danego celu, jednocześnie w jak najmniejszym stopniu zagrażają celom i zasadom wynikającym z odpowiednich przepisów wspólnotowych. Odnosząc powyższe na grunt stanu faktycznego będącego przedmiotem pytania czytelnika należy wskazać, iż wymóg dokumentowania wykonania usług transportu nie może być zbyt formalistyczny oraz zanadto uciążliwy dla podatnika. W konsekwencji należy uznać, że dopuszczalna jest każda forma dokumentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, w świetle aktualnego brzmienia przepisów ustawy o VAT za dozwolone należy uznać przechowywanie dokumentów przewozowych wyłącznie w formie elektronicznej (bez jednoczesnego przechowywania ich w papierowej formie). Dokumentom przechowywanym w formie elektronicznej należy przypisać taką samą moc dowodową jaką posiadają dokumenty papierowe. Podatnik, który dysponuje jedynie elektroniczną formą dokumentów przewozowych, nie zostaje pozbawiony prawa do zastosowania w odniesieniu do wykonanych przez siebie usług transportu międzynarodowego stawki podatku VAT w wysokości 0%.

Tekst: Małgorzata Breda doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

  Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

  Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

  Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

  Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

  Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

  Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

  Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

  REKLAMA

  Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

  Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

  AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

  AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

  Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

  Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

  Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

  Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

  REKLAMA

  Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

  W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

  Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

  Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

  REKLAMA