Flota kurierska - nie tylko samochody!
REKLAMA
REKLAMA
Dobra firma kurierska zrealizuje najbardziej wymagającą usługę: w ekspresowym tempie przewiezie niemal wszystko, i to w dowolny kraniec świata. Jednak tylko największych graczy stać na tworzenie i utrzymywanie gęstych sieci połączeń lotniczych i drogowych, a także inwestycje technologiczne, które pozwalają monitorować status przesyłek w czasie rzeczywistym. Elementem tego sprawnie działającego systemu są przede wszystkim świetnie wyszkoleni ludzie, ale również dostosowana do specyfiki usług (a także coraz bardziej przyjazna środowisku) flota.
REKLAMA
Zobacz też: Radio CB – czy jego używanie jest legalne?
Flota kurierska - elektryczne ciężarówki, Trycykle, a w Wenecji... Łódź!
Sieć lotnicza i drogowa firmy kurierskiej TNT Express obejmuje ponad 200 państw. Firma zarządza flotą 50 samolotów oraz 30 000 pojazdów. Są wśród nich bardzo innowacyjne środki transportu.
Zakorkowane centra miast i panujący w nich smog wymagają od branży transportowej stosowania coraz bardziej przyjaznej floty. Już dziś wprowadza się wiele programów pilotażowych, zmierzających do popularyzacji pojazdów elektrycznych. TNT Express bierze udział w tego typu programach np. w Pekinie i Szanghaju. Dziś flota TNT obejmuje kilkadziesiąt elektrycznych ciężarówek o ładowności 3,5 i 7,5 tony. Firma inwestuje również w innowacyjne pojazdy: dziś po ulicach dziewięciu miast Francji poruszają się 22 trycykle - trójkołowe rowery w barwach TNT. Każdy przewozi przesyłki o wadze do 350 kg. Zaletą pojazdów jest możliwość szybkiego przemierzania miast i nieemitowanie spalin. Trzy trycykle obsługują centrum Paryża – każdy z nich rozwija prędkość 25km/h. Oprócz nich we francuskiej flocie TNT poruszają się samochody elektryczne i na biodiesel.
Zobacz też: Czy odblaski dla dzieci są obowiązkowe?
REKLAMA
W Hadze TNT Express transportuje przesyłki w centrum miasta za pośrednictwem pojazdu elektrycznego typu COMS. COMS otrzymał specjalną certyfikację do poruszania się po ścieżkach rowerowych w Holandii. Pojazd przewozi przesyłki do 100 kg, rozwijając maksymalną prędkość 45 km / godz.; jego zasięg to 50 km.
Natomiast włoski oddział TNT Express zainwestował w 115 furgonów napędzanych gazem ziemnym (metanem). Od tego roku samochody będą wykorzystywane do świadczenia usług w Rzymie i okolicach. Pozwoli to ograniczyć koszty paliwa o 40% w porównaniu ze standardowymi pojazdami i zmniejszyć emisję CO2 o 5–8%. Wprowadzenie nowych pojazdów sprawi, że łączna emisja z pojazdów TNT zmniejszy się o 370 ton CO2 w skali roku.
Również we Włoszech firma użytkuje jeden z najbardziej oryginalnych środków transportu: łódź zwaną ‘motopopo’. Ten unikatowy pojazd szybko przemierza kanały Wenecji z pomarańczowymi przesyłkami na pokładzie.
Zobacz też: Wszystko o kumulacji punktów karnych
Nowoczesne technologie testowane we flotach kurierskich
REKLAMA
Wyzwania środowiskowe sprawiają, że firmy transportowe testują kolejne innowacyjne rozwiązania – i konstrukcyjne, i systemowe. Do tych pierwszych należą w TNT testy aerodynamicznego tylnego skrzydła na naczepie. Rozwiązanie to może zmniejszyć zużycie paliwa o 6 procent – co wykazały wyniki kilkumiesięcznych testów w Holandii. TNT poddała nim naczepę wyposażoną w rozkładane skrzydło. Pojazd TNT przemieszczał się między miastami, oddalonymi o 26 km. Testy wykazały obniżenie zużycia paliwa o 1,65 litra na każde 100 km przy maksymalnej prędkości 80 km/h.
TNT, jako pierwsza firma kurierska, przetestowała – w warunkach codziennych operacji transportowych – naczepy dłuższe od standardowych. Na drogach Wielkiej Brytanii pojawiły się pojazdy o długości 15,65 m (2 metry dłuższe niż standardowe). Pozwala to uzyskać o 15 proc. większą ładowność, znacząco podnosząc efektywność operacji transportowych. Nowe naczepy charakteryzuje szereg funkcjonalności, które ograniczają zużycie opon i konsumpcję paliwa. Jedną z nich jest opcja podniesienia centralnej osi, która zachodzi jedynie wówczas, gdy obciążenie którejś z pozostałych dwóch osi przekracza 90 proc. z dozwolonych 9 ton.
Tekst: Jolanta Krupowicz, TNT Express
Zobacz też: Za jakie wykroczenia kierowca może otrzymać 10 punktów karnych?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA