REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zmiana ustawy o VAT w 2013 r. zatrzęsie transportem drogowym?

Czy zmiany w rozliczeniu VAT wprowadzone w połowie 2013 r. uderzą w firmy transportowe?
Czy zmiany w rozliczeniu VAT wprowadzone w połowie 2013 r. uderzą w firmy transportowe?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić spore zmiany do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z projektem zmian z dnia 10 sierpnia 2012 r. nowe regulacje w tym zakresie zaczną obowiązywać 1 lipca 2013 r.

Wspomniane zmiany, które mają wejść w życie w połowie 2013 r. nie wydają się być tylko kosmetyczne. Dotyczą fundamentalnych zasad rozliczenia podatku VAT, w tym m.in. powstania obowiązku podatkowego.

REKLAMA

Co czeka transportowców w 2013 r.?

Obecnie zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa, tj. art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami. Powyższy sposób rozliczenia podatku w VAT dotyczy również usług spedycyjnych i przeładunkowych.

Innymi słowy, obowiązek podatkowy dla tego typu świadczeń powstaje obecnie w szczególny sposób, a mianowicie:

  •  z chwilą otrzymania płatności,
  •  w terminie 30. dni od dnia wykonania usługi,
  •  w zależności od tego, które z z tych dwóch zdarzeń wystąpi wcześniej

REKLAMA

Zgodnie z projektem zmian przepisów ustawy o VAT, ustawodawca zamierza usunąć większość przepisów określających szczególny moment powstania obowiązku podatkowego (chcąc w ten sposób w dokładniej odzwierciedlić przepisy Dyrektywy 112). W związku z powyższym również i powyżej zaprezentowany przepis szczególny zostanie uchylony, a w jego miejsce podatnicy (świadczący usługi transportowe czy spedycyjne) – zobowiązani będą rozpoznać obowiązek podatkowy zgodnie z zasadą ogólną. I tak, w myśl projektowanego art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (…).

W konsekwencji w świetle projektowanych zmian, podatnik zobowiązany będzie rozpoznać dla tego typu świadczeń obowiązek podatkowy już z chwilą wykonania usługi, czyli zakończenia usługi transportowej, lub w przypadku spedycji – zgromadzenia wszystkich wymaganych zleceniem bądź umową – dokumentów transportowych, spedycyjnych, etc. W tym przypadku bez znaczenia będzie moment otrzymania płatności (zakładając oczywiście, że nie dotyczy przedpłaty lub zaliczki), czy dotychczasowy maksymalny termin na rozpoznanie obowiązku podatkowego – 30 dni od dnia wykonania usługi.

Przykład

Sytuacja obecna

TRANS Sp. z o.o. wykonała usługę transportu towarów z Gdańska do Łodzi. Świadczenie zostało wykonane w dniu 17.09.2012 r. Kiedy Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy zakładając, że usługobiorca:

  • dokonał zapłaty wynagrodzenia w dniu 3.10.2012 r.,
  • dokonał zapłaty wynagrodzenia w dniu 4.11.2012 r.
  • do dnia 17.10.2012 r. nie dokonał płatności wynagrodzenia

Skoro ww. świadczenie zostało wykonane w dniu 17.09.2012 r., a kontrahent dokonał zapłaty w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi – obowiązek podatkowy należy rozpoznać z chwilą otrzymania płatności. Zatem w pierwszym przypadku Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w dniu 3.10.2012 r. Z kolei w drugim jaki i trzecim przypadku – skoro płatność nie nastąpiła w wymaganym terminie – 30 dni od wykonania usługi – obowiązek podatkowy należy najpóźniej rozpoznać w dniu 17.10.2012 r.

Sytuacja po zmianach

Załóżmy, że powołany wyżej przykład jest analogiczny, z tym zastrzeżeniem, że rozpatrujemy świadczenie wykonane już po zmianach przepisów ustawy o VAT. Zatem przyjmijmy hipotetycznie, że usługa transportowa zostanie wykonana w dniu 17.09.2013 r. W analizowanym przypadku (jeśli oczywiście omawiane przepisy wejdą w życie w niezmienionym kształcie), obowiązek podatkowy, Spółka powinna bezwzględnie rozpoznać w dniu wykonania świadczenia, tj. 17.09.2013 r.

Tekst: Paweł Barnik, kierownik zespołu ds. podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    REKLAMA

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    REKLAMA

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    REKLAMA