REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek leasingu w Polsce, w 2012 r. Czy coś się zmieniło?

REKLAMA

REKLAMA

Specjaliści oceniają mijający 2012 rok dla rynku leasingu jako interesujący. Z jednej strony dało się wyczuć spowolnienie, ale z drugiej nastąpiło wiele zmian.

Przedstawiciele spółek leasingowych BZ WBK przygotowali zestawienie podsumowujące rynek leasingu w Polsce w 2012 r. Poniżej przedstawiamy najważniejsze tendencje.

REKLAMA

Nr 1. Dynamiczny wzrost segmentu rolniczego

M.in. dzięki funduszom unijnym rynek leasingu w branży rolniczej rozwijał się najdynamiczniej. Rolnicy wykorzystują leasing głównie w zakresie sfinansowania użytkowania ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych oraz maszyn rolniczych. W przyszłym roku dynamika wzrostu może spaść ze względu na wyczerpanie funduszy UE.

Nr 2. Wzrost udziału w rynku akcesoriów leasingu

REKLAMA

Okazuje się, że coraz więcej osób sięga po różnego rodzaju dodatki dołączane do ofert finansowania. Według badania przeprowadzonego na zlecenie spółek leasingowych BZ WBK, że już 32 % przedsiębiorców leasingujących pojazdy decyduje się na zakup ubezpieczenia, 13% na kartę paliwową, a 9 % usługi serwisów samochodowych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz większa popularność usług dodatkowych jest spowodowana przede wszystkim coraz atrakcyjniejszymi ofertami, które przedstawiają firmy leasingowe. Mamy tu na myśli nie tylko koszty związane z wykupem oferty lecz również komfort związany z ograniczaniem formalności.

Nr 3. Leasing w branży budowlanej i nieruchomościach nadal w kryzysie

Na słabą sytuację na rynku leasingu w branżach budowlanej i nieruchomości ma wpływ przede wszystkim niski popyt na nieruchomości. Tym samym analitycy wskazują, że leasingowi we wspomnianych branżach mogą pomóc zmiany, które weszły w życie 1-go stycznia br., a konkretnie możliwość leasingowania budynków znajdujących się w użytkowaniu wieczystym oraz skrócenie do 5-ciu z 10-ciu lat okresu leasingu nieruchomości podlegających amortyzacji.

Nr 4. Porażka leasingu konsumenckiego

Główną przyczyną porażki leasingu konsumenckiego na polskim rynku jest wg. Daniela Mrozka - dyrektora Marketingu i Wsparcia Sprzedaży w Spółkach Leasingowych BZ WBK -  fakt, że "Taki leasing oferuje w tym momencie tylko kilka firm i dotyczy on wyłącznie finansowania samochodów, tak więc wybór oferty jest mocno ograniczony. Dodatkowo, przysłowiowego Kowalskiego, w odróżnieniu od firm, nie dotyczą korzyści podatkowe leasingu. To sprawia, że produkt ten nie ma istotnej przewagi nad powszechnym na rynku kredytem bankowym".

Nr 5. Większe promocje na rynku leasingu

Końcówka roku 2012 upłynęła pod znakiem większych niż w poprzednich latach promocji związanych z rynkiem leasingowym. Duże upusty cenowe związane były załamaniem rynku sprzedaży nowych samochodów oraz słabszym wynikiem rynku leasingowego.

Prognozy na 2013 r., komentarz eksperta:

"Sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie wciąż jest bardzo dynamiczna. W związku z tym, trudno jest obecnie prognozować, jak będzie wyglądał rynek leasingu w roku 2013. Barierami wzrostu na pewno będą utrzymująca się niepewność gospodarcza, ograniczony popyt oraz niższa dynamika inwestycji polskich firm. Z drugiej strony, część inwestycji, szczególnie o charakterze odtworzeniowym, realizowana jest bez względu na koniunkturę, a leasing jest narzędziem, które pozwala finansować je szybko i bez zbędnych formalności. Szczególnie w sytuacji, kiedy ze względu na zaostrzone kryteria oceny, dostępność oferowanych przez banki kredytów jest mniejsza", ocenia Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej w Spółkach Leasingowych BZ WBK. 

Opracował: Tomasz Korniejew, źródło: Materiały Biura Prasowego Spółek Leasingowych BZ WBK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA